صادرات به ترکیه | بررسی مهم ترین نکات در خصوص تجارت با ترکیه

صادرات به ترکیه، بررسی مهم ترین نکات در خصوص تجارت با ترکیه. ترکیه می‌تواند یک مقصد مهم تجاری مهم برای کالاهای ایرانی محسوب شود. کیلومترها مرز زمینی مشترک بین دو کشور نیز شرایط لازم را برای این کار فراهم آورده است.
ترکیه یکی از کشورهای هدف برای صادرات ایران می باشد و سالانه مقادیر قابل توجهی از محصولات کشاورزی و مواد غذایی به این کشور صادر می شود. البته کشور ترکیه در زمینه های صادراتی انواع محصولات ماند کشمش، پسته و غیره نیز عملکرد بسیار خوبی داشته است و انواع کالا را به کشورهای دیگر صادر می کند. در ادامه با مرکز بازرگانی فردوسی همراه باشید تا به بررسی مهم ترین نکات در خصوص تجارت با ترکیه بپردازیم.

مرکز بازرگلنی فردوسی-ferdowsi trading center-صادرات به ترکیه

صادرات به ترکیه

صادرات به ترکیه | بررسی مهم ترین نکات در خصوص تجارت با ترکیه

لیست کالاهای صادراتی ایران به ترکیه در بخش کشاورزی

صادرات ایران به ترکیه بیشتر در بخش کشاورزی مطرح است. لیست کالاهای صادراتی ایران به ترکیه در این بخش، عبارت از خشکبار، خرما، میوه‌های خشک و هندوانه هستند. در سال‌های اخیر صادرات این کالاها از ایران به ترکیه تنوع بیشتری داشته است به طوری که میزان صادرات ایران به ترکیه در ماه‌های نخستین امسال یعنی سال ۹۷در حدود ۵۸ میلیون دلار و در حجم ۱۰۰۰تن صورت گرفته است.

در همین زمینه واردات ایران از ترکیه در حدود ۱۱۲میلیون دلار بوده است. ایران همچنین در سال ۹۶ در حدود ۲۱۷میلیون دلار محصولات کشاورزی به ترکیه صادر کرده است و در مقابل آن مبلغ ۵۰۳میلیون دلار محصول از ترکیه وارد ایران شده است.

در سال‌های اخیر روابط تجاری ایران و ترکیه در زمینه محصولات کشاورزی رشد بیشتری داشته است و قراردادهای همکاری در زمینه توسعه این روابط در جهت کشت و زرع، زنبورداری، شیلات، دامداری و دیگر فناوری‌های کشاورزی صورت گرفته است.

لیست کالاهای صادراتی ایران به ترکیه در زمینه غیرکشاورزی

نفت و گاز در لیست کالاهای صادراتی ایران به ترکیه قرار می‌گیرند. پس از گاز طبیعی، محصولات پتروشیمی را می‌توان از مهم‌ترین کالاهای صادراتی ایران به ترکیه دانست.

آمارها نشان می‌دهند که کالاهای فلزی و عناصری مثل روی و مس به شکل خام، سومین گروه از لیست کالاهای صادراتی ایران به ترکیه هستند. در این آمارگیری محصولات کشاورزی در رده چهارم قرار می‌گیرند.

می‌توان گفت ایران در تجارت با ترکیه کشوری خام فروش محسوب می‌شود و کالاهای صنعتی در آن، بخش ناچیزی از صادرات ایران به ترکیه را به خود اختصاص می‌دهند.

چه کالاهایی به ترکیه وارد می شوند؟

لیست کالاهای صادراتی ایران به ترکیه نشان دهنده متقاضیان خاص این کالاهاست. در لیست کالاهای صادراتی ایران به ترکیه محصولاتی مثل پسته، خرما، کشمش، هندوانه و آبمیوه دیده می‌شوند. دیگر اقلام در زمینه صادرات ایران به ترکیه محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های مربوط به نفت و گاز، آهن، فولاد،‌ آلومینیوم و روی هستند.

ارائه لیست کالاهای صادراتی ایران به ترکیه به صورت کامل ناممکن است، زیرا این محصولات صادراتی در دوره‌های مختلف، یکسان نبوده و در هر زمانی به شکلی متنوع صادر شده‌اند.

لیست کالاهای صادراتی ایران به ترکیه نشان می‌دهد که عمده صادرات ایران به ترکیه را محصولاتی مانند گاز طبیعی مایع شده، کاتد و قطعات کاتد از مس تصفیه شده، آهن و فولاد ممزوج نشده آلومینیوم به صورت کار نشده، گرید نساجی پلی پروپیلن، پلی اتیلن گرید بادی، اترهای مونو بوتیل اتیلن گلیکول یا دی اتیلن گلیکول، محصولات نیمه تمام از آهن یا فولاد، روی و متانول در بر می‌گیرند.

محصولات عمده صادراتی این کشور که به صورت خوراکی ارائه شده‌اند محصولاتی مثل پسته، خرما، انگور بدون دانه، هندوانه و آب‌میوه تغلیظ شده را می‌توان نام برد. اقلامی مثل موز سبز تازه یا خشک شده، سیگار توتون‌دار، ماشین‌های نورد گرم و سرد برای فلزات، تخته‌های فیبری از چوب یا سایر مواد چوبی مربوط به آن، سوپر فسفات‌ها، مکمل‌های دارویی و کاغذ مقوا نیز در زمره کالاهای وارداتی ایران از ترکیه هستند.

صادرات زعفران به ترکیه

زعفران یا همان طلای سرخ یکی از ادویه های محبوب در جهان است و ایران به عنوان یکی از بزرگ ترین کشورهای تولید کننده زعفران در جهان شناخته شده است. سالانه مقادیر زیادی زعفران به دیگر نقاط جهان صادر می شود و صادرات زعفران یکی از تجارت های مهم در ایران می باشد که دارای درآمد ارزی بسیار بالایی است. صادرات زعفران به ترکیه در سال های گذشته رونق بسیار خوبی داشته است. کشور ترکیه به سبب همسایگی و دسترسی و همچنین داشتن اقتصاد گردشگری رو به رشد، بازار خوبی برای انواع مواد غذایی است و بازرگانان ایرانی نیز توانسته اند وارد این بازار بزرگ شوند.

البته باید به این نکته توجه کرد که در سال های اخیر، برخی از کشورها مانند افغانستان، شروع به تولید زعفران کرده است که این تولیدات به سبب حمایت های بین المللی است که جهت کاهش تولید مواد مخدر میباشد. کشور اسپانیا هم در سال های اخیر وارد بازار عرضه زعفران در دنیا شده است اما به صورت مستقیم، آن را کشت نمی‌کند، روند کاری این کشور به این صورت است که زعفران را به صورت فله از ایران خریداری کرده و با بند و لیبل های مختص به خودش آن را به کشورهای دیگر صادر میکند.

با وجود همه این رقبا و مواردی که گفته شد، شهرت و کیفیت بسیار بالا زعفران ایرانی در تمام دنیا باعث شده است که صادرات آن همچنان رونق بسیار زیادی داشته باشد و سالانه درآمد قابل توجهی از این طریق به دست بیاید. کشور ترکیه یکی از طرفداران همیشگی زعفران ایران بوده و هست و سالانه بخش قابل توجهی از صادرات زعفران، به این کشور اختصاص می یابد و این در صورتی است که کشاورزان ترکیه هم با کمک مزارع گلخانه‌ای، پیاز زعفران را کشت کرده و تولید آن را شروع کرده اند.

هزینه های صادرات به ترکیه چقدر است و چگونه محاسبه می شود؟

محصولاتی مثل خرما، پسته، فرش، انواع صنایع دستی، زعفران، کشمش، هندوانه، آب‌ میوه، فرآورده‌های نفتی و محصولات پتروشیمی، آهن، فولاد، آلومینیوم و روی از اقلام مهم صادراتی ایران به ترکیه هستند.
اگر قصد صادرات به ترکیه را دارید و می‌خواهید بدانید چگونه می‌توان هزینه صادرات به ترکیه را محاسبه کرد، در ادامه با ما همراه باشید.

هزینه های صادرات به ترکیه

برای محاسبه قیمت تمام‌شده کالای صادراتی و اعلام آن به مشتری، باید هزینه‌های مختلف صادرات را هم محاسبه و در قیمت‌گذاری لحاظ کنید.
برای صادرات کالا مراحل مختلفی طی می‌شود که چنین هزینه‌هایی را در بر دارد:
هزینه‌های خرید محصول که شامل قیمت اصلی محصول، بسته‌بندی و بارگیری می‌شود؛
هزینه‌های مربوط به بیمه و حمل و نقل؛
هزینه‌های اظهار گمرکی و ترخیص کالا در مبدا و مقصد؛
هزینه‌های تخلیه و بارگیری مجدد در مرز.
همچنین لازم است از تعرفه‌های گمرکی واردات انواع کالاها به ترکیه هم اطلاع داشته باشید.

نحوه قیمت گذاری کالاهای صادراتی

چگونه می‌توانیم قیمت کالای خود را به ارز خارجی محاسبه و کالاهای صادراتی را قیمت‌گذاری کنیم؟
برای قیمت‌گذاری کالاهای صادراتی، ابتدا باید کل هزینه‌های صادرات کالا -که پیش‌تر اشاره کردیم- محاسبه و به قیمت تمام‌شده کالا اضافه شود.
بعد باید ببینید که واحد ارز رسمی در کشور مقصد شما چیست؛ برای مثال واحد ارز کشور ترکیه لیر است و کشور روسیه با روبل معاملات تجاری خود را انجام می‌دهد.
البته می‌توانید با استفاده از دلار که واحد ارز بین‌المللی است، با تمام کشورهای دنیا خرید و فروش انجام بدهید و بر اساس همین ارز قیمت‌گذاری کنید.

محاسبه قیمت تمام شده کالا

پس از محاسبه تمام هزینه‌ها به واحد پول ایران یعنی ریال، عدد به دست آمده بر واحد ارز کشور مورد نظر تقسیم می‌شود.
البته توجه داشته باشید که تبدیل واحدهای ارزی باید به نرخ روز انجام شود.
نحوه اعلام قیمت به مشتری صادراتی
برای اعلام قیمت به مشتری دو راه وجود دارد:
یک راه این است که به مشتری بگویید محصول درب کارخانه تحویل داده می‌شود و قیمت تمام‌شده هر کیلوگرم از محصول را بر اساس قیمت کارخانه به مشتری اعلام کنید.
در این حالت نیازی نیست هزینه‌های جانبی را به قیمت نهایی اضافه کنید و فقط باید هزینه محصول، هزینه‌ بسته ‌بندی و بارگیری را در نظر بگیرید.
در روش دوم، قیمت نهایی در یکی از پورت‌های خروجی یا مرزهای ایران به مشتری اعلام می‌شود که در این صورت هزینه‌های فرایند صادرات هم به قیمت اصلی محصول اضافه خواهد شد.
برای محاسبه قیمت تمام‌شده یک محصول، باید هزینه حمل، هزینه‌های تشریفات گمرکی و هزینه بیمه هم لحاظ شود.

جمع بندی

از آنجایی که کشور ترکیه مسافت نزدیکی با ما دارد و خواهان بسیاری از محصولات ایران و کشورهای شرقی ایران است، ما می‌توانیم از ترکیه به‌عنوان گذرگاهی برای رسیدن به اروپا استفاده کنیم.
بنابراین باید با استفاده از توانمندی‌های خود محصولات ایرانی را به تجار کشور ترکیه معرفی کنیم و آن‌ها را به همکاری در عرصه‌های مختلف تجاری علاقه‌مند کنیم.
درست است که کشور ترکیه تولیدکننده محصولات بسیاری است، اما چون از صادرکنندگان بزرگ است، حتی به محصولاتی نیاز دارد که خودش آن‌ها را تولید می‌کند.
بنابراین محصولات متنوعی برای تاجران ترکیه جذابیت دارد؛ چون به‌راحتی می‌توانند آن‌ها را در بسته‌بندی‌های جدید به کشورهای دیگر ارسال کنند.

لینک کوتاه این مقاله: ftce.ir/493v3
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.