صادرات به قطر کاهش یافت

صادرات به قطر کاهش یافت ؛ مدیرکل دفتر غرب آسیای سازمان توسعه تجارت از کاهش ۶ درصدی صادرات به قطر نسبت به سال گذشته با توجه به کاهش پروژه‌های ساختمانی در این کشور خبر داد.

صادرات به قطر کاهش یافت

صادرات به قطر کاهش یافت

مدیرکل دفتر غرب آسیای سازمان توسعه تجارت خاطر نشان کرد: در ۷ ماه نخست سال جاری ۸۰ میلیون دلار کالا به قطر صادر شد که این عدد نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۶ درصد کاهش پیدا کرده است؛ چراکه صادرات مواد معدنی و مصالح ساختمانی مانند سیمان، قیر، میله از ایران به قطر به دلیل پایان یافتن پروژه‌های ساختمانی در قطر به پایان رسیده است.

فرزاد پیلتن، مدیرکل دفتر غرب آسیای سازمان توسعه تجارت با اشاره به افزایش صادرات مواد غذایی به قطر، گفت: در دوره بازگشت تحریم‌ها علیه ایران و شیوع بیماری کرونا روابط تجاری ایران با قطر کمرنگ شد به عنوان مثال در سال ۱۳۹۹ ایران به قطر ۱۶۷ میلیون دلار کالا صادر و ۸ میلیون دلار کالا از این کشور وارد می‌کرد و این عدد در سال ۱۴۰۰ به ۱۳۴ میلیون دلار صادرات و ۱۰ میلیون دلار واردات رسید.

وی با بیان اینکه موانع توسعه تجارت بین تهران و دوحه رفع شده است، گفت: رویکرد دولت توسعه تجارت با کشورهای همسایه است و سفر رئیس جمهور ایران به قطر و از سوی دیگر سفر امیر قطر به تهران و برگزاری کمیسیون مشترک در دوحه، زمینه‌ها برای توسعه تجارت بین این دو کشور را فراهم کرد.

به گفته او سازمان توسعه تجارت ایران برای تقویت تجارت این دو کشور، زیرساخت‌های حمل‌ونقل را توسعه و موانع پیشروی مبادلات پولی را رفع کرد. همچنین برگزاری نمایشگاه‌ اختصاصی ایران در دوحه که هفته‌های پیش با حضور معاون اقتصادی رئیس جمهور برگزار شد به توسعه صادرات بین این دو کشور ختم شد و  تهران در روزهایی که جام جهانی در قطر برگزار می‌شود روزانه ۲۵۰ تن محصولات غذایی و کشاورزی به دوحه صادر می‌کند. صادرات ایران در دوره کرونا و در دوره بازگشت تحریم روزانه به ۳۰ کانتینر تقلیل کرده بود اما امروز روزانه ۸۰ تا ۹۰ کانتینر از ایران به قطر می‌رود.

آموزش صادرات به قطر به صورت قدم به قدم  

پیلتن با اشاره با مذاکرات وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان توسعه تجارت با طرف‌های قطری، تصریح کرد: مذاکرات در نهایت زمینه‌های افزایش مبادلات تجاری را فراهم کرد پیگیری‌هایی در زمینه تجهیز بندر دیر به عنوان مبدا صادرات ایران به قطر انجام شد و این بندر مجهز به دستگاه ایکس ری شده و زمینه‌های روند صادرات به این کشور افزایشی شده است؛ به گونه‌ای که در ۷ ماه نخست سال جاری ۸۰ میلیون کالا به قطر صادر کردیم اما این عدد نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۶ درصد کاهش پیدا کرده است؛ چراکه صادرات مواد معدنی و مصالح ساختمانی مانند سیمان، قیر، میله از ایران به قطر به دلیل پایان یافتن پروژه‌های ساختمانی در قطر به پایان رسیده است و امیدواریم که بعد از دوره جام‌ جهانی صادرات محصولات غذایی و مواد معدنی و صنعتی به قطر افزایش پیدا کند.

مدیر کل دفتر غرب آسیای سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه پیگیر صادرات دام زنده به قطر هستیم، افزود: سازمان توسعه تجارت به‌دنبال صادرات مجدد و همکاری‌های صنعتی با قطر است همچنین سرمایه‌گذاری مشترک برای تولیدات مشترک و صادرات آنها به بازارهای ثالث را در دستور کار خود قرار داده‌ایم.

لینک کوتاه این صفحه: ftce.ir/0vlae
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.