صادرات هیدروکربن + لیست خریداران خارجی

صادرات هیدروکربن + لیست خریداران خارجی ؛ شرایط ویژه کشور ما و قرارگیری بر روی سگک کمربند انرژی جهان باعث شده است تا ایران هم از نظر دسترسی به منابع انرژی و هم از نظر محدودیت های لجستیک و صادرات در شرایط ایده آلی قرار داشته باشد .

با صرف نظر از مشکلاتی مانند تحریم و سنگ هایی که بر سر راه صادرات آزاد و بی دغدغه ما وجود دارد ، جایگاه سومین دارنده ذخایر نفتی و جایگاه دومین دارنده ذخایر گازی دنیا ویژگی هایی نیست که بتوان به سادگی از کنار آن ها گذشت .

صادرات هیدروکربن + لیست خریداران خارجی

صادرات هیدروکربن + لیست خریداران خارجی

چرا هیدروکربن صادر می کنیم؟

وجود چاه های نفت در مسجد سلیمان، آغاجری، هفتگل، اسلام آباد غرب یا گچساران و همچنین اندوخته هایی در دریای مازندران، به انضمام میدان های گازی در عسلویه و پارس دستمایه ای شده اند تا وزارتخانه های وابسته به نفت و گاز، ادارات و سازمان های دولتی مرتبط، شرکت های خصوصی و مجموعه هایی که به نحوی با پتروشیمی و صنایع وابسته به آن در ارتباطند به فرآوری مشتقات این محصولات پرداخته و با ارزش آفرینی روی مواد مذکور، به جای خام فروشی و تضییع بخش قابل توجهی از ارزش آن ها ، این محصولات را در شکل و شمایلی قابل مصرف به فروش برسانند.

طبیعیست که با وجود این نعمات خدادادی در کشور و برپایی اقتصادی برپایه نفت، عرضه این محصولات اهمیت فراوانی یافته و هیدروکربن صادراتی به عنوان عضوی از این خانواده پر جمعیت بخشی از بار مذکور را به دوش می کشد.

بنزین به عنوان هیدروکربنی سبک ، ماده مصرفی و سوختی حیاتی برای حرکت اتومبیل هاست ، از این روی فروش آن به کشورهای دیگر به ویژه همسایگانمان از جمله اقداماتیست که پس از افتتاح فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس و خودکفا شدن ایران در تولید این ماده، طبیعی به نظر می رسد. در مبحث هیدروکربن صادراتی و گذر از بنزین با اعداد اوکتان مختلف، هیدروکربن سنگین و در رأس آن ها گازوئیل های ۵۰۰ و ۳۰۰۰ PPM مورد توجه قرار می گیرند که به عنوان سوخت موتورهای دیزلی مطرح بوده و به طرق مختلفی مصرف کنندگانی در سراسر دنیا دارد.

وایت اسپریت ، یک هیدروکربن صادراتی

وایت اسپریت ها هم به عنوان عضو دیگری از خانواده هیدروکربن های صادراتی محصولاتی هستند که در قالب حلال ، رقیق کننده یا مواد شوینده سطوح فلزی (پاک کردن قطعات ، ابزار و ماشین آلات از لوث روغن ، گریس و … ) تولید می شوند . این محصولات با داشتن تنوع زیاد در حوزه های متعددی نیز استفاده می شوند . حلال A-B-C یا نفت بی بو ، ۴۰۲ ، ۴۰۳ ، ۴۱۰ و حلال های ویژه به عنوان معروف و پرکاربرد ترین اعضای این خانواده ، با کارایی بالا و متنوع خود در زمینه تولید رنگ ، رزین ، لاک ، چسب ، تینر ، واکس ، مرکب و پولیش کاربرد فراوانی داشته و یکی از مواد پر اهمیت در صنایع مذکور به حساب می آیند .

همچنین لازم به ذکر است که کاربرد وایت اسپریت ها به امور صنعتی محدود نشده و رد پای آن ها را می توان در عرصه های هنری نیز مشاهده کرد ! فرد نقاشی که پیش از این مجبور بود تا رنگ روغنی خود را با تربانتین رقیق کند ، همینک می تواند با استفاده از وایت اسپریت های مخصوص این کار (وایت اسپریت بی بو ) که با پالایش بیشتر ، مواد سمی ، بو ، اجزای آروماتیک و اشتعال پذیری کمتری دارند استفاده کند .

صادرات هیدروکربن به عراق

حجم عمده ای از صادرات هیدروکربن، گازوئیل و یا سایر مواد سوختی ایران به کشورهای همسایه ایران از جمله کشور عراق صورت می گیرد.هیدروکربن های را به دو دسته آروماتیک و آلیفاتیک تقسیم می کنند که هیدروکربن های آلیفاتیک را عمدتا از نفت و گاز طبیعی بدست می آید اما هیدروکربن های آروماتیک از قطران زغال سنگ استخراج می گردد.
هیدروکربن های آلیفاتیک از تقطیر جز به جز نفت خام در پالایشگاه و در برج تقطیر استخراج می گردد.
هیدروکربن های سوختی یکی از جایگزین های گازوئیل بوده که بسیار هم مورد استقبال است و به کشورهای مختلف صادر می گردد و در کشورهایی مانند افغانستان، عراق و پاکستان بسیار هم متقاضی دارد.

صادرات هیدروکربن به افغانستان و پاکستان

با توجه به هم مرز بودن ایران با کشورهای افغانستان و پاکستان، تبادل مواد و محصولات و صادرات بسیار زیاد است و مواد سوختی و هیدروکربن نیز حجم زیادی از مبادلات صادراتی را به خود اختصاص می دهد.

خریدار هیدروکربن صادراتی

تجارت خارجی و خرید و فروش بین کشورهای مختلف همواره یکی از راههای تامین ابزار و مواد مورد نیاز بوده که این بین کشورهای هم مرز شایع تر است. در بین مواد صادرات شده ای که بین ایران و کشورهای همرزش افغانستان و پاکستان صورت می گیرد، هیدروکربن بسیار رایج است.

جهت سفارش لیست خریداران خارجی هیدروکربن کلیک کنید

اهمیت تبادلات خارجی تا آنجاست که ما در بسیاری از کتابهای اقتصادی و مالی تئوری های بسیاری از آن را مشاهده می کنیم، و در بسیاری از تئوری های توسعه از تجارت خارجی به عنوان راه حلی برای رسیدن به رشد و توسعه اقتصادی نام برده شده است.

سوخت و تامین انرژی نیز با توجه به اهمیتش در زندگی روزمره جوامع یکی از موادی است که هموراه از کشورهای نفت خیز صادر می گردد و قیمت های متفاوت آن در این بین بسیار مهم بوده و تحث تاثیر مسائل زیادی قرار می گیرد.
خرید و فروش مواد سوختنی و انواع هیدروکربن های بین ایران و کشور های هم مرزش مانند عراق، افغانستان، پاکستان و … نیز از این قاعده مستثنی نیست.

قیمت هیدروکربن صادراتی

قیمت حدودی هیدروکربن صادراتی از قرار زیر است:

هیدروکربن سنگین جهت صادرات به پاکستان و افغانستان،عراق قیمت : ۵۷۵ دلار بصورت بشکه و ۵۳۰ دلار بصورت فله
هیدروکربن سبک جهت صادرات به پاکستان و افغانستان،عراق قیمت : ۵۰۵ دلار بصورت بشکه و ۴۶۰ دلار بصورت فله

لینک کوتاه این مقاله: ftce.ir/dkfbg
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.