در مورد تجارت میوه خشک چه می دانید؟

در مورد تجارت میوه خشک چه می دانید؟ اکثر مردم میوه خشک را با همان خشکبار می شناسند و فکر می کنند خشکبار و میوه خشک دو مقوله ای است که در راستای هم قرار دارند، ولی این گونه نیست. میوه خشک در زمره مواد تبدیلی محصولات کشاورزی به شمار می رود.

میوه خشک اسلایس شده صنعتی محصولی عالی برای عرضه در بازارهای صادراتی است. بهترین کیفیت و طعم  میوه خشک توسط تولید کنندگان ایرانی تولید می شود همچنین قیمت عرضه ی آن برای یک مشتری صادراتی مناسب تر از برخی کشورهای تولید کننده ی این محصول است و همین امر یک موقعیت ویژه برای توسعه ی تجارت میوه خشک فراهم آورده است. در ادامه با مرکز بازرگانی فردوسی همراه باشید تا مهم ترین نکات تجارت میوه خشک را بررسی نماییم.

مرکز بازرگانی فردوسی-ferdowsi trading center-تجارت میوه خشک

تجارت میوه خشک

در مورد تجارت میوه خشک چه می دانید؟

صنعت میوه خشک در ایران

این صنعت می تواند میوه تازه را به محصولی متفاوت با ماندگاری بالاتر تبدیل کند. که از این محصولات می توان به خود میوه خشک و حتی لواشک اشاره کرد. این دو محصول دو فرآوری جدید از میوه تازه هستند که بازار بسیار مناسبی در کشورهای اروپایی دارند.

امروزه برخی از کشورهای اروپایی میوه خشک یا آجیل را جایگزین مواد نیروزای شیمیایی کردند برای همین بازارهای اروپا بازار بسیار مناسبی برای میوه خشک ایرانی است.

با توجه به اینکه صنعت میوه خشک در ایران یک صنعت نوپایی است کشور ایران توانسته خود را به عنوان یک قطب بزرگ در زمینه تولید و صادرات میوه خشک معرفی کند.

اگر به دهه گذشته مراجعه کنید حتی مردم کشور ایران با میوه خشک زیاد آشنا نبودند و میوه خشک در سبد خرید مردم جایگاهی نداشت. امروزه مردم به خواص میوه خشک پی بردند و سعی می کنند این محصول را در تمام سال مصرف کنند.

ایران مبدأ صادراتی بسیار خوبی برای بسیاری از کالاهاست؛ قیمت تمام شده ی پایین تولید در ایران برای بسیاری از کشورها از یک سو و از طرفی داشتن راه های آبی و زمینی مناسب و کم هزینه باعث شده که حتی خرید کالاهای واردتی به ایران، مناسب تر از خرید مستقیم از کشور تولید کننده تمام شود.

بنابراین در مورد محصول ویژه ای چون میوه خشک که پتانسیل های کیفی و کمی بسیار عالی در ایران وجود دارد، مسئله به صورت ویژه ای قابل بررسی خواهد بود.

برای صادرات میوه خشک باید به درستی از بازار هدف شناخت داشته باشید و مطابق با استاندارهای همان بازار اقدام به تولید محصول کنید.

کدام یک از میوه های خشک پتانسیل بالایی جهت صادرات دارند؟

برای پاسخ به این سؤال باید ببینیم چه میوه هایی در ایران قابل تولید است و کدام یک از محصولات برای خشک کردن وارداتی است؟

عموماً در لیست قیمت میوه خشک مخلوط و ساده ایرانی محصولات متنوعی به چشم می خورد که بسیاری از آن ها در خود ایران تولید می شود؛ هلو، آلو، خرمالو، کیوی، طالبی، توت فرنگی و بسیاری از انواع دیگر.

اما در این میان محصولاتی چون موز، انبه، نارگیل و آناناس وارداتی است و بنابراین میوه خشک آن ها با قیمت بیشتری تولید می شود و شاید برای تجارت میوه خشک گزینه های مناسبی نباشند.

به جز چهار مورد بیان شده، ایران از تنوع بسیار خوبی از نظر میوه و تبعاً میوه خشک برخوردار می باشد که هر یک می تواند به بهترین نحو تولید و در بازار جهانی عرضه شود.

بررسی ارزش میوه خشک در بازارهای جهانی

میوه خشک نسبت به میوه ی طبیعی دارای قیمتی حدودا چهار برابر می باشد و از نظر اقتصادی بسیار قابل ارزش است. البته باید بسته بندی محصول کاملا بهداشتی باشد.
با توجه به اهمیت میوه خشک به عنوان میان وعده، ارزش اقتصادی آن بیشتر می شود. این میوه های خشک دارای تمامی ویتامین ها به صورت حفظ شده هستند.
مواد غذایی خشک شده برعکس سایر مواد غذایی تازه دارای مزایایی چون سبکی، کم حجم بودن، حمل آسان، بی نیاز از سرد خانه جهت نگه داری، جلوگیری از کپک زدگی و سادگی بسته بندی می باشد که تمام این موارد ارزش صادرات میوه خشک را چندین برابر نموده است.

کدام کشورها بهترین بازار را جهت صادرات میوه خشک دارند؟

طبق آمار رسمی گمرک ایران کشورهای امارات،کویت، ترکیه، عراق، هند، پاکستان، سوریه، روسیه و افغانستان بهترین بازار برای صادرات میوه خشک می باشند.

نکته مهم و قابل توجه این است که در بین تمام بازارهای صادراتی میوه خشک، کشورهای اروپایی امروزه نیاز شدیدی به خرید میوه خشک دارند چون قیمت و کیفیت میوه خشک ایران بسیار مناسب است آن ها تمایل دارند این محصول را از کشور ایران بخرند.
اگر بتوانید بستر مناسبی فراهم کنید تا خریداران میوه خشک شما را پیدا کنند و شما را به عنوان فروشنده این محصول بشناسند می توانید سود بسیار مناسب و قابل توجهی از فروش این محصول به دست بیاورید.

برای صادرات میوه ی خشک از کجا باید شروع کرد؟

از آنجایی که صادرات فرآیندی مهم و پیچیده است قبل از آنکه وارد این حوزه شوید پیشنهاد می شود تمام مراحل و فرآیندهای کار صادرات را آموزش ببینید و با اطلاعات و آگاهی کامل فعالیت خود را آغاز نمایید.

اگر به حوزه ی صادرات علاقه مند هستید و دنبال کسب درآمدهای ارزی می باشید می توانید جهت آموزش صادرات از صفر تا صد، به صورت کاربردی و قدم به قدم از بسته جامع توانمند سازی صادرات استفاده نمایید.

این بسته ویژه ی کسانی است که می خواهند برای اولین بار وارد کار صادرات شوند اما نمی دانند که باید از کجا شروع کنند. دسته دوم مخاطبان این بسته کسانی هستند که در حوزه صادرات فعالیت دارند اما به دلیل اطلاعات ناقص متحمل ضرر شده اند یا سود مناسبی در این زمینه کسب ننموده اند.

در بسته جامع توانمند سازی صادرات کلیه ی فرآیندهای مربوط به صادرات به صورت کاربردی از صفر تا صد، به صورت قدم قدم ارائه شده است. در واقع بعد از مطالعه ی این بسته سوالی برای شما در حوزه ی صادرات بی پاسخ نخواهد ماند.

بسته جامع توانمندسازی صادرات چکیده یک دوره ۳۶۰ ساعته ی آموزش صادرات است که شما با استفاده از محتویات آموزشی این بسته با دید روشن و آمادگی ۱۰۰ درصدی به حوزه پیچیده و تخصصی صادرات ورود میکنید. با توجه به تغییرات مربوط به قوانین و فرآیند های صادرات در طول زمان، اطلاعات این بسته به صورت دوره ای بروزرسانی می شود.

لینک کوتاه این مقاله: ftce.ir/uzgax
2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.