بررسی صادرات ایران به عراق در سال ۹۸

بررسی صادرات ایران به عراق در سال ۹۸، فعالان تجاری می‌گویند: در سال ۹۸ موانع تجاری با عراقی‌ها برطرف خواهد شد و امسال نیز رکورد صادراتی جدیدی با عراق به ثبت می‌رسد. به طوری‌که حجم صادرات با این کشور حدود ۲۰ میلیارد دلار می‌‌شود.

مرکز بازرگانی فردوسی-ferdowsi trading center-صادرات ایران به عراق

صادرات ایران به عراق

بررسی صادرات ایران به عراق در سال ۹۸

به گزارش روابط عمومی مرکز بازرگانی فردوسی، حجم مبادلات تجاری دو کشور ایران و عراق در سال ۲۰۱۸ افزایش داشته است. به طوری‌که سال ۹۷ حجم مبادلات اقتصادی ایران و عراق به ۱۳ میلیارد دلار در سال رسید که به گفته تجار ایرانی در سال ۹۸ این حجم از صادرات به ۲۰ میلیارد دلار می‌رسد.

تجارت با عراق ۴۵ درصد افزایش یافت

دبیر کل اتاق مشترک ایران و عراق درباره آینده تجاری این دو کشور می‌گوید: براساس آمارهای به دست آمده طی ۱۲ ماهه سال ۹۷ صادرکنندگان ایرانی توانستند حدود ۲۰ میلیون تن و به ارزش ۹ میلیارد دلار کالا به عراق صادر کنند و این درحالی است که میزان قاچاق کالاهای صادراتی از سوی ایران به عراق حدود یک میلیارد دلار برآورد می‌شود.

دبیر کل اتاق مشترک ایران و عراق می‌گوید: سال ۹۸ با برطرف‌سازی مشکل پیمان سپاری ارزی به نظر می‌رسد بتوانیم میزان صادرات را با عراقی‌ها حداقل به ۱۲ میلیارد دلار برسانیم.
سید حمید حسینی می‌افزاید: سال گذشته حدود ۴۵ درصد از صادرات ما به عراق افزایش یافت. دلیل افزایش میزان صادرات کالاهای ایرانی به عراق نیز این است که وضعیت اقتصادی عراق نسبت به سال‌های گذشته بهبود یافته و نرخ ارز نیز در ایران تغییر یافته و همین عوامل به خودی خود منجر به آن شده که کالای ایرانی برای صادرات به عراق جذاب و رقابت‌پذیر باشد.

او اظهار می‌کند: سال ۹۸ هم با برطرف‌سازی مشکل پیمان سپاری ارزی به نظر می‌رسد بتوانیم میزان صادرات را با عراقی‌ها حداقل به ۱۲ میلیارد دلار برسانیم و دوباره جایگاه ترکیه را در عراق اخذ کنیم.

فصل تازه‌ تجارت ایران و عراق در راه است

از سوی دیگر سرپرست سازمان توسعه تجارت هم نسبت به آینده رابطه اقتصادی ایران و عراق در سال ۹۸ خوشبین است و در این باره می‌گوید: طی یک ماه گذشته دو رویداد مهم را در برقراری توسعه تجارت با عراق تجربه کردیم. نخستین رویداد به سفر حسن روحانی، رئیس جمهور ایران به عراق باز می‌گردد و بلافاصله پاسخ هیات بلند پایه عراقی و سفر نخست وزیر عراق به ایران را شاهد بودیم. این عوامل نشان دهنده این است که فصل تازه‌ای برای آینده تجاری ایران و عراق در راه است.

محمدرضا مودودی می‌افزاید: ارتباط نزدیک عراق با ایران نشان می‌دهد که منافع کشور را در توسعه روابط تجاری با ایران می‌بینند. بر همین اساس برای اولین بار در سال ۹۷ رکورد صادراتی جدیدی را با عراق به ثبت رسانده‌ایم و با این حال باز هم ظرفیت برای توسعه روابط با عراق وجود دارد.

سرپرست سازمان توسعه تجارت می‌گوید: در فصل جدید توسعه تجارت با عراق علاوه بر توسعه گردشگری بحث صادرات کالا به این کشور هم دیده شده است.
او اظهار کرد: در فصل جدید توسعه تجارت با عراق علاوه بر توسعه گردشگری بحث صادرات کالا به این کشور هم دیده شده است. همچنین بازسازی عراق نیز در دستور کار قرار دارد که با این نوع برنامه‌ها بحث خدمات فنی و مهندسی نیز تقویت خواهد شد.

مودودی گفت: در بحث مبادله تجاری با عراق یک بحث تبادلات بانکی مغفول مانده که امسال نیز با پرداختن به این موضوع چالش‌های بر سر این مسئله را نیز برطرف کرده و تجارت ۲۰ میلیارد دلاری را با عراق کلید خواهیم زد.

سال ۹۸ عراق شریک نخست تجاری ایران است

در عین حال عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران نیز به آینده تجاری ایران و عراق در سال۹۸ خوشبین است و می‌گوید: ارتباط تجاری با کشورها یک رابطه دو جانبه است. برای تجارت با عراق ما با برخی محدودیت‌ها رو به رو هستیم و این درحالی است که پتانسیل افزایش تجارت با عراق موجود است.

محمدرضا انصاری، عضو هیات رئیسه اتاق ایران می‌گوید:سال ۹۸ عراق شریک نخست تجاری ایران است.

محمدرضا انصاری می‌افزاید: قطعا حمایت از صادرکنندگان و مذاکره با دولت عراق بستری را برای تحقق تجارت ۲۰ میلیارد دلاری ایجاد خواهد کرد و این بار نیز عراق شریک نخست تجاری ایران خواهد شد.

بسته مشاوره صادرات صمتا

چنانچه تا به امروز وارد دنیای بی انتها و پولساز صادرات نشده اید و بر سر دوراهی تصمیم گیری مانده اید و نمیدانید از کجا شروع کنید، چگونه مشتری و خریدار خارجی پیدا کنید، نحوه ی مکاتبات بازرگانی و عقد قراردادهای تجاری را نمی دانید حتما بسته مشاوره صادرات صمتا ( صادرات محصولات تولید ایران ) را تهیه نمایید. #بسته_صمتا می تواند برای شروع همچون نقشه راه موانع و ابهامات را از پیش پای شما برداشته و مسیر همواری را برایتان رقم بزند.

مرکز بازرگانی فردوسی، نخستین مشاور جامع صادراتی است که با رویکردی نوین در حوزه ی صادرات محصولات داخلی، سهولت در واردات مواد اولیه و تجهیزات تولید کارخانجات و همچنین ارائه ی پلن های کوتاه مدت و بلند مدت سرمایه گذاری برای اولین بار در ایران به کمک شما تجار و مدیران محترم آمده است.
مرکز بازرگانی فردوسی همواره در کنار شماست تا خدمات جامع بازرگانی و راهکارهای هوشمندانه و نوین سرمایه گذاری را در سریع ترین زمان ممکن و با مناسب ترین هزینه ارائه نماید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد موضوع ” بررسی صادرات ایران به عراق در سال ۹۸ ” با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

لینک کوتاه این مقاله: ftce.ir/GkNXa
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.