ایران به بیش از ۴۰ کشور دنیا محصولات کشاورزی و شیلات صادر می کند

ایران به بیش از ۴۰ کشور دنیا محصولات کشاورزی و شیلات صادر می کند، معاون سابق وزیر جهاد کشاورزی در میزگرد شبکه تلویزیونی المیادین اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران به بیش از ۴۰ کشور دنیا محصولات کشاورزی و شیلات صادر می کند.

به گزارش روابط عمومی مرکز بازرگانی فردوسی محمد حسین انصاری فرد که در میزگرد شبکه خبری المیادین لبنان سخن می گفت ، افزود: محصولات شیلات ایران اکنون به ژاپن، کره جنوبی، بریتانیا و فرانسه و دیگر کشورها صادر می شود و امروز مشکل اصلی ما در امر صادرات این است که به علت وجود تحریم ها نمی توانیم ارزش پولی کالاهای صادراتی خود را از کشورهای مختلف جهان دریافت کنیم.

مرکز بازرگاین فردوسی-ferdowsi trading center-محصولات کشاورزی و شیلات

محصولات کشاورزی و شیلات

مجری این میزگرد با طرح پیش زمینه ای برای شروع برنامه گفت: امنیت غذایی یکی از مهم ترین چالش های کشورهای منطقه برای توسعه اقتصادی خود می باشد، در این قسمت در خصوص محقق شدن امنیت غذایی ایران و یا عدم تحقق آن و عوامل این موضوع صحبت می کنیم.

وی ادامه داد بنا بر آمارهای وزارت جهاد کشاورزی در ایران مجموع تولیدات کشاورزی قبل از انقلاب اسلامی به ۲۶ میلیون تن در سال می رسید اما این رقم در آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی ایران به بیش از ۱۲۲ میلیون تن در سال رسیده است.
اکنون ایران بر اساس آمارهای رسمی تولیدات کشاورزی خود را به کشورهای همسایه خود، آسیای شرقی و برخی کشورهای اروپایی صادر می کند و ارزش صادرات ایران در این زمینه به بیش از ۶میلیارد دلار می رسد.
وی افزود: با توج به این که ایران و خاورمیانه در شرایط جغرافیایی نسبتا خشک قرار گرفته اند اگر تولید غذایی کم در این کشورها کم شود و یا پیشرفت نکند قطعا این کشورها بسیار متضرر خواهند شد.
انصاری فرد گفت: ایران با شناسایی نقاط ضعف خود در زمینه کشاورزی و با اتکا به توانمندی های ملی و تجربه های علمی خود توانست پیشرفت های مهمی را کسب کند.

رئیس کمیته مواد غذایی و محصولات کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی گفت: ما مناطقی در شمال کشور خود داریم که از حیث غنای خاک و آب و هوا شباهت زیادی به هلند در غرب اروپا دارند، هلند با استفاده از ظرفیت کشاورزی خود توانست ۷۰ میلیارد دلار صادرات مواد غذایی داشته باشد اما ما با وجود نیروی انسانی ماهر و مجرب و فناوری های نوین نتوانستیم در منطقه جغرافیایی شمال ایران به سطحی که هلند در صادرات خود رسید، دست یابیم چرا که این امر سرمایه گذاری عظیمی را می طلبد.

اما باید بگویم با تجاربی که در چهل سال اخیر به دست آورده ایم توانایی این را داریم که تولید و صادرات خود را در این مناطق به شدت توسعه دهیم.
قاسمی نیز با اشاره به دستاوردهای ایران در زمینه تکنولوژی های نوین کشاورزی، سیستم آبیاری نوین و مهندسی ژنتیک گفت: بر اساس اعلام سازمان فاو برای تامین امنیت غذایی مردم در کره زمین باید تولید محصولات کشاورزی در جهان دو برابر شود بنابراین ما ناچاریم از تکنولوژی های نو برای این موضوع استفاده کنیم.
امروزه ما با استفاده از تکنولوژی های نوین توانسته ایم تولیدات کشاورزی خود را در هر هکتار زمین قابل کشت به دو تا سه برابر افزایش دهیم و این موضوع با وجود توسعه علوم تکنولوژی و مهندسی ژنیتک محقق شده است.
وی در ادامه گفت: صادرات مواد غذایی از ایران بیش از ۴۰ کشور دنیا را شامل می شود، امروز ایران در تولید بسیاری از مواد غذایی مانند زعفران، انگور، هلو، پسته، ماهی، خاویار و… در میان ۵ کشور اول دنیا قرار دارد.
ایران بعد از چین بزرگ ترین تولید کننده خاویار در دنیاست و خاویار ایران از لحاظ کیفی بسیار بالاتر از خاویار چینی است.
قاسمی افزود: برای این که توانایی ایران در این زمینه بیشتر روشن شود برای شما یک مثال ذکر می کنم، ایتالیا اولین تولید کننده ماکارانی در دنیا بود اما تولید کننده های ماکارانی در ایران به خاستگاه این محصول در دنیا هم صادرات دارند.
ما به بیش از ۴۰ کشور دنیا صادرات داریم و تولیدات شیلات ایران به ژاپن، کره جنوبی، بریتانیا و فرانسه صادر می شود، امروز مشکل ما در امر صادرات این است که به علت وجود تحریم ها نمی توانیم ارزش پولی کالاهای صادراتی خود را از کشورهای مختلف جهان دریافت کنیم.

 

مرکز بازرگانی فردوسی، نخستین مشاور جامع صادراتی است که با رویکردی نوین در حوزه ی صادرات محصولات داخلی، سهولت در واردات مواد اولیه و تجهیزات تولید کارخانجات و همچنین ارائه ی پلن های کوتاه مدت و بلند مدت سرمایه گذاری برای اولین بار در ایران به کمک شما تجار و مدیران محترم آمده است.
مرکز بازرگانی فردوسی همواره در کنار شماست تا خدمات جامع بازرگانی و راهکارهای هوشمندانه و نوین سرمایه گذاری را در سریع ترین زمان ممکن و با مناسب ترین هزینه ارائه نماید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد موضوع ” ایران به بیش از ۴۰ کشور دنیا محصولات کشاورزی و شیلات صادر می کند  ” با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

لینک کوتاه این مقاله: ftce.ir/mNWqz
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.