۵ گام اساسی برای صادرات برنج که هر تاجری باید بداند

۵ گام اساسی برای صادرات برنج که هر تاجری باید بداند. یکی از پر مصرف‌ترین خوراکی در سفره‌های ایرانی برنج است. چه در زندگی روزانه و روزمره و چه در مراسمات رسمی و گوناگون، برنج همیشه جزو انتخاب سرآشپز‌های ایرانی است. البته باید گفت که این مورد تنها مختص ایران نیست، بیش از ۵۰ درصد جمعیت زمین، یعنی حدود ۴ میلیارد نفر، برای تغذیه ی خود به برنج به عنوان غذای اصلی وابسته‌اند. از طرفی در استان‌های شمالی ایرانی بیش از ده نوع برنج ایرانی کشت می‌شود. برنجی که از نظر کیفیت بسیار بهتر از محصول تولیدکنندگان اصلی آن در سطح جهان، یعنی چین، هند، اندونزی و بنگلادش است. کشوری همانند چین درآمد هنگفتی از صادرات برنج به جیب می‌زند که به گفته ی برخی آمارها ده درصد کل درآمد سالیانه چین از صادرات است. شما برای صادرات برنج باید به خوبی با مراحل صادرات برنج آشنا شوید. در این مقاله قصد داریم ۵ گام اساسی برای صادرات برنج که هر تاجری باید بداند را بررسی نماییم. پس تا انتهای این مقاله با مرکز بازرگانی فردوسی همراه باشید.

مرکز بازرگانی فردوسی-ferdowsi trading center-5 گام اساسی برای صادرات برنج که هر تاجری باید بداند

5 گام اساسی برای صادرات برنج که هر تاجری باید بداند

۵ گام اساسی برای صادرات برنج که هر تاجری باید بداند

امروزه بسیاری از بازرگانان و تاجران هستند که قصد صادرات برنج به کشورهای دیگر را دارند. برنج یکی از مواد غذایی محبوب می باشد که در ایران نیز نمونه های باکیفیت آن تولید می شود و کشورهای دیگر هم به برنج ایرانی علاقه زیادی دارند.

در مورد برنج بیشتر بدانیم…

حدود ۱۰ تا ۱۳ هزار سال پیش، چینی‌ها به طور اتفاقی موفق به کشت دانه ای شدند که ما امروزه آن را با نام برنج می‌شناسیم. این نوآوری چینی‌ها در حال حاضر مسئول سیر کردن نصف جمعیت جهان است. برنج جزو غلاتی است که مواد مغذی فراوانی در خود دارد و همین موضوع آن را به غذایی مناسب بدل ‌می‌کند.

برنج بیش از هزار نوع متفاوت دارد اما همه موارد آن در دو زیر شاخه کلی قابل دسته‌بندی هستند؛ آفریقایی و آسیایی. همان طور که از نامگذاری آنها مشخص است، خاستگاه این دو زیر شاخه متفاوت است. برنج آفریقایی سهم کوچکی در بازار دارد. برنج آسیایی عمده تولید جهانی را در بر می‌گیرد. برنج آسیایی بر دو نوع اصلی برنج جاپونیکا (ژاپنی)  و برنج ایندینکا (هندی) است. تفاوت اصلی این دو محصول بر شکل ظاهری، نوع پخت و البته محل کشت آنهاست. بیشترین تولیدات برنج، برنج هندی است. البته وجه تشابه تمام انواع برنج وجود مواد مغذی و ویتامین‌ها یکسان است.

صادرات برنج ایرانی

برنج سفید ایرانی بدلیل کیفیت غذایی بالای خود مشتریان خاص خودش را دارد. از کشور‌های حوزه خلیج فارس تا همسایه خزری و کشور‌های اتحادیه اروپا همواره جزو مشتریان پروپا قرص برنج به حساب می‌آیند.

کشور‌های مقصد برای صادرات برنج ایرانی

 عراق: توافق نامه‌های همکاری اقتصادی موجود بین ایران و عراق، می‌تواند این کشور را به مقصدی مناسب بدل کند.

ارمنستان: روابط خوب سیاسی بین دول ایران و ارمنستان، هموار کننده ی مسیر صادرات برنج است.

روسیه: ایران با روسیه مرز آبی مشترک دارد، و ورابط سیاسی نزدیکی بین مسکو و تهران در جریان است که صادرات را آسان تر می‌کند.

قطر: از حدود پنج سال گذشته، روابط اقتصادی بین قطر و ایران افزایش چشمگیری داشته‌است. صادرات برنج هم می‌تواند گزینه ای مناسب برا بیشتر کردن این روابط اقتصادی باشد.

عمان: عمان هم جزو آن دسته از کشور‌های حوزه خلیج فارس است که مقصد مناسبی برای برنج ایرانی است.

کویت: کویتی‌ها خریدار کیفیت برنج ایرانی هستند.

سوریه: روابط نزدیک بیروت و تهران تسهیل دهنده ی روند صادرات خواهد شد.

آلمان: این کشور جزو قدرتمندترین کشور‌های اتحادیه اروپا از نظر اقتصادی است و کیفیت برنج ایرانی می‌تواند هر تاجر آلمانی را وسوسه کند.

تاجیکستان: نزدیکی فرهنگی عامل ایجاد روابط مستقیم بین دو کشور شده. این روابط نزدیک می‌تواند گزینه ی مناسبی برای صادرات برنج باشد.

فرآیند صادرات برنج ایرانی

انتخاب بازار هدف: پیش از هر چیزی باید بدانید مقصد شما، کدام کشور است

ارسال پیش فاکتور برای محصول صادراتی: اگر از مرحله ی اول عبور کردید و بازار هدف خود را تشخیص دادید، وقت صدور پیش‌فاکتور برای بازار مقصد است. شما با صدور پیش‌فاکتور، اعلام آمادگی جهت رفع نیاز بازار کشور مقصد می‌کنید.

مشخص کردن کیفیت و نحوه صادرات: شما پس از موافقت بازار مقصد، اقدام به هماهنگی مواردی همچون نحوه بسته بندی و کیفیت محصول صادراتی بر طبق پروتکل‌های صادراتی می‌کنید.

تعیین ارزش گمرکی: در این مرحله شما اقدام به بررسی و جمع زدن تمام هزینه‌هایی می‌کنید که برای رسیدن کالا به اولین دفتر کمرگی انجام داده‌اید. از هزینه ی خرید و بسته بندی کالا، تا باربری و موارد از این دست. سپس شما اقدام به اظهار کالا به گمرک، عقد قرار دارد جا به جایی و بیمه، گواهی بازرسی کالا، دریافت رسید فاکتور و گواهی ارسال کالا می‌کنید.

گرفتن مجوز صادرات: شما برای صادرات برنج ایرانی نیاز به گرفتن مجوز از سازمان جهاد و وزرات کشاوری، وزرات صنعت و معدن و تجارت دارید.

ارسال کالا: شما در این مرحله بر طبق روشی که با وارد‌کننده ی برنج هماهنگ کردید، اقدام به فرستادن آن می‌کنید.

نقش مهم بازاریابی کالا در صادرات برنج

بازاریابی کالا یکی از مهمترین و اصلی ترین مراحلی می باشد که شما برای صادرات برنج باید به آن دقت زیادی داشته باشید. اینکه نیازهای کشورها به این کالا را مورد بررسی قرار دهید اهمیت بسیار زیادی دارد و شما باید به خوبی این مورد را در نظر داشته باشید. برخی از کشورها هستند که به این کالا در حجم بسیار زیادی نیاز دارند و شما باید مقدار بیشتری از آن را به کشورهای مورد نظر ارسال کنید. دقت داشته باشید که شما پیش از صادرات کالا باید به خوبی با مشاوران و کارشناسان شرکت مشورت کنید.  در این صورت می توانید بهترین کشور را برای صادرات انتخاب کنید و به آن صادرات کالا را انجام دهید.

بسته بندی اصولی کالا برای برنج صادراتی

بسته بندی کردن اصولی هر یک از کالاها یکی از دیگر مراحلی می باشد که باید زمان صادرات برنج به خوبی آن را در نظر داشته باشید. دقت داشته باشید که شما بسته بندی این کالا را باید بر اساس سفارش مشتری خود انجام دهید. دقت داشته که این مرحله اهمیت بسیار زیادی دارد و شما باید به خوبی آن را زمان صادرات در نظر داشته باشید. اینکه شما هر یک از آنها را در بسته بندی های مشخص شده یا بگذارید تا مقصد با بهترین کیفیت ارسال می شود.  شما برای بسته بندی کردن هر یک از کالاها باید به خوبی حجم سفارش داده شده کشورهای مورد نظر را بررسی کنید. برخی از این کالاها در حجم زیادی ارسال می شوند و برخی از آنها حجم کمتری دارند. ولی باید بدانید اگر کیفیت برنج های صادراتی شما زیاد باشد، حجم زیادی از آن را به شما سفارش می دهند تا ارسال کنید.

شیوه ارسال کالا برای برنج

از دیگر مراحلی که برای صادرات برنج اهمیت بسیار زیادی دارد و باید به خوبی آن را در نظر داشته باشید شیوه ارسال کالا می باشد. بدون شک شما باید به خوبی شیوه ارسال کالا را در ابتدای تنظیم سفارش مشخص کنید. اینکه شما بخواهید با استفاده از کشتی کالای خود را صادر کنید بهترین روش می باشد که می توانید از آن استفاده کنید. برای اینکه بهترین روش ارسال کالا را انتخاب کنید باید با مشاوران و کارشناسانی که در شرکت های بازرگانی فعالیت می کنند مشورت نمایید. البته که باید بدانید کشور دریافت کننده کالا شیوه ارسال کالا را برای شما تعیین می کند تا از آن طریق کالا را ارسال کنید. برنج از جمله کالاهایی می باشد که به روش حمل سریع نیاز ندارد. بر همین اساس شما با ساده ترین روش ممکن هم که حمل با کشتی و یا ماشین می باشد می توانید این کالا را به کشورهای دیگر ارسال کنید.

دریافت مجوزهای مربوط به صادرات برنج

هر یک از انواع کالاهایی که شما برای صادرات انتخاب کرده اید به مجوزهای مشخص شده ای نیاز دارند. شما باید برای صادرات آنها مجوزی که دارند را دریافت کنید تا کالا را بدون محدودیت به کشور مورد نظر خود ارسال کنید. سازمان ها و اداره های متنوعی هستند که باید برای صادرات هر یک از کالاها که در دسته بندی متنوعی می باشد از آنها مجوزهای لازم را دریافت کنید. دقت داشته باشید که برای دریافت کردن این مجوزها باید قانونی بودن آنها را به خوبی مورد بررسی قرار دهید.

شما برای صادرات برنج باید مجوزها و مدارکی که نیاز است را دریافت کنید تا بدون هیچ مشکلی حجم زیادی از این کال را به کشورهای خارجی ارسال کنید. اگر شما با این مدارک و مجوزها آشنایی ندارید می توانید با افرادی که در این زمینه تخصص بیشتری دارند مشورت کنید تا شما را راهنمایی کنند. آن دسته از انواع مدارک و مجوزها که شما باید دریافت کنید در کمترین زمان توسط شرکت های بازرگانی دریافت می شود.

صدور فاکتور پروفرما

از جمله مهمترین مراحلی که برای صادرات برنج وجود دارد و شما باید به خوبی آن را در نظر داشته باشید این است که فاکتور پروفرما را باید صادر کنید. این فاکتور نشان دهنده هر یک از اطلاعاتی که مربوط به کالا می باشد است. در واقع هر یک از اطلاعات مربوط به  خریدار و فروشنده را در این فاکتور می توانید مشاهده کنید. همچنین اطلاعات دیگر که مربوط به حج کالا، شیوه ارسال کالا و … می باشد را زمان صادرات باید روی آن وارد کنید. شما برای پر کردن این فرم باید با مشاوراند و کارشناسانی که در شرکت های بازرگانی فعالیت دارند مشورت کنید. آنها در کمترین زمان می توانند فاکتور شما را پر کرده و تحویل تان دهند.

اینکه هر صادر کننده و هم وارد کننده این فرم را امضاء نمایند اهمیت بسیار زیادی دارد و شما باید به خوبی آن را در نظر داشته باشید. در صورتی که وارد کننده این فرم را امضاء کند و زمان دریافت کالا اطلاعاتی که روی فرم وجود دارد را در کالای ارسال شده مشاهده نکند، می تواند آن را پس بدهد. بر همین اساس فرد صادر کننده باید به خوبی این مورد را در نظر داشته باشد و بر اساس اطلاعات وارد شده روی فاکتور پروفرما، برنج را صادر کند.

نتیجه گیری

امروزه بسیاری از بازرگانان و تاجران هستند که قصد صادرات برنج به کشورهای دیگر را دارند. برنج یکی از خوراکی های محبوب می باشد که کشور ایران بهترین و با کیفیت ترین نمونه آن را تولید می کند و کشورهای دیگر هم به برنج ایرانی و انواع آن علاقه زیادی دارند. شما برای صادرات برنج به کشورهای دیگر باید به خوبی هر یک از مراحلی که در بالا بیان کردیم را در نظر داشته باشید تا به بهترین نحو ممکن و در کمترین زمان کالای خود را صادر کنید. سود صادرات این کالا زیاد می باشد و به همین دلیل شما باید به خوبی این مراحل را جدی بگیرید.

لینک کوتاه این مقاله: ftce.ir/qllmp
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.