صادرات گیاهان دارویی؛ مهم ترین گیاهان دارویی جهت صادرات را بشناشید

صادرات گیاهان دارویی؛ مهم ترین گیاهان دارویی جهت صادرات را بشناشید. ایران کشوری ممتاز و با رتبه بالا از نظر غنای گیاهی و تنوع زیستی و دارای ۱۱ اقلیم از ۱۳ اقلیم شناخته شده جهانی است. براساس نظر گياه شناسان و پژوهشگران، تعداد گونه هاي گياهان دارویی ايران در حدود ۸۰۰۰ گونه است که از نظر تنوع گونه ها حداقل دو برابر قاره اروپاست. تحقيقات نشان داده است كه بيش از ۲۳۰۰ گونه از گياهان كشور داراي خواص دارويي، عطري، ادويه اي و آرايشی ـ بهداشتی هستند.

در واقع تنوع بالای گیاهان دارویی در ایران، سبب شده بسیاری از تجار به دنبال صادرات این محصولات باشند در ادامه با مرکز بازرگانی فردوسی همراه باشید تا به بررسی مباحث مهم در مورد صادرات گیاهان دارویی بپردازیم و مهم ترین گیاهان دارویی را جهت صادرات معرفی نماییم.

مرکز بازرگانی فردوسی-ferdowsi trading center-صادرات گیاهان دارویی

صادرات گیاهان دارویی

صادرات گیاهان دارویی؛ مهم ترین گیاهان دارویی جهت صادرات را بشناشید

وضعیت ایران در صادرات گیاهان دارویی

گیاهان دارویی در گمرک جهانی با کد تعرفه (HS Code) به شماره ۱۲۱۱۹۰ شناخته می شود. کشور ایران در سال ۱۳۷۷ رتبه اول را در صادرات گیاهان دارویی داشته و سال ۱۳۸۲ ایران پنجمین صادرکننده گیاهان دارویی بوده است که به دلیل وجود برخی مشکلات به رتبه ۳۲ تنزل پیدا کرده است. در سال  ۲۰۱۸ میلادی سهم ایران از تجارت گیاهان دارویی ۴۴۰ میلیون دلار بوده، این در صورتی است که کل تراکنش واردات گیاهان دارویی در جهان به حدود ۱۲۴ میلیارد دلار می‌رسد. چنین عددی بسیار شگفت‌انگیز است و نشان می‌دهد که برای تاجران گیاهان دارویی فرصت‌های نابی وجود دارد.

هم اکنون ایران بیشترین صادرات زعفران ، گل محمدی، شیرین بیان و گشنیز را دارد که ۸۰ تا ۹۰ درصد صادرات گیاهان دارویی از کشور به صورت فله‌ای و تنها ۱۰ درصد به صورت اسانس و عصاره بوده است.

مهمترین گیاهان دارویی صادراتی ایران در سال ‏های اخیر

زیره سبز، آویشن، بادرنجبویه، انیسون، بابونه، اسفرزه، بومادران، گل ختمی، زوفا، مریم گلی، کتیرا، آنغوزه، شیرین بیان، تلخ بیان، مورد، برگ کنار، سقز، علف گاوزبان، آنغوزه و گل ساعتی، باریجه، زدو، موسیر، مستکی، وشا، انچوچک، گز علفی، شکر تیغال، برگ کنار، حنا و انزروت از مهمترین گیاهان دارویی صادراتی ایران در سال ‏های اخیر هستند که به کشور‏های آلمان، آمریکا، انگلستان، فرانسه، مجارستان، پاکستان، هند، چین، ترکیه، بحرین، کویت، قطر، کانادا، سوئد صادر می شود.

قابل ذکر است که بیشترین حجم صادرات گیاهان دارویی ایران به کشورهای پاکستان و امارات و پس از آن آلمان ، ژاپن و چین صورت می گیرد.

کشورهای صادرکننده گیاهان دارویی

چین بیشترین میزان صادرات گیاهان دارویی با سهم ۱۷ درصدی در بازار جهانی را داراست. کشور هند با ۸ درصد، مصر با ۷ درصد و اسپانیا ۵ درصد در رتبه های بعدی قرار دارند.

تحلیل پتانسیل صادراتی گیاهان دارویی

آلمان، آمریکا، چین، ایتالیا،اسپانیا، هند،روسیه، ژاپن و مالزی همگی از ظرفیت های صادراتی بالایی برای صادرات گیاهان دارویی هستند. در خاورمیانه امارات، عراق، ترکیه، عمان و قطر می توانند مورد توجه تاجرین این محصول قرار گیرند.

میزان ظرفیت صادراتی گیاهان دارویی

چین، هند، ایتالیا، افغانستان و اندونزی دارای ظرفیت باقیمانده برای صادرات گیاهان دارویی هستند. آلمان، امارات، پاکستان، اسپانیا و عراق از بازارهای اشباع شده برای این محصول هستند و انتخاب آنها به عنوان مقصد صادراتی سودآوری خوبی ندارد و اگر به هر دلیلی تصمیم دارید وارد بازار صادراتی این کشورها شوید بایستی با زیرساختی قوی در خصوص بسته بندی، تبلیغات و برندینگ وارد شوید . روسیه با توجه به موقعیت آب و هوایی و سردسیر بودن آن نیز مقصد صادراتی خوبی برای این محصول است.

مرکز بازرگانی فردوسی-ferdowsi trading center-صادرات گیاهان دارویی

صادرات گیاهان دارویی

لیست محصولات گیاهی و دارویی مجاز و غیر مجاز جهت صادرات

گمرک ایران در بخشنامه ای به گمرکات سراسر کشور ضوابط صادرات محصولات و گیاهان دارویی را اعلام کرد.این اقلام در وزارت جهاد کشاورزی و بر اساس بررسی آخرین وضعیت گونه های تهدید شونده و در حال انقراض و ذخایر ژنتیکی کشور تهیه و به گمرک ارسال شده است؛ در این فهرست انواع گیاهان و محصولات دارویی در دو طبقه اقلام ممنوعه ، مجاز دسته بندی شده اند.

اقلام غیرمجاز ( ممنوعه )

ریزوم، ثعلب، پیاز و گل لاله سرنگون، پیاز گل نرگس، ریشه ختمی، ریشه کاسنی، ریشه ریواس وحشی، ریشه چوپک، ریشه روناس، پوست درخت محلب، سنبل الطیب، مهر خوش، چله داغی، سورنجان، ریشه خاس و کوله خاس، ریشه زنبق وحشی، ریشه کوکب وحشی، ریشه شیرین بیان،انواع پیازها (از جمله والک)، قره قات، بیلهر، ریشه سریش، سرخنار، شمشاد، شقایق، انواع لاله‌ها، سوسن چهل چراغ، سنل خوزستانی، کلیه ریشه و پوست درختان و درختچه‌های جنگلی (به استثناء اقلام مجاز مشروط)

اقلام مجاز ( مشروط )

کرفس وحشی (کلوس)، میوه زرشک وحشی(جنگلی)، ترنجبین، شیر خشت، فرنجمشک، مریم نخودی، پرسیاوشان، چماز، جفت، گز شهداد، پیدخشت، ممستکی، زدو، آنچوچک، گل لمدار، علف گاو زبان، گل نرگس، برگ کناره برگ مورد، زیره سیاه، مویه محلب، اشنیان(شقار)، گز خوانسار(گز انگبین)، پسته جنگلی، میوه ناخنک، آویشن، گز علفی، گردو و فندق جنگلی، آنفوزه تلخ و شیرین، ترکه ارغوان، باریجه، کتیرا، وشاء، انزوت، کاپاریس (لگجی)، بادام جنگلی(کوهی)، علف چای، عشقه، خزه، سرخس، بال عقبابی، موزه خوزستانی (لرستانی)، گل گاو زبان، گل بومادران، گل بنفشه، مریم گلی، گلی کاسنی، گل گندم، گل اروانه، گلرنگ، میوه روناس، تخم بزرگ (کتان)، تخم مرو، قدومه شیرازی، کشمش کولی، اسقرزه، بادیان، انیسون، بادرنجبویه، برگ بو، میوه بنه و بلوط، مازوج، گل بلوط، پنیرک، پارهنگ، بوبنه، شاتره، اسطوخدوس، برگ اکالیپتوس، شکر تیغال، سقز، همیشک، کلیه بذور و میوه درختان و درختچه‌های جنگلی، اندام هوایی ریواس، موسیر، برگ و سرشاخه کوله خاس، سقز، کنگر، قارچ خوراکی (برداشت از مراتع)

نکته ی مهم

صادرات اقلام مجاز مشروط مستلزم اخذ مجوز از سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور ( دفتر برنامه‌ریزی ، بودجه و هماهنگی طرح‌ها ) و وزارت جهاد کشاورزی می‌باشد.

صادرات گلاب و اسانس‌های گیاهی نیاز به مجوز سازمان جنگل‌ها، مراتع و‌ آبخیزداری ندارد.

صادرات پودر و عصاره شیرین بیان بلامانع است ولی حمل و نقل ریشه شیرین بیان باید با هماهنگی و مجوز اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان صورت گیرد.

دریافت مجوزهای لازم برای تولید و صادرات گیاهان دارویی

برای شروع کار باید مجوزهای لازم را از چند نهاد اخذ کرد. این گونه فعالیت ها چون رابطه مستقیمی با سلامت و تندرستی افراد جامعه دارند سختگیری بیشتری در این خصوص می شود. اگر سرمایه گذاران قصد داشته باشند به صورت صنعتی و انبوه تولید داشته باشند، باید از وزارت صنعت ، معدن و تجارت ، وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی (معاونت غذا و دارو) و وزارت جهادکشاورزی مجوزهای لازم را دریافت کنند.

ضمن اینکه گواهی و تاییدنامه هایی هم از سازمان های محیط زیست و اداره استاندارد باید دریافت شود.

اگر قرار به مشارکت با شرکت های دانش بنیان باشد باید تاییدیه معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری را هم ضمیمه کرد. ضمن اینـــکه برای تمدیــد گواهــینامه های ســاخت و بهره بــرداری در سررسیدآن به موقع تمدید شود.

چگونه در تجارت و صادرات گیاهان دارویی موفق شویم؟

مرکز بازرگانی فردوسی جهت آموزش مراحل صادرات گیاهان دارویی به صورت کاربردی و قدم به قدم با همکاری مشاوران زبده و با تجربه ی این مرکز اقدام به تهیه ی بسته جامع توانمندسازی صادرات نموده اند. در این بسته صفر تا صد مراحل صادرات صادرات گیاهان دارویی به صورت گام به گام  به شما آموزش داده می شود.

این بسته ویژه ی کسانی است که می خواهند برای اولین بار وارد کار صادرات صادرات گیاهان دارویی شوند اما نمی دانند که باید از کجا شروع کنند. دسته دوم مخاطبان این بسته کسانی هستند که در حوزه صادرات صادرات گیاهان دارویی فعالیت دارند اما به دلیل اطلاعات ناقص متحمل ضرر شده اند یا سود مناسبی در این زمینه کسب ننموده اند.

در بسته جامع توانمند سازی صادرات کلیه ی فرآیندهای مربوط به صادرات به صورت کاربردی از صفر تا صد، به صورت قدم قدم ارائه شده است. در واقع بعد از مطالعه ی این بسته سوالی برای شما در حوزه ی صادرات گیاهان دارویی بی پاسخ نخواهد ماند.

بسته جامع توانمندسازی صادرات چکیده یک دوره ۳۶۰ ساعته ی آموزش صادرات است که شما با استفاده از محتویات آموزشی این بسته با دید روشن و آمادگی ۱۰۰ درصدی به حوزه پیچیده و تخصصی صادرات ورود میکنید. با توجه به تغییرات مربوط به قوانین و فرآیند های صادرات در طول زمان، اطلاعات این بسته به صورت دوره ای بروزرسانی می شود.

 

مرکز بازرگانی فردوسی، نخستین مشاور جامع صادراتی است که با رویکردی نوین در حوزه ی صادرات محصولات داخلی، سهولت در واردات مواد اولیه و تجهیزات تولید کارخانجات و همچنین ارائه ی پلن های کوتاه مدت و بلند مدت سرمایه گذاری برای اولین بار در ایران به کمک شما تجار و مدیران محترم آمده است.
مرکز بازرگانی فردوسی همواره در کنار شماست تا خدمات جامع بازرگانی و راهکارهای هوشمندانه و نوین سرمایه گذاری را در سریع ترین زمان ممکن و با مناسب ترین هزینه ارائه نماید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد موضوع ”صادرات گیاهان دارویی؛ مهم ترین گیاهان دارویی جهت صادرات را بشناشید“ با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

لینک کوتاه این مقاله: ftce.ir/wyqfo
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.