صادرات گل و گیاه ایرانی

صادرات گل و گیاه ایرانی ؛ تجارت گل و گیاهان زینتی ایران صنعتی جوان و نوپاست. در حال حاضر صنعت گل و گیاه یک صنعت جهانی و پویا است که در طول چند دهه نرخ رشد زیادی داشته‌ است. کشت انواع گیاهان زینتی به دلیل شرایط آب و هوای مناسب ایران و درآمد حاصل از صادرات گل و گیاه ایرانی، نقش بسزایی در باروری استعدادهای اقتصادی ایران و توسعه تولید ملی این کشور می‌تواند ایفا کند. با توجه به اهمیت اقتصادی پرورش گل‌ها و گیاهان در دنیا، استفاده از فناوری‌ها و روش‌های جدید، در اصلاح گیاهان زینتی در جهت «بازارپسندی» آن‌ها می‌تواند نقش بسزایی در بازاریابی این محصولات و تجارت آن‌ها در بازارهای بین‌المللی داشته باشد.

صادرات گل و گیاه ایرانی

صادرات گل و گیاه ایرانی

صادرات گل و گیاه ایرانی ۴۰ میلیون دلاری شد

مدیرکل دفتر امور گلخانه‌ها و گیاهان زینتی وزارت جهاد با اشاره به ارزآوری ۴۰ میلیون دلاری گیاهان زینتی گفت: سال گذشته تولید این محصولات حدود ۲۲ تا ۲۵ درصد رشد داشته است.

غلامرضا تقوی با گفت: تراز تجاری گل و گیاه کشور مثبت است و بر اساس برآورد انجام‌شده، میزان صادرات گل و گیاه در سال گذشته حدود ۴۰ میلیون دلار بوده است.

وی افزود: میزان واردات گل و گیاهان زینتی در سال گذشته حدود ۱۵ میلیون دلار بوده است.

مدیرکل دفتر امور گلخانه‌ها، گیاهان زینتی و قارچ خوراکی با تأکید بر اینکه وزارت جهاد کشاورزی وظیفه تأمین امنیت غذایی کشور را عهده‌دار است، تصریح کرد: صادرات گل و گیاهان زینتی می‌تواند به تأمین ارز برای بخشی از کالاهای اساسی که با کمبود تولید در کشور مواجه است، کمک کند.

تقوی با اشاره به اینکه بیش از ۷ هزار و ۸۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی ایران اعم از گلخانه‌ای و فضای باز زیر کشت گل و گیاهان زینتی است، گفت: حدود ۴ میلیارد گل شاخه بریده، گلدانی، درختچه‌ای و درختان زینتی در کشور تولید می‌شود.

وی ادامه داد: بر اساس برآورد انجام‌شده در سال گذشته تولید این محصولات حدود ۲۲ تا ۲۵ درصد رشد و تعرفه مناسبی در صادرات داشته است.

مدیرکل دفتر امور گلخانه‌ها، گیاهان زینتی و قارچ خوراکی یادآور شد: بیش از ۱۵۰ هزار نفر به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم در این حوزه مشغول به کار هستند و سرمایه زیادی به این بخش اختصاص داده‌شده است.

وی با اشاره به شیوع ویروس کرونا در کشورمان و جهان گفت: وضعیت تولید، صادرات و تبادلات با مشکل روبرو شده است و این موضوع به وضعیت جهانی بستگی دارد؛ در حال حاضر تقاضا برای گل و گیاهان زینتی کشورمان وجود دارد اما مشکل ما محدودیت و تبادل محصولات است.

تقوی بابیان اینکه در سال جهش تولید و ایجاد زیرساخت‌های صادرات با رفع شیوع کرونا می‌توانیم صادرات خوبی داشته باشیم، یادآور شد: مقاصد صادراتی سال گذشته این محصول همسایگان جنوبی و شمالی کشورمان ازجمله کشورهای عراق، روسیه، عمان، ترکمنستان، ارمنستان و آذربایجان بوده است.

وی در پایان گفت: تولید بیشتر و توسعه گل و گیاه سبب ارتقا روح روان و همچنین ارزآوری برای کشورمان خواهد شد.

سهم ۱۰ میلیارد تومانی نوشهر از صادرات گل و گیاه ایرانی

مدیر جهاد کشاورزی نوشهر از صادرات ۱۰۶ هزار و ۶۲۹ گلدان گل و گیاهان زینتی به ارزش ۱۰ میلیارد تومان در سال جاری به خارج از کشور خبر داد.

جواد خلدنوش گفت که این میزان صادرات گلدان گل و گیاهان زینتی از نوشهر نسبت به ۹ ماهه سال گذشته ۲۳ درصد کاهش نشان می دهد.

وی میزان صادرات مدت مشابه سال گذشته را ۱۳۸ هزار و ۵۸۱ گلدان اعلام کرد و افزود که علت کاهش هم شیوع ویروس کرونا و تحریم‌ها بوده است .

خلدنوش از بهبود شرایط طی چند ماه اخیر خبر داد و پیش بینی کرد که تا پایان سال جاری میزان صادرات نسبت به سال گذشته افزایش یابد.

مدیر جهاد کشاورزی نوشهر مقصد صادراتی گل و گیاه  زینتی این شهرستان را کشورهای ارمنستان، گرجستان و کشورهای حاشیه خلیج فارس معرفی کرد.

خریدار گل و گیاه صادراتی ایران: ۲۳ کشور خارجی