صادرات پسته به اروپا + بهترین کشورهای هدف صادرات

صادرات پسته به اروپا + بهترین کشورهای هدف صادرات ؛ آلمان به عنوان واردکننده اصلی پسته در اروپا، بازار خوبی برای تمرکز بر روی آن است. ایتالیا و اسپانیا نیز بازارهای جالبی با تقاضای رو به رشد هستند. ایتالیا و اسپانیا خودشان پسته تولید می کنند، اما تولید (اگرچه افزایش می یابد) برای تامین نیاز داخلی کافی نیست. بلژیک یک کشور ترانزیت بزرگ با بازرگانان متخصص است که فرصت هایی را به عنوان یک مرکز تجاری ارائه می دهند. فرانسه و بریتانیا بازارهای مصرفی جالبی هستند.

صادرات پسته به اروپا

صادرات پسته به اروپا

صادرات پسته به آلمان ؛ بزرگترین واردکننده اروپا

آلمان بزرگترین واردکننده پسته اروپا و دومین واردکننده پسته در جهان (پس از چین) است. ارزش واردات آلمان در مجموع ۳۶۴ میلیون یورو در سال ۲۰۱۸ بود که برای ۳۵ درصد از کل واردات اتحادیه اروپا خوب بود. حجم واردات آلمان بین سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ سالانه ۵٫۹ درصد افزایش یافت و به ۴۲ هزار تن رسید. آلمان کشور اروپایی با بیشترین سهم واردات پسته پوست کنده است. در سال ۲۰۱۸، آلمان ۱۰٫۶ هزار تن پسته پوسته شده وارد کرد که ۴۷ درصد از کل واردات اروپا را به همراه داشت.

آلمان نیز صادر کننده مجدد پسته وارداتی است. بیش از یک سوم پسته های وارداتی از آلمان به دیگر بازارهای اروپایی صادر می شود. فعالیت های صادرات مجدد توسط بازرگانان و نمایندگان تخصصی انجام می شود که بسیاری از آنها در هامبورگ ( بزرگترین بندر آلمان ) واقع شده اند. بازارهای هدف اصلی صادرات پسته آلمان ایتالیا (با سهم ۲۶ درصدی در سال ۲۰۱۸) و پس از آن اسپانیا (سهم ۱۸ درصد)، بریتانیا (۱۲ درصد سهم) و هلند (سهم ۱۱ درصد) قرار دارند.

در حال حاضر بازار واردات پسته آلمان بسیار متمرکز است، زیرا آلمان ۹۵ درصد پسته را از آمریکا و ایران وارد می کند. تنها تامین کننده کشور در حال توسعه که سهم بازار آلمان را به دست آورده است، ترکیه است که صادرات پسته خود به آلمان را از ۱۸۸ تن در سال ۲۰۱۴ به ۴۸۳ تن در سال ۲۰۱۸ افزایش داده است.

بیشتر واردات آلمان پسته خام و فرآوری نشده است. پسته پس از واردات معمولا توسط چندین شرکت تخصصی قبل از رسیدن به مصرف کننده نهایی فرآوری می شود. رایج ترین نوع فرآوری، بو دادن است، اما مغز پسته را نیز به قطعات کوچکتر برش می دهند تا به عنوان یک ماده در محصولات مختلف استفاده شود. برشته‌کننده‌های پسته و سایر پردازنده‌های داخل آلمان عبارتند از Intersnack (با ۵ مرکز تولید در سراسر آلمان)، Omnitrade ، Max Kiene ، AMA و Moll Marzipan .

برخی از برندهای پیشرو میان وعده پسته در آلمان عبارتند از ültje (متعلق به Intersnack)، Max (متعلق به Max Kiene)، Seeberger و Kluth . مارک های برچسب خصوصی سوپرمارکت های زنجیره ای نیز سهم مهمی از بازار را به خود اختصاص می دهند. علاوه بر این، پسته به عنوان یک ماده تشکیل دهنده در بستنی، شکلات، کیک، ماست، کیک و سالامی استفاده می شود.

مصرف پسته آلمانی با روند میان وعده های سالم و استفاده روزافزون توسط صنایع غذایی (به ویژه توسط تولیدکنندگان بستنی) افزایش یافته است. پسته دارای چربی تک غیراشباع، فیبر، تیامین، ویتامین B6 و مواد معدنی مانند فسفر، پتاسیم، مس و منگنز است.

صادرات پسته به ایتالیا ؛ بازار سنتی مواد تشکیل دهنده پسته

ایتالیا یکی از واردکنندگان مهم پسته در اروپا است که ۱۳ درصد از کل واردات اتحادیه اروپا را تامین می کند. ایتالیا دومین واردکننده بزرگ پسته پوست کنده در جهان (پس از آلمان) است. همچنین اعتقاد بر این است که ایتالیا بزرگترین مصرف کننده سرانه پسته پوست کنده در اروپا است، اگرچه اطلاعات دقیقی وجود ندارد.

واردات پسته ایتالیا بین سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ سالانه ۱۱ درصد افزایش یافته است. در سال ۲۰۱۸، واردات پسته ایتالیا به ۱۵٫۸ هزار تن رسیده است که ۱۵۳ میلیون یورو است. اکثر پسته های وارداتی ایتالیا در داخل کشور مصرف می شود و تنها حدود ۷ درصد از کل عرضه مجددا صادر می شود. در سال ۲۰۱۸، ایتالیا بیشتر پسته خود را از آمریکا (۳۵ درصد) وارد کرد و پس از آن آلمان به عنوان کشور ترانزیتی (۲۳ درصد) و ایران (۱۴ درصد) قرار گرفتند. ترکیه به سرعت در حال کسب سهم بازار است و صادرات خود به ایتالیا را از ۴۲۴ تن در سال ۲۰۱۴ به ۱٫۵ هزار تن در سال ۲۰۱۸ افزایش می دهد.

پسته همچنین در ایتالیا تولید می شود و بیش از ۹۰ درصد از تولید آن در منطقه برونته (استان کاتانیا سیسیلی شرقی) متمرکز شده است. مجموع تولید محصول قابل فروش (پسته با پوست) در ایتالیا بین ۲٫۵ تا ۳ هزار تن در سال متغیر است. مشخصه تولید در ایتالیا پوست اندازی و تولید هسته سبز است. مغز پسته برونته از سال ۲۰۰۹ مورد حفاظت جغرافیایی قرار گرفته است و جامعه محلی این محصول را با برگزاری یک رویداد سالانه تخصصی پسته – Sagra Del Pistacchio Bronte – تبلیغ می کند.

بیشتر پسته های برشته شده در ایتالیا توسط مارک های خصوصی سوپرمارکت ها مانند Coop ، Conad یا Carrefour به فروش می رسد . نمونه هایی از مارک های خرده فروشی عبارتند از Noberasco ، Ventura ، Cameo ، Noccioltost و چندین مورد دیگر. برندهای ایالات متحده نیز در ایتالیا تبلیغ می شوند. اخیراً شرکت ایتالیایی New Factor قراردادی برای توزیع برند آمریکایی Wonderful انجام داده است. مقادیر قابل توجهی نیز به عنوان تنقلات بدون مارک، اندازه گیری و بر اساس وزن فروخته می شود.

مغز پسته به طور سنتی در غذاهای ایتالیایی به عنوان یک ماده تشکیل دهنده استفاده می شود. تولیدکنندگان بستنی ایتالیایی از مقادیر قابل توجهی مغز پسته سبز استفاده می کنند. از دیگر محصولات حاوی پسته می توان به انواع غذاهای پاستا، دسرهای سنتی و تردهای شیرین اشاره کرد. برخی از مقادیر به پاستا برای پر کردن محصولات نانوایی تبدیل می شود. همچنین، مورتادلا ، سوسیس سنتی ایتالیایی، حاوی پسته است.

صادرات پسته به اسپانیا ؛ سریع ترین رشد در واردات

اسپانیا سومین وارد کننده و مصرف کننده پسته در اروپا است. در سال ۲۰۱۸ واردات به ۱۱٫۶ هزار تن رسید و مصرف ۱۱٫۱ هزار تن برآورد شده است. تقریبا تمام پسته های وارداتی در داخل کشور فرآوری و مصرف می شود.

واردات بین سالهای ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ از نظر ارزش ۱۵ درصد و از نظر کمی ۱۴ درصد افزایش یافته است. در سال ۲۰۱۸، مصرف سرانه پسته ۰٫۲۴ کیلوگرم در سال برآورد شده است. مصرف خانگی پسته در اسپانیا به بیش از ۷ هزار تن رسیده است در حالی که صنعت از ۴ تن باقی مانده استفاده می کند. اکثر پسته در اسپانیا به عنوان یک میان وعده شور مصرف می شود.

ایالات متحده بزرگترین تامین کننده پسته به اسپانیا (۴۹ درصد سهم در سال ۲۰۱۸) و پس از آن ایران (سهم ۳۳ درصد) و آلمان به عنوان کشور ترانزیتی (۱۵ درصد) هستند. واردات از یونان رشد سریعی را تجربه کرده است (+۴۳ درصد در سال)، اما مقادیر وارداتی هنوز در مقایسه با بزرگترین تامین کنندگان (۲۰۷ تن در سال ۲۰۱۸) ناچیز است.

اسپانیا نیز پسته تولید می کند و میانگین تولید سالانه ۱٫۲ هزار تن در سال است. تولید در اسپانیا روند رو به افزایشی را نشان می دهد (یک رکورد ۳۰۰۰ تن محصول در سال ۲۰۱۸ به دست آمد). تولید و مصرف پسته در اسپانیا با تاسیس اخیر انجمن پسته اسپانیا رواج یافته است. انجمن تازه تاسیس برای ایجاد برند ملی پسته تلاش خواهد کرد. بیشتر پسته های اسپانیایی در منطقه کاستیل لامانچا تولید می شود.

بر اساس یک نظرسنجی اخیر، اکثر پسته ها در اسپانیا به عنوان یک میان وعده شور بین وعده های غذایی، در خانه مصرف می شوند. آنها همچنین یک میان وعده جانبی محبوب هستند که همراه با نوشیدنی در بارها سرو می شود. استفاده از مغز پسته به عنوان یک عنصر نیز به دلیل روند تغذیه سالم در حال افزایش است. پسته اغلب به‌عنوان ماده‌ای برای ایجاد رژیم‌های غذایی متعادل‌تر، اغلب به‌عنوان رویه یا مخلوط در سالاد، استفاده می‌شود. آنها همچنین یک عنصر محبوب در بستنی و شیرینی هستند. اگرچه مصرف کنندگان اسپانیایی از فواید کلی آجیل برای سلامتی آگاه هستند، اما فواید خاص پسته هنوز برای اکثر مصرف کنندگان اسپانیایی ناشناخته است.

پسته ها عمدتاً توسط برچسب های خصوصی سوپرمارکت های اسپانیایی (مانند مرکادونا ، کارفور ، آلکامپو )، تخفیفان (مانند لیدل ، آلدی ، دیا ) یا فروشگاه های بزرگ (مانند ال کورته اینگلز) به فروش می رسند . نمونه هایی از برندهای مستقل عبارتند از Borges ، Frit Ravich ، Wonderful (مارک ایالات متحده)، Campomar (ارگانیک) و Eagle . همچنین چند مارک پسته تولید محلی مانند نازاریس یا مانا (محصولات ارگانیک پسته از جمله خمیر پسته) وجود دارد.

صادرات پسته به فرانسه ؛ بازار ثابت پسته

فرانسه نیز واردکننده مهم و نسبتاً پایدار پسته است. واردات فرانسه بین سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ اندکی نوسان داشت و در سال ۲۰۱۸ واردات به ۸٫۶ هزار تن و ۸۰ میلیون یورو رسید. در سال ۲۰۱۸، فرانسه بیشتر پسته خود را از آمریکا (۷۳ درصد) وارد کرده و پس از آن ایران (۱۹ درصد) و اسپانیا (۳ درصد) قرار دارند. به جز ایران، تنها کشور در حال توسعه تامین کننده پسته به فرانسه، ترکیه است، اما با مقادیر بسیار کم.

بیشترین مقدار پسته شور و بو داده با برندهای برچسب خصوصی توسط زنجیره های خرده فروشی مانند Carrefour، Intermarché، Auchan، Lidl و غیره به فروش می رسد. نمونه هایی از مارک های خرده فروشی اسنک عبارتند از Daco Bello ، Vico (مارک متعلق به Intersnack)، Wonderful (مارک ایالات متحده)، Menguy’s و Juste Bio (ارگانیک). صنایع غذایی فرانسه از پسته به طرق مختلفی استفاده می کنند. آنها به عنوان یک عنصر در سوسیس، بستنی، محصولات نانوایی و محصولات شکلاتی بسیار محبوب هستند.

صادرات پسته به بلژیک ؛ کشور ترانزیت پسته اروپا

بلژیک چهارمین واردکننده بزرگ پسته اروپاست. اگرچه حجم واردات زیاد است، اما مصرف بلژیک نسبتاً کم است، زیرا سالانه بیش از ۹۰ درصد پسته وارداتی مجدداً به سایر بازارهای اروپایی صادر می شود. مشخصه بلژیک وجود دلالانی است که طیف وسیعی از آجیل و محصولات مبتنی بر آجیل را تهیه و عرضه می کنند.

واردات پسته بلژیک بین سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ سالانه ۱۲ درصد از نظر ارزش و ۱۰ درصد از نظر حجم افزایش یافته است. واردات پسته در بلژیک در سال ۲۰۱۸ به بیش از ۱۰ هزار تن و ۸۰ میلیون یورو رسیده است. بلژیک متمرکزترین بازار اروپا برای واردات است. بیش از ۹۰ درصد پسته از ایالات متحده است. ایران، دومین تامین کننده بزرگ اروپایی، در حال از دست دادن سهم بازار بلژیک است. واردات از ایران از ۱٫۳ هزار تن در سال ۲۰۱۴ به تنها ۲۳۰ تن در سال ۲۰۱۸ کاهش یافت.

در سال ۲۰۱۸، لوکزامبورگ با عرضه بیش از ۴۳۰ تن دومین تامین کننده پسته به بلژیک بود. بلژیک پسته را برای فرآوری (برشته کردن و بسته بندی) به لوکزامبورگ صادر می کند. پس از پردازش، محصولات آماده خرده فروشی برای تجارت بیشتر به بلژیک باز می گردند.

بیشتر پسته ها تحت برندهای برچسب خصوصی خرده فروشان بزرگی مانند Delhaize فروخته می شوند. برندهای مستقل پسته سهم بازار کمی دارند. نام تجاری ایالات متحده Wonderful در حال به دست آوردن سهم بازار در بلژیک است. این شرکت در حال اجرای کمپین قوی برای افزایش فروش در چندین کشور اروپایی است و دفتر اصلی آنها برای فروش اروپا در بلژیک (در خنت) واقع شده است.

لینک کوتاه این صفحه: ftce.ir/db5q3
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.