صادرات پسته ایرانی و مراحل آن

صادرات پسته ایرانی و مراحل آن، پسته از جمله مهم ترین محصولات صادراتی بخش کشاورزی ایران به شمار می آید. پسته به دلیل ایجاد ارزش افزوده در اقتصاد کشور به عنوان یک محصول صادراتی بسیار با اهمیت بوده و به همین دلیل مورد توجه بازرگانان، تجار و سرمایه گذاران زیادی می باشد.مرکز بازرگانی فردوسی، با سابقه چندین ساله در حوزه ی صادرات پسته ایرانی، آمادگی دارد که با استفاده از توان فنی و تخصصی پرسنل با تجربه خود، شما عزیزان را در خصوص صادرات پسته ایرانی راهنمایی و مشاوره نماید. با مرکز بازرگانی فردوسی همراه باشید تا شما را با صادرات پسته ایرانی و مراحل آن آشنا کنیم.

مرکز بازرگانی فردوسی-ferdowsi trading center-صادرات پسته ایرانی

صادرات پسته ایرانی

صادرات پسته ایرانی و مراحل آن

پسته، یک محصول با ارزش جهت صادرات است که مشتریان خاص خود را در کشورهای اروپایی، آمریکایی و آسیایی دارد. صادارت پسته به اروپا، صادرات پسته به ترکیه، صادارت پسته به گرجستان، صادارت پسته به عراق، صادارت پسته به چین، صادارت پسته به قطر، صادارت پسته به امارات، صادارت پسته به روسیه از جمله ی مهم ترین مقاصدی است که در بخش صادرات پسته ایرانی صورت می پذیرد.

مراحل صادرات پسته:

  • تأمین محصول

قبل از اینکه فعالیت صادرات پسته ایرانی شروع شود باید مطالعات متعددی توسط تجار انجام شود و اطلاعات دقیقی راجع به مشتریان در کشورهای مقصد، نوع پسته مورد نظر این مشتریان، شرایط گمرکی کشورهای واردکننده، استانداردهای غذایی و بهداشتی کشور وارد کننده باید کسب گردد تا بتوان بهترین پسته ایران را صادر کرد. به عنوان مثال برخی کشورهای اروپایی صرفا برای پسته های با افلاتوکسین پایین مجوز واردات صادر می کنند.

  • بسته بندی پسته

پس از طی شدن مرحله تأمین محصول نوبت به بسته بندی آن می رسد. در بسته بندی و صادرات پسته ایرانی باید مواردی از جمله نوع پسته و مشخصات تولیدی آن، شرکت تولید کننده، شرکت صادرکننده، شرکت واردکننده و مواردی از این قبیل درج شود تا خریداران با اطلاع کامل نسبت به خرید پسته ایرانی اقدام نمایند. بالا بودن کیفیت پسته صادراتی و نوع بسته بندی آن به شدت حائز اهمیت است چرا که این امر موجب کسب مشتریان بیشتر و بالا رفتن اعتبار برند شرکت تولید کننده و صادرکننده خواهد شد.

  • اخذ مدارک استاندارد بودن پسته ایرانی

در صادرات پسته ایرانی قبل از اینکه محصول وارد مراحل گمرکی شود می باست استانداردهای لازم اخذ شود. این استانداردها علاوه بر اینکه باید مورد تایید اداره استاندارد قرار گیرد می بایست تمامی تاییدات مورد نیاز واردات خشکبار در کشورهای مقصد را نیز اخذ نماید. بخصوص اینکه در کشورهای اروپایی نیاز است محصولات صادراتی به این کشورها تمامی آزمایشات و گواهی های معتبر از نظر بهداشتی و سلامت غذایی را کسب نمایند و یا در برخی موارد خاص تاییدیه هایی از اداره غذا و دارو کشورهای مقصد دریافت گردد. همه ی این مراحل باید تا قبل از اظهار بار به اداره گمرک صورت پذیرد. لازم به ذکر است که انجام مراحل آزمایشگاهی و اخذ تاییدیه در خصوص میزان افلاتوکسین موجود در پسته های صادراتی تا حدودی زمان بر می باشد.

  • ارائه پسته به گمرک

بعد از اتمام مراحل بالا باید محصولات صادراتی را به گمرک شهرستان هایی که محصول در آن تولید می شود  ارائه داد و مدارک مربوط از جمله اظهارنامه های نوع محصول، وزن محصول، مشخصات محصول و فاکتور محصول را تکمیل نمود.

  • اخذ گواهی سلامت پسته در گمرک

در گمرک های کشور، اداره استاندارد شرکت های صادرکننده خشکبار بخصوص در مراحل صادرات پسته ایرانی، را ملزم به رعایت استانداردها، اخذ و ارائه مدرک تاییدیه استاندارد نموده است. چنانچه محصولاتی به صورت فله و بدون برند باشند و یا برمد شرکت صادراتی ثبت نشده بود و یا استانداردهای لازم اخذ نشده باشد، در اداره گمرک و اخذ تاییدیه استاندارد از محصولات صادراتی نمونه برداری کرده و مورد بررسی و تست های آزمایشگاهی قرار می دهد، و درصورت تایید گواهی سلامت نباتات و بهداشت غذایی صادر می گردد و پس از طی شدن این مرحله، گواهی ترخیص بار در گمرک صادر می شود.

  • تحویل پسته صادراتی به شرکت حمل و نقل

بعد از تکمیل شدن مدارک و انجام مراحل گمرکی، می باست بارنامه مورد نظر در خصوص صادرات پسته ایرانی آماده شود. در این مرحله شرکت های صادرکننده با شرکت های حمل و نقل قرارداد بسته و مراحل گام به گام انجام کار را به آنها ابلاغ می کنند و شرکت های حمل و نقل مراحل انجام کار را به مشتریان اعلام می کنند.

شرکت حمل و نقل می باست قبل از بار زدن پسته ایرانی در حجم های بالا کانتینر یا واگن و یا تریلی کامیون را بررسی نموده تا حد امکان تمیز و ضدعفونی باشد.

توجه داشته باشید در صادرات پسته ایرانی نیازی به کانتینر یخچال دار نیست اما در مورد دیگر محصولات خشکبار باید با صادرکننده هماهنگی های لازم انجام شود.

  • دریافت بارنامه پسته و تسویه حساب

در صادرات پسته ایرانی مرسوم است که همزمان با ارائه پیش نویس بارنامه ( مشخصات بار، مشخصات کشور مقصد و گیرنده بار) که خود حاکی از تحویل بار به باربری بین المللی می باشد درصدی از مبلغ معامله توسط فروشنده دریافت می شود.

در معمولی ترین روش بیست درصد از مبلغ به صورتپیش پرداخت و هشتاد درصد الباقی با ارائه همین تصویر بارنامه پرداخت می گردد.پس از بارگیری، شرکت های جمل و نقل می بایست اصل بارنامه را همراه با دیگر مدارک لازم جهت ترخیص پسته صادراتی ایراینی به مشتری ارئه دهند.

  • دریافت الباقی مدارک و گواهی مبدا صادرات پسته

شرکت حمل و نقل با دریافت سایر مدارک گمرکی و تاییدیه بارنامه از گمرک و فروشنده می تواند نسبت به دریافت گواهی مبدأ برای پسته صادراتی ایران از اتاق بازرگانی اقدام نماید. در این حالت مدارک کامل شده و جهت ارسال به کشور مقصد و ترخیص آن آماده می باشد.

 

مرکز بازرگانی فردوسی، نخستین شرکت بازرگانی دانش بنیان است که با رویکردی نوین در حوزه ی صادرات محصولات داخلی، سهولت در واردات مواد اولیه و تجهیزات تولید کارخانجات و همچنین ارائه ی پلن های کوتاه مدت و بلند مدت سرمایه گذاری برای اولین بار در ایران به کمک شما تجار و مدیران محترم آمده است.
مرکز بازرگانی فردوسی همواره در کنار شماست تا خدمات جامع بازرگانی و راهکارهای هوشمندانه و نوین سرمایه گذاری را در سریع ترین زمان ممکن و با مناسب ترین هزینه ارائه نماید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد موضوع ” صادرات پسته ایرانی و مراحل آن ” با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

 

لینک کوتاه این مقاله: https://ftcenter.ir/3OLsI
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.