صادرات مواد غذایی به عمان + لیست بهترین کالاها برای صادرات به عمان

صادرات مواد غذایی به عمان + لیست بهترین کالاها برای صادرات به عمان ؛ دبیرکل اتاق مشترک ایران و عمان گفت: در حوزه صنایع غذایی در کشور عمان دو موضوع صادرات مواد غذایی به عمان و صادرات مجدد از طریق عمان به کشورهای دیگر مطرح است که در هر دو بخش فرصت بسیار خوبی برای تاجران استان فارس فراهم است.

صادرات مواد غذایی به عمان

صادرات مواد غذایی به عمان

آرزو جمالی در نخستین جلسه بررسی توسعه تجارت عمان با موضوع صنایع مواد غذایی که با حضور فعالان بخش دولتی و خصوصی استان فارس به‌صورت وبینار برگزار شد اظهار داشت: کشور عمان جمعیتی معادل ۴٫۵ میلیون نفر دارد که بنا به سیاست‌های توسعه‌ای این کشور مقرر شده است کشور عمان در ۵ سال به‌عنوان هاب تأمین امنیت صنایع غذایی منطقه شود و در این زمینه افق‌های خوبی برای توسعه صنایع غذایی در کشور عمان ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه در کشور عمان جذب سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی در این زمینه در حال انجام است افزود: بازار کشور عمان چندان بزرگ نیست اما به‌دلیل جایگاه خاصی که در حوزه مواد غذایی دارد، بازار بزرگی برای صنایع غذایی در کشور عمان ایجاد شده است.

جمالی اظهار داشت: کشور عمان دروازه خوبی برای بازار کشور یمن و آفریقا دارد و با توجه به اینکه صنعت غذایی نقطه کلیدی در کشور عمان است، ما نیز در اتاق مشترک استراتژی‌هایی در حوزه مواد غذایی داریم.

وی اضافه کرد: در حوزه صنایع غذایی در کشور عمان دو موضوع صادرات مواد غذایی به کشور عمان و صادرات مجدد از طریق کشور عمان مطرح است که در هر دو بخش فرصت بسیار خوبی برای تاجران فارس خواهد بود.

جمالی ادامه داد: در زمان حاضر در حوزه صنایع غذایی و محصولات کشاورزی صادرات محصولاتی از جمله میوه و تره‌بار، خرما، دام زنده، گوشت، مرغ، انواع آبزیان، فرآورده‌های لبنیاتی، عسل، زعفران، برنج، آرد و انواع دانه‌ها و عصاره‌ها و انواع روغن‌های حیوانی و نباتی، فراورده‌های گوشتی، ماهی، قند و شکر و فراورده‌های قنادی، آب معدنی، کنسرو و غیره به عمان انجام می‌شود.

دبیرکل اتاق مشترک ایران و عمان عنوان داشت: از این محصولات دو کالای اساسی جو و ذرت و دانه کلزا از کشور ما به عمان صادر می‌شود و همچنین عمان در حال سرمایه‌گذاری و توسعه مرغداری است.

وی تصریح کرد: با توجه به تنوع محصولات و کالاهای ایرانی و استان فارس بازار کشور عمان فرصت خوبی برای بازار محصولات کشاورزی، انواع کنسرو و فعالیت‌های کنسروی، انواع سس، سس گوجه‌فرنگی و خیارشور، انواع آرد و ماکارونی، کیک و شیرینی کارخانه‌ای، انواع نوشیدنی، حبوبات و غذاهای نیمه‌‌آماده است.

جمالی اضافه کرد: عمده خرید در کشور عمان به‌صورت امانی و اعتباری انجام می‌شود و افراد واسطه در بازار این کشور بسیار زیاد است لذا تاجران و بازرگانان ما باید با افرادی فعالیت تجاری خود را دنبال کنند که مکان و جای مشخصی داشته باشند.

وی ابراز کرد: واردات محصولات مواد غذایی به کشور عمان نیازمند مجوزها و استانداردهای مورد نیاز است اما در بسیاری از محصولات گواهی بهداشت و استاندارد ایران مورد تأیید این کشور است.

جمالی گفت: در موضوع صادرات مجدد از کشور عمان، دو روش صادرات با گواهی مبدأ ایران و صادرات با تغییر گواهی مبدأ ایران انجام می‌شود که در حوزه مواد غذایی معضلی برای صادرات با گواهی مبدأ ایران وجود ندارد.

وی اظهار داشت: این درحالی است که عمان تنها کشوری است که با ۱۶ کشور عربی، آفریقایی، اروپایی و آمریکایی قرارداد تجارت آزاد دارد و اگر کالایی گواهی مبدأ کشور عمان را داشته باشد می‌تواند به این کشورها صادر شود.

جمالی اضافه کرد: اگر تولیدکننده‌ای قصد داشته باشد کالای خود را عمانی کند باید حداقل ۳۰ درصد ارزش افزوده کالا در عمان تولید شده باشد و در این زمینه واحدهای تولیدی می‌توانند ۷۰ درصد تولید خود را در ایران و ۳۰ درصد آن را در کشور عمان انجام دهند که عمدتاً می‌توانند مرحله بسته‌بندی را در این کشور انجام دهند.

دبیرکل اتاق مشترک ایران و عمان ادامه داد: هم‌اینک در حوزه میوه خشک و خشکبار ایران این روال در حال انجام است و به همین دلیل کالاهای ایرانی به‌خوبی به کشورهای دیگر صادر می‌شوند.

وی با بیان اینکه در سال گذشته مراودات تجاری ایران و عمان، واردات از این کشور به ایران بیش از صادرات بوده است و مهم‌ترین دلیل این موضوع وارد کردن کالاهای تحریمی از عمان به داخل کشور بوده است خاطرنشان کرد: در سال گذشته به‌دلیل فشار تحریم‌ها تعداد بیشتری از کالاهای ایرانی در فهرست تحریم‌ها قرار گرفت و تعداد بیشتری از کالاهای ما با برچسب کالای عربی صادر می‌شد.

جمالی عنوان داشت: یکی از راه‌های ورود و تقویت صادرات مواد غذایی به کشور عمان حضور در نمایشگاه مواد غذایی این کشور است که می‌بایست استان فارس برای معرفی کالاهای خود پاویونی در این نمایشگاه داشته باشد.

وی در خصوص بازگشت پول و ارز نیز تصریح کرد: موضوع بازگشت پول و ارز در تجارت بسیار مهم است و تاجران و بازرگانان در مراودات تجاری با کشور عمان حتماً با قراردادهای صادراتی کار خود را انجام دهند و شرایط بازگشت پول را در قراردادهای خود ذکر کنند که متأسفانه شرکت‌های ایرانی بسیاری در این زمینه دچار خسران شدند.

جمالی افزود: کشور عمان حساب ارزی باز نمی‌کند و حساب ریالی دارد اما برای انتقال پول اتاق مشترک ایران و عمان در حال انجام کارهایی است که به‌زودی آن را به تجار و بازرگانان ایرانی در بازار این کشور اعلام می‌کنیم.

وی بیان کرد: یکی از مشکلات ما در خصوص صادرات این است که تولیدکنندگان ما با کار صادراتی آشنا نیستند و فرآیند صادرات کالا را همانند فروش در کارخانه می‌دانند و همین موضوع موجب می‌شود کالاهای باکیفیت ما نتوانند به‌خوبی در بازارهای صادراتی معرفی و عرضه شوند.

جمالی اضافه کرد: اتاق‌های استان‌ها برای اینکه صادرات کالاهای استان خود به بازارهای هدف را تقویت کنند باید با محوریت خود اتاق‌ها شرکت‌های مدیریت صادرات تأسیس و صادرکنندگان خرد را ساماندهی و صادرات کالاهای استانی را با اصول و استانداردهای لازم تقویت کنند.

وی عنوان کرد: به‌نظر می‌رسد اگر اتاق بازرگانی فارس با توجه به ارتباط تجاری با کشورهای حاشیه خلیج فارس و ارتباط تجار فارس با تاجران کشور بتواند شرکت مدیریت صادرات را ایجاد و صادرات خود را با این محوریت انجام دهد بسیار موفق‌تر عمل خواهد کرد.

جمالی ادامه داد: در زمان حاضر در خصوص بازار کشور عمان، برخی از اتاق‌های استان‌ها صادرات خود را ساماندهی می‌کنند و انجام می‌دهند که دستاوردهای خوبی نیز داشته‌اند که مهم‌ترین آنها کاهش زمان برای ورود به بازار آن کشور بوده است.

وی با بیان اینکه اتاق‌های مشترک زیرساخت‌هایی دارند که در خدمت تاجران و بازرگانان کشور و به‌ویژه استان فارس قرار دارد اظهار داشت: اتاق‌ها بازوهای اجرایی یکدیگر هستند و تعامل و همکاری بین اتاق‌ها باعث هم‌افزایی بیشتر می‌شود.

جمالی گفت: در زمان حاضر به‌علت بیماری کرونا هیچ گونه ویزایی در کشور عمان صادر نمی‌شود و در فراهم شدن شرایط اعزام هیئت اقتصادی از اتاق بازرگانی فارس در دستور کار ما خواهد بود.

ایجاد شرکت مدیریت صادرات برای تقویت صادرات مواد غذایی به عمان

علی عوض‌پور، دبیرکل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس نیز در این جلسه بیان کرد: بازار کشور عمان چندان بزرگ نیست اما این کشور می‌تواند دروازه ورود کالاهای فارس به قاره آفریقا باشد لذا نیاز است صادرکنندگان و تاجران و بازرگانان ما با قدرت و حرفه‌ای وارد بازار کشور عمان شوند.

وی با ابراز اینکه متأسفانه به‌دلیل عدم وجود زیرساخت‌های حقوقی لازم در کشور این شرکت‌ها موفق نبودند افزود: حدود دو دهه است که ظرفیت قانونی برای شرکت‌های مدیریت صادرات دیده شده است و در سال‌های گذشته سازمان توسعه تجارت برای شرکت‌های مدیریت صادرات جایزه و تشویق‌هایی در نظر می‌گرفت اما نقطه ضعف در این زمینه عدم در نظر گرفتن ساختار حقوقی برای شرکت‌های مدیریت صادرات در کشور است.

عوض‌پور اظهار داشت: همچنین نکته حائز اهمیت برای تسهیل تجارت استان فارس با کشور عمان، توجه به صادرات مجدد کالا از این کشور است که تاجران و بازرگانان ما در بازار این کشور باید این مهم را به‌عنوان یک رویکرد در نظر داشته باشند.

وی اضافه کرد: تلاش می‌کنیم ارتباط فعالان اقتصادی استان با کشورهای مقصد صادرات از جمله کشور عمان را به‌صورت اعزام و پذیرش هیئت تجاری و B-To-B را دنبال و تقویت کنیم.

در ادامه این جلسه امید ماهرانی عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس نیز گفت: در چند سال اخیر ۱۵ کشور به‌عنوان مقصد کالاهای صادراتی استان فارس مشخص کردیم که مسائل هر بازار را با دقت بررسی و دنبال می‌کنیم.

وی ادامه داد: بازار کشور عمان یکی از مقاصد کالاهای صادراتی استان فارس است که با هدف حضور پایدار و موفق کالاهای استان در این کشور، کالاهای صادراتی استان را صنعت به صنعت با جزییات بررسی می‌کنیم و تلاش داریم مشکلات بر سر هر صنعت را شناسایی و برای رفع آن برنامه‌ریزی و مسیر صادرات آن را تسهیل و هموار کنیم.

ماهرانی با اعلام اینکه “بررسی هر صنعت با حضور متولیان بخش دولتی و فعالان بخش خصوصی استان برگزار خواهد شد تا بتوانیم با تصمیم‌گیری‌ها و مصوبات مورد نیاز مسیر صادرات کالاها را فراهم کنیم” عنوان داشت: صنعت مواد غذایی از صنایع اولویت‌دار استان برای صادرات به عمان است زیرا ظرفیت و پتانسیل‌های استان و نیاز بازار عمان به کالاهای فارس بسیار است و این یک فرصت برای استان است.

وی تصریح کرد: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده صنایع ساختمانی، نفت و گاز و پتروشیمی از دیگر اولویت‌های استان برای عملیاتی کردن صادرات کالاهای استان به عمان است.

صادرات به عمان | راهکارهای ورود به بازار عمان

ماهرانی افزود: علاوه بر این، برای اعزام و پذیرش هیئت تجاری و اقتصادی به کشور عمان و تأمین زیرساخت‌های مورد نیاز از جمله ایجاد کنسرسیوم یا شرکت‌های مدیریت صادرات برای وارد فاز عملیاتی شدن صادرات کالاهای هر بخش به بازار عمان نیز آمادگی داریم.

وی تصریح کرد: همچنین به‌دنبال ایجاد فضای نمایشگاهی برای کالاهای استان فارس در نمایشگاه‌های بزرگ در عمان از جمله نمایشگاه صنایع غذایی هستیم.

در ادامه این جلسه هادی حنایی دیگر عضو هیئت نمایندگان و نایب‌رئیس کمیسیون صادرات، واردات و گمرک اتاق بازرگانی فارس هم گفت: در خصوص موضوع مهم صادرات ایرادهایی اساسی در بخش داخلی کشور ما از جمله نقصان قوانین وجود دارد که تا برخی از رویه‌ها و نگاه‌ها به صادرات عارضه‌یابی و تغییر نکند، مشکلات تجارت بین‌الملل ما حل نخواهد شد.

وی با اظهار اینکه “به‌واسطه قوانین و دستورالعمل‌های یک‌شبه بازارهای صادراتی صادرکنندگان تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد و ارتباط تاجران ما با طرف‌های تجاری کشورهای دیگر دچار خدشه می‌شود” اضافه کرد: تجارت و صادرات نیازمند برنامه، علم و اصول است و متأسفانه ما در کشور نمی‌توانیم برای صادرات برنامه‌ریزی داشته باشیم و این یک ایراد بزرگ برای بخش خصوصی است.

حنایی ادامه داد: یکی از مسایل مهم در بحث صادرات استفاده و بهره‌گیری صادرکنندگان و فعالان اقتصادی از حمایت و ضمانت‌های صندوق ضمانت صادرات داخلی و کشور هدف است که زمینه بهره‌گیری از این فرصت باید برای فعالان اقتصادی ایجاد شود.

در این جلسه فعالان اقتصادی و بازرگانان فارس به پرسش و پاسخ در حوزه صادرات به کشور عمان پرداختند.

لینک کوتاه این صفحه: ftce.ir/v01y4
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.