صادرات محصولات دانش‌بنیان از ایران به مالزی و اندونزی

صادرات محصولات دانش‌بنیان از ایران به مالزی و اندونزی ؛ بازار جنوب شرق آسیا با جمعیت ۷۰۰ میلیون نفری، یک بازار بسیار بزرگ با اقتصاد پویا و رشد اقتصادی ۸% است. ۱۱ کشور در منطقه‌ی جنوب شرق آسیا هستند که ۱۰ کشور عضو ASEAN هستند. ASEAN یک مائده‌ی تجاری، سیاسی و اقتصادی است که باعث می‌شود کشورها از نظر گمرکی، حمل‌ونقل، صدور ویزا و … به کمال برسند. به همین دلیل زمانی که وارد این منطقه می‌شویم، کل منطقه به صورت (آسه‌آن) مشاهده می‌شود. اگر در جنوب شرق آسیا دارای یک نماینده باشید، به راحتی می‌توانید به مناطق اطراف نفوذ کنید. قوانین گمرکی تسهیل شده است و احتیاجی به روادید نیست.

صادرات محصولات دانش‌بنیان از ایران به مالزی و اندونزی

صادرات محصولات دانش‌بنیان از ایران به مالزی و اندونزی

اندونزی با ۲۶۰ میلیون نفر پرجمعیت‌ترین کشور منطقه‌ی جنوب شرق آسیا است. نکاتی راجع به بازار تجهیزات پزشکی اندونزی وجود دارد:

۱-  اندونزی به واردات تجهیزات پزشکی کاملاً وابسته است و فرصت بسیار مناسبی برای ایران در این زمینه است. ۲- بخش بهداشت و درمان در اندونزی در اولویت است.

۳- در ۳۴ استان این کشور ۲۷۷۶ بیمارستان و ۷۷۵۴ مرکز درمانی وجود دارد.

برای ثبت کالاهای تجهیزات پزشکی و دارویی باید به دو سازمان اداره کل تجهیزات پزشکی و  سازمان غذا و دارو مراجعه شود. واردات تجهیزات پزشکی هیچ محدودیتی ندارد و تنها محدودیت آن جنس دست دوم است که امکان واردات به اندونزی ندارد. عوارض گمرکی بین ۵% تا ۳۰% است که برای وسایل و ابزارهای الکترونیکی ۵% و برای لوازم مصرفی و پلاستیکی بین ۲۰% تا ۳۰% تعرفه وجود دارد. ۱۰% VAT به این مبالغ افزوده می‌شود. از سال ۲۰۱۴ دولت یک سیستم آنلاین خرید تجهیزات پزشکی راه‌اندازی کرده است که ۷۵۰۰ نوع تجهیزات پزشکی در قالب ۲۳ دسته در این سیستم وجود دارد. در این میان مراکز درمانی، تجهیزات مورد نیاز خود را  بدون شرکت در مناقصه می‌توانند از این سیستم خریداری کنند. ورود کالا به این سیستم برای شرکت تولیدکننده بسیار مهم است. وارد کردن جنس به این سیستم کار دشواری نیست و تنها خط قرمز آن سقف قیمت است. این روش فرصت بسیار مناسبی برای کالای ایرانی ایجاد کرده است؛ زیرا مزیت رقابتی، قیمت است. بسیاری از شرکت‌های اروپایی و آمریکایی تمایلی به وارد شدن به این سیستم را ندارند؛ زیرا باعث کاهش سود می‌شود. بیشترین واردات اندونزی برای تجهیزات پزشکی از چین، آمریکا، کره جنوبی، سنگاپور و ژاپن است. در خصوص واردات بخش‌های مهم تجهیزات پزشکی ۳۵% متعلق به تصویربرداری پزشکی تشخیصی است. مانند: MRI، CT scan، الکتروکاردیوگراف‌ها و …

صادرات محصولات دانش‌بنیان از ایران به مالزی و اندونزی چگونه است؟

استفاده از یک توزیع‌کننده‌ی محلی بسیار اهمیت دارد؛ زیرا به راحتی می‌توان به بازار نفوذ کرد. همچنین فاکتور قیمت در بازار اندونزی اهمیت دارد. بسیاری از شرکت‌های غربی برای شرکت‌های خریدار تسهیلات مالی قرار می‌دهند. کشور اندونزی به کالایی که برچسب حلال دارد بسیار اهمیت می‌دهد. اگر کالای صادراتی شما برچسب حلال ندارد پیشنهاد می‌شود هر چه سریع‌تر این مدرک را تهیه کنید. در اندونزی شرکتی برای شرکت‌های صادرکننده و خریدار مواد اولیه ایجاد شده است. اگر شرکت‌ها، صادراتی انجام داده‌اند و توانایی بازگرداندن پول خود را ندارند،می‌توانند مبلغ را به حساب شرکت در اندونزی واریز کنند؛ پول شرکت‌ها در ایران به آن‌ها بازگردانده می‌شود و یا مواد اولیه مورد نیاز شرکت خریداری و به ایران ارسال می‌شود. این کمک‌ها فعلاً به صورت رایگان انجام می‌شود.

یکی از مواردی که می‌توان با اطمینان گفت این است که کالای ایرانی از چینی، کره جنوبی و هندی بسیار بهتر است. علت حضور پر رنگ چین در مالزی و اندونزی این است که قیمت کالا در چین و در مالزی و اندونزی برابر است. ساده‌ترین ثبت کالا در دنیا در کشور مالزی است. کالاهای پزشکی و تجهیزات پزشکی در کشور مالزی مالیات ندارد. اگر وارد بازار مالزی شوید، در واقع وارد ۱۲ کشور شدید، هیچ‌گونه رجیستری نیاز ندارد. در جنوب شرق آسیا از سال ۲۰۰۷ رجیستری کالاها آغاز شد. در ویتنام و فیلیپین هیچ رجیستری وجود ندارد؛ بنابراین بازار مناسبی برای ایرانیان است. اگر بر اساس مدارک و ایزو ثابت شود، ۴۰% روند تولید کالای ایرانی در یکی از کشورهای جنوب شرق آسیا انجام می‌شود، می‌توان کالا را به صورت آنلاین فروخت. برای صادرات نیازی به ثبت شرکت و پرداخت هزینه‌های گزاف نیست؛ پیشنهاد می‌شود سه دوره کالا را با قیمت ایران به آن کشور صادر کنید تا به خوبی وارد بازار آن کشور شوید. اگر شخصی ۱۵ سال در یک کشور نباشد حق صادرات ندارد.

به طور کلی باید سه نکته را در نظر گرفت:

۱- اگر با کالاهای ایرانی پیش برویم فروش بهتری خواهیم داشت.

۲- با توزیع‌کننده‌ی محلی قرارداد ببندیم.

۳- اگر جهان‌بینی صادرات نداشته باشیم، صادرات امکان‌پذیر نخواهد بود.

اگر در حوزه‌ی صادرات مشغول به کار هستید سه نکته را در نظر داشته باشید:

۱-‌ جواب دادن به ایمیل‌ها

۲-‌ محدود نکردن زمان صادرات

۳-‌ رفع اپراتور تلفن‌ها.

متأسفانه ۷۰% مدارک GNP تقلبی است. اگر دانش‌بنیان هستید می‌توانید محصولات خود را رجیستری کنید و به راحتی حمایت‌ها را دریافت کنید. سال گذشته استانداردها، ایزو و CE مورد حمایت قرار می‌گرفت. امسال حمایت استانداردهای سیستم مدیریتی بر عهده‌ی صندوق نوآوری و شکوفایی است. در حال حاضر میزان حمایت CE، ۵۰% هزینه‌ها است. چون تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان زیاد است، یک ارزیابی آمادگی صادراتی انجام می‌شود. اگر شرکت‌ها حداقل پتانسیل آمادگی برای صادرات را داشته باشند می‌توانند از خدمات استفاده کنند.صادرکنندگان قبل از انجام هر کاری برای دریافت مشاوره به کریدور صادرات مراجعه کنند. یک نمایشگاه آنلاین برای تجهیزات پزشکی راه‌اندازی شده است که کالا به صورت ۲۴ ساعته با ۹ زبان مختلف بر روی سایت موجود است. تمام جزئیات تجهیزات پزشکی ایران در داخل نمایشگاه آنلاین قابل مشاهده است. اگر قصد تولید کالایی دارید مارکتینگ آن کالا را در نظر بگیرید. در خصوص بسته‌بندی باید توجه کرد. بسته‌بندی ایران بسیار کدر است اما در جنوب شرق آسیا رنگ‌ها شاد است. اگر GNC را مشاهده کنید، متوجه هارمونی رنگ‌ها می‌شوید.

صادرات محصولات دانش‌بنیان از ایران به مالزی و اندونزی

همه‌ی شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند وارد وب‌سایت کریدور صادرات شوند.user name و پسورد برای درخواست خدمت لازم است که شناسه‌ی ملی شرکت‌های دانش‌بنیان است. جدیدترین برنامه، اعزام هیئت تجاری به روسیه است. شرکت‌هایی که برای اولین بار قصد دریافت خدمات دارند، یک سری از خدمات بدون ارزیابی ارائه می‌شود. شرکت‌هایی که می‌خواهند حضور مستقل در نمایشگاه‌ها داشته باشند، ابزارهای تبلیغاتی، گواهی‌نامه‌ها و … دریافت کنند، باید ارزیابی آمادگی صادرات را انجام دهند. بودجه‌ی اختصاصی برای کریدور صادرات حداکثر ۴ میلیارد تومان است و نمی‌توان به همه‌ی شرکت‌های دانش‌بنیان خدمات ارائه کرد. ارزیابی آمادگی صادرات کمک می‌کند شرکت‌هایی که حداقل پتانسیل صادراتی را دارند از این خدمات و حمایت‌ها بهره‌مند شوند. سه دسته کارگزاران تجاری و صادراتی وجود دارند:

۱-    شرکت‌های مدیریت صادرات

۲-    شرکت‌های کارگزاران تجاری برون‌مرزی

۳-    پایگاه‌های صادراتی.

پایگاه‌های صادراتی ایران در کشورهای چین، عمان، ترکیه و … وجود دارد. با توسعه پایگاه‌های صادراتی و کارگزاران تجاری برون‌مرزی افراد مطمئن برای انجام صادرات معرفی می‌شوند.

لینک کوتاه این مقاله: ftce.ir/wpq23
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.