صادرات قارچ ایران با برچسب کشورهای همسایه

صادرات قارچ ایران با برچسب کشورهای همسایه، خبرها حاکی از این است که قارچ ایران به کشورهای همسایه، با واسطه صادرات میشود و کشور واسطه برچسب را تغییر می دهد و به نام خود صادر می کند. این کار علل مهمی دارد که به انها خواهیم پرداخت پس تا انتها با مرکز بازرگانی فردوسی همراه باشید.

مرکز بازرگانی فردوسی-ferdowsi trading center-صادرات قارچ ایران با برچسب کشورهای همسایه

صادرات قارچ ایران با برچسب کشورهای همسایه

صادرات قارچ ایران با برچسب کشورهای همسایه

علت افزایش تولید قارچ

در دورارن کرونا، قارچ و فواید آن بیش از پیش مورد توجه دنیا قرار گرفت. از این رو، ایرانیان نیز با تبلیغ گسترده در حوزه قارچ، شروع به گسترش پرورش قارچ کردند. تا جایی که در شیوع کرونا میزان مصرف قارچ نسبت به قبل ۳۰ درصد افزایش یافت. همچنین افراد زیادی به سرمایه گذاری در این حوزه علاقه نشان دادند. به علاوه، پرورش قارچ به عنوان مشاغل خانگی، جز مسائل آسان تر محسوب می شود و به همین دلیل روز به روز به تعداد افراد این حوزه افزوده می شود. همانطور که می دانید، تکنولوژی و دانش فنی در ایران در حوزه تولید قارچ بالاست. ایران رتبه یک تولید قارچ در خاورمیانه و رتبه ۶ تولید قارچ و صنایع وابسته در دنیا را دارد.

تاثیر بخشنامه پیمان سپاری ارزی در صادرات قارچ

این مهم موجب میل تولیدکنندگان قارچ به صادرات این محصول کرد. بسیاری از این افراد در سالهای گذشته اقدام به صادرات کرده بودند. اما ابلاغ بخشنامه پیمان سپاری ارزی مشکلاتی را برای صادرات این محصول بوجود آورد. طبق این بخشنامه، صادرکنندگان موظف هستند که ارز حاصل از صادرات محصول خود را با نرخ نیمایی دوباره به کشور بازگردانند. مثلا، زمانی که مشتری عراقی با ایران وارد معامله می شود، دیگر خبری از ارز خارجی نیست، و با ریال معاملات انجام می شود. به این طریق صادرکنندگان ارز نگرفته اند که بخواهند آن را بازگردانند. این گونه مسائل باعث شد که بسیاری از افراد از صادرات قارچ به طور مستقیم صرف نظر کنند.

مشکلات واسطه ها در صادرات غیرمستقیم

بخاطر این مشکلات برخی تصمیم گرفتند که با استفاده از واسطه ها، محصول خود را صادرات کنند. از سویی دیگر، واسطه‌ها توانایی عقد قرارداد جامع و کامل و هیچ تعهدی برای بازار ندارد. این بی اعتمادی باعث افت شدید صادرات قارچ شد. دبیر انجمن صنفی پرورش‌دهندگان قارچ خوراکی ایران با اشاره به سیال بودن قوانین مدیریتی در کشور، گفت برخی مصوبات لحظه ای و آنی باعث می‌شود قراردادهایی که برای عقد آنها مدت‌ها زحمت کشیده‌ایم زیر سوال برود. در حالی که در دیگر کشورها قوانین صادراتی در یک سال ثابت می‌ماند. چنانکه قرار باشد تغییراتی اعمال شود، در سال آینده تغییرات اجرا می‌شود. همچنین، پیش از اجرای قوانین جدید از مدت‌ها قبل به تولیدکنندگان اعلام می‌کنند که خود را با قوانین جدید مطابق کنند تا جلوی ضررهای احتمالی گرفته شوند.

مشکل سریع الفساد بودن قارچ در صادرات

از مسائل دیگر صادرات قارچ، می توان به حجیم بودن و سریع الفساد بودن آن اشاره کرد. کشور روسیه، یکی از کشورهای متقاضی قارچ می باشد. این کشور سالانه ۲۰۰ هزار تن قارچ وارد می کند. اما ایران به دلیل سریع الفساد بودن نتوانسته حتی یک تن به روسیه صادر کند.

صادرات غیرمستقیم قارچ ایران به عربستان

با این حال ایران همچنان صادرات قارچ را دارد. اما مشکل اصلی این است که کشور ارمنستان و کشورهای حوزه خلیج فارس مانند قطر و عمان پس از خرید قارچ از ایران، لیبل را تغییر داده و به قیمت گزاف تر به عربستان صادر می کنند. در شش ماهه دوم سال نیز عراق به طور غیرطبیعی خواهان قارچ ایران می باشد.

شایان ذکر است که قیمت قارچ طبق انجمن صنفی پرورشدهندگان قارچ، باید تقریبا ۴۳ هزار تومان باشد. اما با توجه به کیفیت آن، ممکن است قیمت آن بیشتر نیز باشد.

لینک کوتاه این مقاله: ftce.ir/vuhra
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.