صادرات آدامس ایرانی به اروپا

صادرات آدامس ایرانی به اروپا ؛ آدامس نوعی جویدنی مصنوعی است که در قدیم در ایران به آن سقز گفته میشد. صادرات آدامس به دلیل محبوبیتی که در جهان دارد میتواند محصولی با ارزآوری خوب باشد. این کالا دارای شکل ها و طعم های زیاد و متفاوتی است که در ایران نیز تولید می شود.

صادرات آدامس ایرانی به اروپا

صادرات آدامس ایرانی به اروپا

آدامس (Gum) در گمرک جهانی با کد تعرفه (HS Code) به شماره ۱۷۰۴۱۰ شناخته می شود.

آمار صادرات آدامس

هدف شناسایی رقبا در بازار جهانی است.

رقم کل صادرات: ۹۱۶,۰۴۸,۰۰۰ دلار

میزان رشد پنج ساله ارزش هر واحد: ۵- درصد

میزان رشد یکساله ارزش هر واحد: ۳- درصد

میانگین فاصله از کشور وارد کننده: ۳,۵۴۴ KM

آمار واردات آدامس

هدف شناخت متقاضیان و پتانسیل ها در بازار جهانی است.

رقم کل واردات: ۹۳۰,۸۶۰,۰۰۰ دلار

میزان رشد پنج ساله ارزش هر واحد: ۲- درصد

میزان رشد یکساله ارزش هر واحد: ۲ درصد

میانگین فاصله از کشور صادر کننده: ۳,۳۲۷ KM

تهیه بانک اطلاعاتی اختصاصی مشتریان خارجی آدامس ایرانی (کلیک کنید)

کشور چین بیشترین میزان صادرات آدامس در جهان را دارد اما این بازار به صورت انحصاری در دست چین نیست و نمودار صادرات این محصول شیب ملایمی دارد.
کشورهای مکزیک، کانادا، امارات، آمریکا و ترکیه در رتبه های بعدی صادرات این محصول قرار دارند.
جالب است بدانید نام ایران نیز در بین بیست کشور اول صادرکننده آدامس می باشد.
در مقابل آمریکا، امارات و آلمان سه کشور اول در واردات آدامس هستند.
بخش قابل توجهی از آدامس وارداتی ایران از امارات وارد می شود. امارات آدامس را از کشورهای دیگر وارد کرده و مجدد آن را دیگر کشورها صادر می کند.

کدام کشور‌ها خریدار آدامس ایرانی هستند؟

آمار گمرک نشان می‌دهد که در هشت ماهه نخست سال جاری هزار و ۴۲۳ تن آدامس به کشور وارد شده و این درحالی است که حجم صادرات آدامس ایرانی بیش از ۲ هزار و ۱۴۹ تن بوده است.

کشورهای خریدار آدامس ایرانی

کشورهای خریدار آدامس ایرانی

به گزارش میزان، براساس آمار مقدماتی گمرک از تجارت خارجی هشت ماهه نخست سال جاری، در این مدت بیش از هزار و ۴۲۳ تن آدامس از کشور‌های مختلف جهان وارد ایران شده است.

براساس واردات این حجم آدامس در مدت ذکر شده، ۲ میلیون و ۲۷۷ هزار و ۷۰۸ دلار ارز از کشور خارج شده و ارزش ریالی آن بالغ بر ۷ میلیارد و ۹۷۱ میلیون و ۸۱۶ هزار و ۳۸۶ تومان در آمار گمرک به ثبت رسیده است.

این درحالی است که در هشت ماهه نخست سال، بیش از ۲ هزار و ۱۴۹ تن آدامس ایرانی به کشور‌های مختلف جهان صادر شده است.

لازم به ذکر است که با صادرات این حجم آدامس درآمد ۱۱ میلیون و ۴۹۷ هزار و ۵۱۹ دلار درآمد ارزی نصیب کشور شده است که ارزش ریالی آن بالغ بر ۴۰ میلیارد و ۷۵ میلیون و ۴۷۴ هزار و ۹۷۴ تومان در آمار گمرک به ثبت رسیده است.

کشورهای طرفدار آدامس ایرانی

گفتنی است آدامس ایرانی در هشت ماهه نخست سال پیش به ۲۶ کشور جهان صادر شده که در این بین می‌توان به انگلستان، افغانستان، استرالیا، تایوان، ترکمنستان، ساحل عاج، هنگ کنگ، هلند، کانادا، عراق و سوئد اشاره کرد.

لازم به ذکر است که در بین کشور‌های ذکر شده عراق با خریداری بیش از هزار و ۲۶۱ تن آدامس از ایران اولین و بزرگترین خریدار این محصول محسوب می‌شود که درآمد ۶ میلیون و ۶۴۵ هزار و ۲۷۲ دلار درآمد ارزی نصیب کشور شده است.

در کنار صادرات قابل توجه آدامس به کشور‌های مختلف جهان این نکته مطرح می‌شود که بازار داخلی این محصول پر از برند‌های خارجی است که بیش‌تر آن‌ها از طریق قاچاق وارد ایران می‌شود و با قیمت‌های پایینی به فروش می‌رسد.در کنار صادرات قابل توجه آدامس به کشور‌های مختلف جهان این نکته مطرح می‌شود که بازار داخلی این محصول پر از برند‌های خارجی است که بیش‌تر آن‌ها از طریق قاچاق وارد ایران می‌شود و با قیمت‌های پایینی به فروش می‌رسد.

بیشتر بخوانید:
بررسی مهم ترین نکات صادرات به استرالیا و تجارت با این کشور
راهنمای صادرات به افغانستان | لیست کالاهای ایرانی دارای مزیت در افغانستان

با این حال، چون آمار دقیقی از میزان واردات غیررسمی آدامس در دست نیست نمی‌توان حجم آدامس قاچاق را در کشور تخمین زد، اما برخی از کارشناسان ارزش بازار آدامس ایران را بالای چند صد میلیارد تومان برآورد می‌کنند درحالی که واردات رسمی این محصول هزار و ۴۲۳ تن است روشن می شود که بازار قاچاق این محصول رونق بسیاری پیدا کرده است.

صادرات آدامس ایرانی به ۱۴ کشور

به رغم کاهش میزان صادرات آدامس در سال جاری، تعداد کشورهایی که بازار صادرات آدامس ایران هستند در سال جاری نسبت به سال گذشته افزایش یافته‌اند به عبارت دیگر تعداد کشورهایی که آدامس ایران به آن‌ها صادر شده است، از ۱۳ کشور در بهار سال گذشته به ۱۴ کشور در سه ماهه نخست سال جاری رسیده است.

صادرات آدامس ایرانی نسبت به سال گذشته با کاهش ۵۰ درصدی همراه بوده، اما در عین حال قیمت‌ این ‌آدامس‌ها در این مدت با افزایش همراه بوده است. بر اساس تازه‌ترین آمار گمرک ایران از تجارت خارجی سه ماهه نخست سال جاری، در این مدت ۴۵۳ تن آدامس ایران به ارزش دو میلیون و ۱۸۰ هزار دلار از ایران صادر شده است.

مشتریان آدامس ایرانی در این مدت کشورهای افغانستان، ارمنستان، امارات متحده عربی، انگلستان، بحرین، پاکستان، تانزانیا، ساحل عاج، عراق، عمان، قطر، کنیا، کویت و هلند بوده‌اند.

این در حالی است که در همین مدت در سال گذشته بیش از ۹۰۰ تن آدامس از ایران به کشورهای خارجی صادرشده بود و ارزآوری این صادرات برای ایران نیز سه میلیون و ۵۰۰ هزار دلار بوده است.

بر این اساس میزان صادرات آدامس در بهار امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته از لحاظ وزنی حدود ۵۰ درصد و از لحاظ ارزش ۳۷ درصد کاهش داشته است.

با این حال مقایسه آمار و ارقام صادرات آدامس در این مدت حاکی از آن است که برخلاف کاهش حجم و ارزش صادرات آدامس ایران در سه ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، قیمت متوسط هر کیلو آدامس صادراتی ایران افزایش یافته است؛ در واقع می‌توان گفت که آدامس‌های صادراتی ایران گران‌تر شده است.

با این حال به رغم کاهش میزان صادرات آدامس در سال جاری، تعداد کشورهایی که بازار صادرات آدامس ایران هستند در سال جاری نسبت به سال گذشته افزایش یافته‌اند به عبارت دیگر تعداد کشورهایی که آدامس ایران به آن‌ها صادر شده است، از ۱۳ کشور در بهار سال گذشته به ۱۴ کشور در سه ماهه نخست سال جاری رسیده است.

به این ترتیب به نظر می‌رسد که صادرکنندگان آدامس ایرانی در صورتی که بتوانند میزان صادرات به همین کشورها را افزایش دهند، می‌توانند امیدوار به افزایش حجم صادرات نسبت به سال گذشته باشند.

لینک کوتاه این مقاله: ftce.ir/t8ouj
1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.