صادرات به بوسنی و هرزگوین پل ورود به بازار اروپا

صادرات به بوسنی و هرزگوین پل ورود به بازار اروپا، فعالان تجاری، صادرات به بوسنی و هرزگوین را پلی برای ورود به بازار اروپا می دانند. علیرغم اقتصاد نه چندان قوی، بازاری بکر دارد. بنابراین صادرات به بوسنی می تواند گزینه مناسبی برای صادرات محصولات ایرانی باشد. با توجه به نیاز کشور به ماشین آلات و تجهیزات، سوخت، مواد غذایی و مواد شیمیایی، با توجه به ظرفیت های تولیدی کشورمان، فرصت مناسبی را برای تجار و بازرگانان برای صادرات به بوسنی فراهم می کند. در این مقاله به تحلیل بازار بوسنی می پردازیم. برای آشنایی با پتانسیل صادرات به بوسنی و هرزگوین تا انتهای این مقاله با مرکز بازرگانی فردوسی همراه باشید.

مرکز بازرگانی فردوسی-ferdowsi trading center-صادرات به بوسنی و هرزگوین پل ورود به بازار اروپا

صادرات به بوسنی و هرزگوین پل ورود به بازار اروپا

صادرات به بوسنی و هرزگوین پل ورود به بازار اروپا

صادرات به بوسنی و هرزگوین

یکی از راه های کاهش چالش های صادراتی، تحلیل و درک بازار صادرات است. همچنین برای طراحی و اجرای استراتژی صادرات کالا، محصولات باید با توجه به سلیقه مصرف کنندگان و نیاز کشور هدف انتخاب شوند. بنابراین توجه به تقاضای مشتریان خارجی نقش مهمی در موفقیت صادرات کالا دارد.

برای صادرات به بوسنی و هرزگوین چه باید کرد؟

* تحقیق در مورد بازار صادرات و انتخاب بازار مناسب برای تولید کننده
* بازاریابی صادراتی
* ارتباط با مشتریان محصولات ایرانی و شرکت های خریدار کالا
* ارتباط و شرکت در نمایشگاه دائمی کالاهای ایرانی در بوسنی

آمار تجارت بوسنی برای سال ۲۰۲۱

در مطلب زیر برای آشنایی بیشتر با اقتصاد بوسنی می توانید آمار تجارت این کشور را مشاهده کنید:
* بیشترین واردات (ایران)
۹,۸۶۷,۴۹۲ هزار دلار (۶,۸۰۵ هزار دلار)

* بیشترین محصولات صادراتی از ایران به بوسنی (جهانی)
پلاستیک و محصولات آن ۳,۱۰۴,۰۰۰ دلار (۵۸۷,۷۸۵,۰۰۰ دلار)
میوه و آجیل ۲,۶۲۱,۰۰۰ دلار (۱۱۹,۲۲۷,۰۰۰ دلار)

* بیشتر محصولات به بوسنی صادر می شود
سوخت، نفت و مواد معدنی ۹۵۴۷۵۹ هزار دلار
ماشین آلات و قطعات آن ۷۹۰۰۹۰ هزار تومان

تجزیه و تحلیل صادرات به بوسنی

طبق آمار و تحقیقات انجام شده در حوزه دیجیتال و فناوری اطلاعات، یکی از موضوعات مطرح در منطقه به ویژه بوسنی، بحث فناوری اطلاعات و ارتباطات به ویژه در حوزه امنیت نرم افزار، وب، نرم افزار و تولید نرم افزار است.

ایران یکی از کشورهای برون سپاری است و شرکت ها و فریلنسرهای ایرانی توانایی فعالیت در این زمینه را برای سایر کشورها دارند.

زمانی که شخصی نرم افزار بازاریابی را از کشورهای دیگر درخواست می کند، با چالش هایی مانند شناسایی مشتریان مواجه می شود.

روش های کنترل کیفیت، قوانین قرارداد و داوری ها و به طور کلی ماهیت بازاریابی این نوع خدمات مهندسی با سایر خدمات و کالاها بسیار متفاوت است.
بنابراین برای شناسایی مشتریان معتبر باید با نهادهای مربوطه در کشور مقصد ارتباط مناسب برقرار کرد.

در کل پتانسیل عظیمی در حوزه نرم افزار و ICT در ایران وجود دارد که روز به روز قدرتمندتر می شود. جالب است بدانید که ۱۵۰۰۰ شرکت دارای مجوز در حوزه فناوری اطلاعات و بخش خصوصی در ایران وجود دارد. البته در کنار آنها شرکت های نیمه خصوصی هم هستند.

با توجه به پتانسیل فوق العاده ارز، نرم افزار و فناوری اطلاعات، توسعه صادرات در این حوزه موجب توسعه اقتصادی کشور خواهد شد.

ضمن اینکه مشکل حمل و نقل و گمرکی در این زمینه وجود ندارد و شرکت های ایرانی به راحتی می توانند در این زمینه فعالیت کنند.

اگر بتوان این نهادهای صنفی مبدا (ایران) و مقصد (بوسنی و هرزگوین) خدمات را به هم متصل کرد، می توان از این بازار سودآور به بهترین نحو استفاده کرد.

تحلیل صادرات بوسنی توسط رایزن اقتصادی

با توجه به گذشته تاریخی کشور بوسنی و هرزگوین، مردم و دولت‌ مردان این کشور با ایران رابطه خوب و دوستانه‌ای دارند. این رابطه موجب تسهیل ورود شرکت‌ها و محصولات ایرانی به این کشور می‌گردد. از طرفی بازار کشور بوسنی و هرزگوین علاوه بر پتانسیل داخلی مناسب، فرصتی مناسب و دروازه‌ای جهت ورود به بازار کشورهای پیشرفته اروپایی است.

تا پیش از وقوع پاندمی کرونا، ارزش روابط تجاری بوسنی با ایران ۱۲ و نیم میلیون یورو بود؛ که از این مقدار سهم صادرات ایران به بوسنی و هرزگوین، حدود ۱۰ و نیم میلیون یورو بوده است.

صادرات ایران به بوسنی شامل مواد غذایی، مواد پتروشیمی، تولیدات ساختمانی مثل سنگ، شیرآلات، سرامیک و تجهیزات داخل ساختمانی است. همچنین با پیگیری‌های صورت گرفته صادرات تجهیزات بیمارستانی از شرکت‌های دانش بنیان ایران به این کشور در حال انجام است.

علاوه بر این، در این کشور زیرساخت‌های لوله کشی و تجهیزات ساختمانی باید نوسازی شود که این موضوع پتانسیل صادرات بسیار خوبی را در اختیار کشور و فعالان این حوزه قرار می‌دهد.

توسعه صادرات کالای ایرانی به بوسنی و ورود به بازار این کشور، به کیفیت تولید محصولات صادراتی وابسته است.

از مواردی که تجار ایرانی می‌توانند برای صادرات به بوسنی روی آن متمرکز شوند، مواد غذایی و مواد صنعتی مانند قطعات خودرو است. حدود ۸۰ درصد قطعات تولیدی بوسنی به کشورهای دیگر از جمله آلمان صادر می‌شود و همه آن‌ها استاندارد اروپایی دارد.

از قراردادهایی که اخیرا با این کشور منعقد شده است، ایجاد پارک فناوری در بوسنی است که دو شهر برای آن اعلام امادگی نمود‌ه‌اند تا همگام با شرکت‌های دانش بنیان و هایتک ایران در این پارک فناوری، حضور پیدا کنند و امتیازاتی از سمت میزبانان این شهرها دریافت کنند.

کدام محصولات را به بوسنی صادر کنیم؟

در حال حاضر عمده واردات خشکبار به بوسنی از طریق ایران و سایر کشورهای عربی صورت می‌گیرد. کشمش قهوه‌ای ایران در بوسنی با توجه به داشتن طرفداران بسیار، بازار خوبی دارد و برای ورود و بازاریابی آن هیچ مشکلی وجود ندارد. فولاد، گیاهان دارویی و مواد شیمیایی نیز در بوسنی بازار خوبی دارند.

اما کالاهایی مانند زعفران به دلیل گران بودن، و سیمان به دلیل هزینه حمل و نقل در بوسنی بازار خوبی ندارد.

شرکت‌های ایرانی جهت صادرات به بوسنی می‌توانند نمونه محصولات خود را در بخش‌های مختلف نمایشگاه‌های دائمی این کشور معرفی نمایند.

با استفاده از این نمایشگاه ها بازرگانان می‌توانند کالای خود را به بوسنی و کشورهای یوگوسلاوی سابق مانند کرواسی، اسلوونی، مونتگرو، کوزوو، صربستان و مقدونیه صادر کنند.

در صورت تمایل به صادرات کالای ایرانی به بازار اتحادیه اروپا و سایر کشورهای دیگر که تجارت آزاد با بوسنی دارند، به دلیل وجود تحریم‌های موجود علیه ایران، محصولات باید در این کشور تولید شوند؛ و یا هنگام ری‌اکسپورت از بوسنی و هرزگوین به اتحادیه اروپا، ری‌برندینگ اتفاق بیافتد که کالا با نام و مشخصات ایران نباشد.

برای کشوری مانند بوسنی، توریست سلامت موضوع مهمی است. هزینه‌ها در بوسنی نسبت به کشورهای اروپایی بسیار مناسبتر است.

در حال حاضر ثبت شرکت توسط یک ایرانی در بوسنی و هرزگوین بدون مشکل و به صورت صد در صد قانونی قابل انجام است.

جالب است بدانید که شرکت‌های خارجی می‌توانند در کشور بوسنی و هرزگوین فعالیت کشاورزی داشته باشند و تولیدات خود را صادر کنند.

شرکت‌های تولیدی ایرانی نیز می‌توانند با ثبت نمایندگی در این کشور و واردات مواد اولیه، تولید انجام دهند و محصولات را به کشورهای اروپایی صادر کنند. در واقع تولید کالاهای ایرانی در بوسنی موجب تهسیل صادرات آن‌ها به کشورهای اروپایی می‌شود.

لینک کوتاه این مقاله: ftce.ir/fvtys
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.