گرانترین خرمای صادراتی ایران چیست؟

گرانترین خرمای صادراتی ایران چیست؟ خرمای مجول، گران ترین خرمای جهان! خرمای مجول، یکی از ارقام خرماهای شیرین است که از لحاظ کیفیت در زمره مرغوب ترین و باکیفیت ترین انواع خرما محسوب می شود و به همین جهت به پادشاه خرماها شهرت یافته است. درخت نخل بومی خرمای مجول متعلق به کشور مراکش می باشد.

مرکز بازرگانی فردوسی-ferdowsi trading center-گرانترین خرمای صادراتی

گرانترین خرمای صادراتی

خرمای مجول علاوه بر طعم شیرین و لذیذش، به جهت دارابودن ظاهر بزرگتر (۷سانتی متری) نسبت به مابقی خرماها خود را متمایز کرده است. این نوع خرما را در رسته خرماهای نرم به حساب می آورند؛ باتفاوت اینکه خرمای مجول سخت تر و ارتجاعی تر از انواع خرماهای نرم می باشد. این ویژگی متمایز خرمای مجول باعث گردیده تا از لحاظ تجاری به عنوان برترین نوع خرما شناخته گردد. از باب نگهداری این نوع خرما، می توان به اختصار عنوان کرد :

۱- نخل خرما به صورت منفرد

۲- کاشت گروهی جالب خرمای مجول

خرمای مجول از لحاظ سازگاری و مقاومت بسیار قابل توجه است؛ همانطور که نسبت به خشکی و شوری فراوان بسیار مقاوم است، همانگونه نیز پس از استحکام و رشد کافی ریشه ها ، قادر به ماندن در زمین کم آب یا بی آب برای مدت طولانی می باشد. از جمله موارد سازگاری این گیاه می توان به این نکته اشاره نمود که دربرابر افت شدید دما نیز مقاوم بوده و چندین درجه زیر صفر را متحمل می شود.

گرانترین خرمای صادراتی، خرمای مجول، در ایران

در ۱۰ سال گذشته ، وزارت کشاورزی در صدد آن برآمد تا خرمای مجول را از آفریقا به ایران وارد کند. لذا پس از ورود محصول به ایران دانشمندان و محققان در پی تحقیقات و آزمایشات گوناگون و همچنین ارزیابی دوره های رویشی و زایش خرمای مجول ، تست کشت این نوع خرما را به انجام رسانیدند. درنهایت لازم به ذکر است که خرمای مجول به عنوان نخستین رقم تجاری دنیا انتخاب گردید. به استناد گزارشی منتشر شده از مرکز خبرگزاری فارس،خرمای مجول به عنوان گران قیمت ترین وبهترین نوع خرما در ایران در زمره محصولات کشاورزی شناخته شد. این محصول، به دلیل دارابودن میوه بسیار درشت (اندازه ۷ سانتی متری) و سیاه رنگ متمایل به قهوه ای و بسیار خوش طعم بودن، به عنوان سلطان خرماها مشهور گردید.

گرانترین خرمای صادراتی ایران در شهرستان جهرم

پس از تلاش های پی در پی محققان مراکز تحقیقات شهر جهرم، و همچنین در راستای انجام پذیرفتن اقدامات اصلاحی جهت کاشت این نوع خرما،خرمای مجول از سال ۱۳۹۵ در جهرم به بار نشست و به تمامی باغداران و کشاورزان به عنوان باکیفیت ترین و مرغوب ترین و نیز سازگارترین رقم خرما معرفی گردید.

گرانترین خرمای صادراتی ایران در استان بوشهر کشت می شود

به استناد گزارش های منتشر شده از ایرنا نیز مشخص گردید که ۱۰ درصد از این خرمای مجول وارداتی، در چهارمنطقه از بوشهر کشت شده است. پس از برداشت این گونه خرما، نتیجه حاصله نشان دهنده رضایت کشاورزان از رشد و محصول دهی خوب و باکیفیت خرمای مجول است. اکنون که استان بوشهر به عنوان یکی از قطب های خرما در کشور محسوب میگردد، بابیش از ۶ میلیون اصله نخل خرمای مجول، به عنوان محصول بازارپسند و باکیفیت استان بوشهر منتخب گردیده است.

بنابراین کشاورزان درپی آنند که کشت این محصول با ارزش را افزایش دهند. جهت ارتقای کشت مفید خرمای مجول، نیاز است نکاتی به شرح ذیل رعایت گردد تا محصولی مرغوب به بار آید :

 • توجه به ویژگی های خاص خرمای مجول
 • درنظر داشتن و فراهم آوردن شرایط کاشت و برداشت مناسب
 • مهیا نمودن شرایط آب و هوایی مساعد جهت رشد مرغوب گیاه خرما
 • پرهیز از کشت این نوع محصول با مرکبات دیگر، به دلیل تفاوت نیاز آبی این خرما با سایر درختان
 • توجه بسیار زیاد به روش های اصولی کشت بافت و تکثیر و سالم سازی صحیح محصول
 • استفاده از روش گرده افشانی ؛ بامشورت با محققین و کارشناسان
 • استفاه از پاجوشها برای تکثیر گیاه
 • استفاده از کشت بافت (مناسب ترین کشت)

اگرچه کشاورزان با روشهای اصولی و باتوجه به تجارب چندین ساله، قادر به کشت و پرورش این نوع محصول با ارزش هستند، اما به دلیل کاهش پیشرفت تکنولوژی نوین، نیاز است در این زمینه ها ، ضمن توجه به نکات و اصول ذکر شده، درپی مشورت با محققین و کارشناسان متخصص باشند تا با همکاری و همفکری یکدیگر توسعه این محصول با ارزش را (خرمای مجول)، نه فقط در استان های بخصوص، بلکه در کل ایران افزایش دهند.

جایگاه جهانی خرمای مجول

از آنجاکه خرمای مجول به عنوان مرغوب ترین ومشهورترین ارقام خرما در کشورهای آفریقایی و اروپایی(به دلیل شرایط آب و هوایی گرم) محبوب و شناخته شده گردیده، از این محصول با لقب گران قیمت ترین خرما یاد میکنند. این محصول که از جمله محصولات بومی کشورهای آفریقایی می باشد، پس از انجام تحقیقات و آزمایشات مختلفی که بر آن انجام شد، به دلیل مقاوم بودن گیاه نخل آن با شرایط آب و هوای سخت و سازگاری آن، درسایر کشورهای خرماخیز از جمله ایران، به ندرت کاشت و برداشت می شود.

ضمن دارا بودن میوه بسیار لذیذ و شیرین و گوشتی آن ، نمی توان ظاهر زیبای نخل این محصول را نادیده گرفت! این زیبایی نخل نر خرمای مجول به حدی است که دربرخی مناطق خرماخیز از این نخل به صورت زینتی استفاده می نمایند. از جمله ارقام خرماهای نیمه خشک کشور، میتوان به خرمای مجول اشاره نمود. همانطور که عنوان گردید،خرمای مجول در جهان مشهور شده و ضمن داشتن ارزش جهانی بالا در بازارها به عنوان گران قیمت ترین خرما عرضه می گردد.

لازم به ذکر است که بزرگترین کشور تولیدکننده خرما در دنیا، مصر می باشد، که پس از آن ایران، عربستان و عراق این بخش عظیم تولید را از آن خود ساخته اند. نکته قابل توجه اینکه سطح زیرکشت خرمای مجول در کشورهای مختلف متفاوت است، و حتی در ایران بیشتر و بالاتر از مصر می باشد؛ اما به علت استفاده از ارقام کم محصول تر در ایران، این کشور در مرتبه دوم تولیدکننده خرمای مجول قرار گرفته است.

ویژگی های منحصر به فرد گرانترین خرمای صادراتی ایران

مجول را از شیرین ترین نوع خرماها دانسته اند. آگاهی نسبت به برخی از ویژگی های خرمای مجول  در شرایط مناسب  کاشت و برداشت این محصول ضروریست. لذا برخی از آنها از قرار زیرند :

 • در اسلام از نخل خرما با نهایت احترام به عنوان درخت زندگی یاد می کنند.
 • خرما به عنوان میوه ای باارزش غذایی بالا و مغذی و باانرژی ، بخش قابل توجهی از جیره غذایی افراد کشورهای تولیدکننده را شامل می شود.
 • همچنین در این کشورها این خرما به صورت های تازه، خشک و اشکال متفاوت فراوری شده برداشت می گردد.

استانداردهای کیفی خرما جهت تعیین زمان برداشت

باتوجه به وجود استاندارد های عوامل کیفی خرما ،زمان برداشت آن مشخص می گردد. درنتیجه لزوم رعایت استانداردها جهت اجرای برداشت اصولی و صحیح، بسیار حائز اهمیت می باشد.

به اختصار چند مورد از عوامل کیفی استانداردهای کدکس خرما در زیر توضیح داده شده است.

 • میوه آن می بایست دارای رنگ و طعم خاص واریته ی منسوب به آن باشد.
 • از جهت رسیدگی در وهله ی بسیار مناسبی قرار گیرد. ضمن آنکه عاری از هرگونه کنه،تخم و لارو حشرات باشد.
 • معایبی نظیر تلقیح نیافتگی / وجود لکه / آسیب دیدگی مکانیکی / غبارآلودگی / آفت زدگی/ ترشیدگی / کپک زدگی و فساد به طور کامل از بین رود و عاری باشد.
 • میوه ها و فراورده های آن می بایست عاری از هرگونه مواد زائد و همچنین میکروارگانیسم های مضر برای سلامت انسان باشد.
 • وزن میوه باید به این صورت باشد ؛ با هسته : ۷۵/۴ گرم بدون هسته : ۴ گرم
 • میزان رطوبت درنظر گرفته شده برای این میوه (باتوجه به واریته ی آن) باید ۲۶ تا ۳۰٪ باشد.

زمان برداشت محصول

خرمای مجول یا همان گرانترین خرمای صادراتی ایران، مانند رسته خرماها بایست باتوجه به شرایط مساعد، زمان برداشت آن مشخص گردد. این زمان معمولا براساس ظاهر و بافت میوه معین میگردد؛ این دو ویژگی باتوجه به میزان قند موجود در میوه و نیزمیزان رطوبت آن می باشد. برداشت به موقع و صحیح خرما مفادی ازجمله جلوگیری ازآفت زدگی ، آلودگی به میکروارگانیسم ها ، خشکیدگی بیش از حد میوه و همچنین ترک خوردگی شدید میوه ، دارد. در زمانی که تمامی خرماها به رنگ زرد درآمدند، برداشت کل خوشه انجام می پذیرد و پس از آن به محل بسته بندی منتقل می گردد.

مرحله عرضه به بازار

جهت عرضه محصول به بازار لازم است شرایط به طور کامل فراهم گردد. به این صورت که شامل دو درجه بندی می باشد :

درجه بندی اولیه : شامل حذف میوه های معیوب – زدودن و تمیز کردن گرد و غبار و موادخارجی توسط فشار آب هوا – خشک کردن و گرفتن رطوبت مازاد میوه ها توسط جریان هوا
درجه بندی براساس کیفیت و اندازه میوه : برای این امر استفاده از واکس یا موادی نظیر روغن نباتی ، شربت خرما یا گلوکز، سوربیتول یا گلیسرول جهت کاهش چسبندگی سطح میوه و همچنین بهبود کیفیت و درخشندگی میوه توصیه می گردد.
امید است که خرما به عنوان مهم ترین محصول صادراتی،درجایگاه ویژه ای جهت تکثیر نخل های آن قرار گیرد و همچنین امروزه با موفقیت در تهیه پروتکل های مناسب روش های تکثیر خرمای مجول، به آسانی قابل واگذاری گردد.

مرکز بازرگانی فردوسی، نخستین شرکت بازرگانی دانشگاهی است که با رویکردی نوین در حوزه ی صادرات محصولات داخلی، سهولت در واردات مواد اولیه و تجهیزات تولید کارخانجات و همچنین ارائه ی پلن های کوتاه مدت و بلند مدت سرمایه گذاری برای اولین بار در ایران به کمک شما تجار و مدیران محترم آمده است.
مرکز بازرگانی فردوسی همواره در کنار شماست تا خدمات جامع بازرگانی و راهکارهای هوشمندانه و نوین سرمایه گذاری را در سریع ترین زمان ممکن و با مناسب ترین هزینه ارائه نماید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد موضوع ” گرانترین خرمای صادراتی ایران ” با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

لینک کوتاه این مقاله: https://ftcenter.ir/bOUcs
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.