هر آنچه که در مورد هزینه های مربوط به صادرات میوه باید بدانید

هر آنچه که در مورد هزینه های مربوط به صادرات میوه باید بدانید، ایران جزو ۱۰ کشور اول تولید کننده میوه با کیفیت می باشد همچنین اولین کشور تولید کننده میوه در خاورمیانه و آفریقا است. بر اساس آمار گمرکی میوه هایی مانند هندوانه، نارنگی ، پرتقال، انار، سیب، انجیر ،خرما و خیار جزء بیشترین میوه هایی هستند که از ایران به دیگر کشورها صادر می شود. جالب است بدانید برخی از میوه ­هایی که در ایران تولید می­شوند، شهرت جهانی دارند و همچنین بعضی از شهرهای ایران به داشتن یک میوه معروف هستند. برای مثال میوه انار محصول شهر ساوه در استان مرکزی می باشد و درواقع معروفیت این شهر به دلیل داشتن انار با کیفیت است همانطور که شهر دماوند در حومه استان تهران به سیب های با کیفیت و مرغوبی که دارد شناخته شده است و همینطور شهر نطنز از بابت گلابی هایش و استان کرمان برای خرما و پسته. در این مقاله با مرکز بازرگانی فردوسی همراه باشید تا هر آنچه که در مورد هزینه های مربوط به صادرات میوه باید بدانید را بررسی نماییم.

مرکز بازرگانی فردوسی-ferdowsi trading center-هزینه های مربوط به صادرات میوه

هزینه های مربوط به صادرات میوه

هر آنچه که در مورد هزینه های مربوط به صادرات میوه باید بدانید

شستشوی میوه های صادراتی

بعد از اینکه میوه از داخل باغ توسط کارگرها جمع ‌آوری شد، بایستی سموم و آلاینده هایی که بر روی میوه ها است شستشو و تمیز شوند.
که مسلماً شستشوی میوه هم شامل یک سری هزینه ‌ها است که باید پرداخت کنید.

سورتینگ میوه های صادراتی

منظور از سورتینگ این است که میوه ها را از لحاظ سایز، رنگ و پارامترهای دیگر به صورت یکسان دسته بندی و طبقه بندی کنید.
سورتینگ میوه هم نیازمند یک سری دستگاه ها و افراد است که بیایند و میوه ‌ها را از لحاظ آن پارامترها، یعنی از لحاظ سایز و رنگ یکسان سازی کنند که این مرحله هم خودش شامل هزینه‌ هایی می ‌شود و باید پرداخت کنید.

شوک انجماد میوه های صادراتی

بعد از مرحله سورتینگ و یکسان ‌سازی کردن میوه ها از لحاظ سایز و رنگ، مرحله ای به نام شوک انجماد دارید.
یعنی میوه را در یک شرایط خاصی قرار می دهید که یک شوک در دمای خیلی پایین به آن داده می ‌شود تا مقداری یخ بزند و ماندگاری میوه بالا برود.
و میوه در هنگامی که دارد از باغ به سمت گمرک حرکت می کند سریع خراب نشود و بتواند ماندگاری بالایی داشته باشد و مسلماً این بحث شوک انجماد هم که باعث می شود میوه مقداری یخ بزند و ماندگاری اش بالا برود شامل هزینه‌ هایی است که باید پرداخت شود.

بسته بندی میوه های صادراتی

بعد از بحث شوک انجماد،  سراغ بحث بسته ‌بندی آن میوه می‌ روید.
میوه باید در یک شرایط خاصی بسته بندی شود حالا یا در داخل کارتون هایی قرار می گیرد یا در داخل یک سری ظروف پلاستیکی قرار می گیرد تا روی هم چیده شود و به سمت گمرک ارسال شود.
در بحث بسته بسته بندی، شما هزینه های مربوط به بسته بندی، هزینه کارگرهایی که این میوه ها رو بسته بندی کرده اند و همچنین هزینه های کارگرهایی که میوه ها را داخل تریلی و یا ترانزیتی که قرار است به سمت گمرک برود و آنجا بارگیری شود را هم در پیش رو دارید.

هزینه راننده ترانزیت یا کامیون

آخرین مرحله ای که بعد از بحث بارگیری است این است که باید آن تریلی به سمت گمرک حرکت کند.
که راننده آن تریلی هم مسلما یک سری هزینه‌ هایی را می گیرد تا این بار را از داخل آن باغ، به سمت آن گمرک ببرد و آنجا مراحل گمرکی اش انجام شود.

تمام این موارد کلیتی از فعالیت هایی است که برای صادرات میوه از ابتدای کار تا زمانی که بار باید به گمرک برسد هزینه بر می باشد.

بعد از اینکه بار از باغ به سمت گمرک حرکت می کند و به گمرک می‌ رسد حالا داخل گمرک یک سری هزینه ها است که باید شما آن را پرداخت کنید که به مهم ترین آنها می پردازیم.

  • هزینه خالی کردن بار از روی تریلی یا کامیون: زمانی که بار به گمرک می‌ رسد اولین هزینه ای که باید پرداخت کنید هزینه خالی کردن آن بار از روی آن تریلی یا کامیونی است که بار را به داخل گمرک برده است.
    که برای این کار دوباره باید یک سری کارگر گرفته شود تا بار را از روی تریلی یا کامیونی که بار را حمل کرده است خالی کنند که بابت این کار باید به آن ها هزینه پرداخت شود.
  • هزینه بازرس کیفی در گمرگ: بعد از اینکه بار از روی تریلی و کامیون خالی شد حالا بایستی یک بازرس کیفی بار را ببیند و کیفیت آن را تایید کند که استانداردهای لازم را برای صادرات دارد، که آن بازرس کیفی هم مسلما هزینه‌ هایی می گیرد که مشمول هزینه های گمرکی می شود.
  • اجاره کردن کانتینر یخچال دار: بعداز اینکه کیفیت بار تایید شد، حالا باید یک کانتینر یخچال دار اجاره کنید. برای اینکه بار از ایران خارج شود و به کشورهای مختلف صادر شود باید میوه هایی که خراب می شوند را داخل یک سری کانتینرهایی که یخچال دار هستند بارگیری کنیم. گرفتن کانتینر یخچال دار یا به عبارتی اجاره کردن یک کانتینر یخچال دار هم مشمول هزینه‌ هایی می‌ شود که باید آن را هم پرداخت کنید.
  • بارگیری کردن میوه ها داخل کانتینر: بعد از اینکه کانتینر یخچال دار اجاره کردید حالا موقع بارگیری کردن میوه ها در داخل آن کانتینر است. که اینجا هم باید یک سری کارگر بگیرید و میوه ها را داخل آن کانتینر بارگیری کنید و کامل بچینید تا آماده ارسال به کشور مقصد شوند. که اینجا هم کارگرها هزینه ای دریافت می ‌کنند و این ها هم مشمول هزینه های گمرکی می شوند.
  • پلمپ گمرکی کانتینر: بعد از اینکه بار در داخل کانتینر یخچال دار بارگیری شد و کامل چیده شد حالا بحث پلمپ گمرکی پیش می ‌آید که یکی از مامورین گمرک بار را می‌ بیند و تایید می دهد و درب کانتینر را پلمپ می کند و تا زمانی که بار خارج می‌ شود و تا کشور مقصد ارسال می ‌شود، درب کانتینر باز نمی شود.

هزینه های انبارداری بار در گمرگ

بعد از اینکه پلمپ گمرکی انجام شد حالا بار باید در داخل انبار گمرک برود و آنجا منتظر بماند تا زمان حرکت کشتی فرا برسد. که هزینه های انبارداری هم شامل هزینه های گمرکی می‌ شود که آن را هم باید مد نظر قرار دهید.

حمل کانتینر از انبار گمرک تا عرشه کشتی

یکی دیگر از هزینه های گمرکی که می‌ خواهیم به آن بپردازیم بحث حمل کانتینر از داخل انبار گمرک تا روی عرشه کشتی است. که اینجا هم یک سری هزینه ها در بر دارد و یک سری کارها باید انجام شود که آن را هم باید برای بحث هزینه های گمرکی مد نظر قرار دهید.

چگونه در تجارت و صادرات میوه موفق شویم؟

مرکز بازرگانی فردوسی جهت آموزش مراحل صادرات میوه به صورت کاربردی و قدم به قدم با همکاری مشاوران زبده و با تجربه ی این مرکز اقدام به تهیه ی بسته جامع توانمندسازی صادرات نموده اند. در این بسته صفر تا صد مراحل صادرات میوه به صورت گام به گام  به شما آموزش داده می شود.

این بسته ویژه ی کسانی است که می خواهند برای اولین بار وارد کار صادرات میوه شوند اما نمی دانند که باید از کجا شروع کنند. دسته دوم مخاطبان این بسته کسانی هستند که در حوزه صادرات میوه فعالیت دارند اما به دلیل اطلاعات ناقص متحمل ضرر شده اند یا سود مناسبی در این زمینه کسب ننموده اند.

در بسته جامع توانمند سازی صادرات کلیه ی فرآیندهای مربوط به صادرات به صورت کاربردی از صفر تا صد، به صورت قدم قدم ارائه شده است. در واقع بعد از مطالعه ی این بسته سوالی برای شما در حوزه ی صادرات میوه بی پاسخ نخواهد ماند.

بسته جامع توانمندسازی صادرات چکیده یک دوره ۳۶۰ ساعته ی آموزش صادرات است که شما با استفاده از محتویات آموزشی این بسته با دید روشن و آمادگی ۱۰۰ درصدی به حوزه پیچیده و تخصصی صادرات ورود میکنید. با توجه به تغییرات مربوط به قوانین و فرآیند های صادرات در طول زمان، اطلاعات این بسته به صورت دوره ای بروزرسانی می شود.

 

لینک کوتاه این مقاله: ftce.ir/a4t6i
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.