هر آنچه که باید در مورد تجارت ایران با پاکستان بدانید

هر آنچه که باید در مورد تجارت ایران با پاکستان بدانید، صادرات به پاکستان میتواند یکی از بهترین روش های کسب درآمد ارزی باشد، مرز مشترک زمینی و اشتراکات فرهنگی شرایط صادرات از ایران به پاکستان را هموار میکند

در این مقاله قصد داریم کالاهایی که از ایران به پاکستان صادر میشوند و کالاهایی که از پاکستان به ایران وارد میشوند را بررسی کنیم، پس تا انتهای مقاله با مرکز بازرگانی فردوسی همراه باشید.

مرکز بازرگانی فردوسی-ferdowsi trading center-هر آنچه که باید در مورد تجارت ایران با پاکستان بدانید

هر آنچه که باید در مورد تجارت ایران با پاکستان بدانید

هر آنچه که باید در مورد تجارت ایران با پاکستان بدانید

کشور پاکستان در آسیای جنوبی واقع شده است و از غرب با ایران همسایه میباشد به گونه ای که در جنوب شرقی ایران قرار دارد. اقتصاد کشور پاکستان تا حدودی شبیه به اقتصاد کشور هندوستان میباشد. این کشور مانند هندوستان در بخش کشاورزی بیشترین اقتصاد را دارد هرچند با گذشت زمان در بخش خدمات و صنعت نیز رشد کرده است. از سوی دیگر متناسب با معادنی که دارد در تجارت محصولات و مواد معدنی نیز موفق میباشد.

واردات از کشور پاکستان به ایران:

ایران نیز مانند کشورهای دیگر برخی نیازهای خود را بنابه دلایل مختلف از کشورهای دیگر همچون پاکستان وارد میکند تا نیاز جامعه خود را تأمین کند. به طوری کلی واردات جهت نیاز جامعه انجام میگیرد به گونه ای که مقرون به صرفه میباشد. زیرا برخی کالا در کشور یا کم تولید میشوند و یا به دلیل هزینه تولید بالا، تولید نمیشوند. به همین دلیل واردات از کشورهای دیگر صورت میگیرد.

خرید محصولات از پاکستان به قیمت ارزانی صورت میگیرد و همچنین به دلیل نزدیکی ایران و پاکستان هزینه های حمل و نقل آن کمتر میباشد. لذا واردات از این کشور برای تجار سود بالایی دارد. برخی از واردات کالا از پاکستان به ایران به شرح زیر میباشند:

واردات برنج:

برنج پاکستان در کنار برنج هندی و تایلندی جهت پاسخگویی به نیاز جامعه وارد ایران میشود. به طور کلی برنج به دلیل اینکه وعده غذایی اصلی ایرانیان می باشد، در حجم بالایی مصرف میشود. برنج پاکستان به دلیل پخت راحت و ری زیاد و همچنین قیمت ارزان تقاضای زیادی دارد.

واردات انبه:

همان طور که در بالا گفته شد محصولات کشاورزی در پاکستان در حجم بالایی کشت شده و صادر میشوند. انبه در پاکستان نیز به وفور کشت میشود و حجم بالای انبه مورد نیاز ایران از پاکستان وارد میشود.

واردات پارچه:

مصرف پارچه در ایران بسیار زیاد است به گونه ای تولید داخلی کفاف بر نیاز جامعه نیست لذا از کشورهای دیگر پارچه وارد ایران میشود. حجم بالایی از پارچه از پاکستان به ایران وارد میشود.

واردات ادویه:

پاکستان ازجمله کشورهایی است که ادویه به ایران صادر میکند. زردچوبه، فلفل قرمز و سیاه، فلفل سفید، دارچین، زنجبیل، پودر پیاز، پودر سیر، آویشن، سماق، هل، آرد نخودچی، نشاسته و انواع ادویه جات دیگر از این کشور وارد ایران میشود.

واردات کالا از پاکستان شامل موارد دیگری همچون آهن، فولاد، لباس، پوست خام، گوشت، ماشین آلات و مواد پلاستیکی را شامل میشود.

صادرات ایران به کشور پاکستان:

صادرات ایران به پاکستان شامل کالاهای زیادی میشود. برای صادرات به این کشور باید نیاز مردم آن را بررسی کنید. در کنار آداب و فرهنگ و شرایط اجتماعی باید تحقیق کنید که چه کالایی در پاکستان از محبوبیتهای بالایی برخوردارند. در ادامه برخی از کالاهایی که به پاکستان صادر میشوند را بررسی میکنیم:

صادرات نفت:

ایران سرشار از منابع نفتی است و به بسیاری از کشورها نفت و مشتقات آن را صادر میکند. صادرات نفت به پاکستان از سود خوبی برخوردار است زیرا صنعت آن به نفت و سوختهای فسیلی نیاز دارد.

آهن و فولاد:

کشور ایران شامل کارخانجات آهن و فولاد زیادی دارد. یکی از محصولات صادراتی ایران به کشورهای دیگر است. پاکستان نیز وارد کننده این محصولات از ایران به کشور خود میباشد.

صادرات کاشی:

ایران به دلیل داشتن منابع و کارخانجات کاشی یکی بزرگترین تولید کننده کاشی و سرامیک محسوب میشود که آن را صادر میکند. کشور پاکستان از جمله کشورهایی است که این محصول به آن صادر میشود. از سوی دیگر چون هند و پاکستان در همسایگی یکدیگر قرار دارند، بخشی از این صادرات از طریق راه های زمینی به هند ارسال میشوند.

صادرات سیب درختی:

ایران به دلیل داشتن شرایط جوی مناسب برای کشت سیب درختی، سالانه حجم بالایی از این محصول را کشت کرده و به کشورهای دیگر صادر میکند. کشور پاکستان نیز به دلیل بالا بودن کیفیت سیب درختی ایران هر سال حجم زیادی از این محصول را خریداری میکند زیرا این محصول در پاکستان از تقاضای بالایی برخوردار است.

چرم و پوست حیوانات:

چرم و پوست حیوانات از دیگر محصولاتی است که به کشور پاکستان صادر میشود. این محصول نیز در کیفیت بالا به این کشور صادر میشود.

میوه و سبزیجات:

میوه و سبزیجات بسیاری هستند که در کشور پاکستان تولید نمیشوند و یا در حجم پایینی تولید میشوند. سیب زمینی و هندوانه از جمله محصولات صادره به پاکستان هستند.

مهم ترین نکات برای صادرات به کشور پاکستان که هر تاجری باید بداند

صادرات کالا به پاکستان مانند صادرات به سایر کشورها، شامل مقررات و قوانینی میباشد. کسانی که خواستار تجارت با این کشور هستند باید در ابتدا با مقررات و قوانین آن آشنا شوند. بهتر است از مشاوران و شرکتهای بازرگانی برای راهنمایی کمک بگیرند تا بدون ضرر کالایی را به این کشور صادر کرده و سود کسب کنند. این نکات عبارتند از:

  • در ابتدای کار باید به بازاریابی کالای مورد نظر برای صادرات در پاکستان اقدام کنید. یا حتی میتوانید کالاهایی که مشتریان زیادی دارند را بررسی کرده و آنها را صادر کنید.
  • صدور فاکتور پروفرما مهم ترین قسمت صادرات است در این فاکتور کلیه قوانین و مراحل مانند نحوه بسته بندی و نحوه ارسال و … وجود دارند که دو طرف خریدار و فروشنده آن را امضا میکنند. نحوه پر کردن این فاکتور بسیار مهم است. برای این منظور میتوانید از شرکتهای بازرگانی راهنمایی لازم را دریافت نمایید.
  • بسته بندی کالاهای صادراتی نیز از اهمیت زیادی برخوردارند. باید بسته بندی کالا را متناسب با نوع آن انتخاب کنید تا کالا در بهترین حالت و بدون آسیب دیدن به مقصد برسد.
  • نحوه ارسال کالا نیز متناسب با نوع آن متنوع است. باید اطلاع کافی داشته باشید که چه کالایی را به چه روشی ارسال کنید تا کالا به سلامتی به مقصد برسد. برای این منظور نیز میتوانید از شرکتهای بازرگانی کمک بگیرید.

در این مقاله اطلاعاتی کلی از کشور پاکستان و تجارت ایران با این کشور ارائه شد. اما برای اینکه بتوان در تجارت خارجی موفق شد، باید تجارت خارجی را آموزش دید. مرکز بازرگانی فردوسی، به منظور آموزش اصولی و کاربردی تجارت خارجی، بسته جامع توانمندسازی صادرات را گردآوری کرده است. بسته جامع توانمندسازی صادرات همه آن چیزی است که شما برای فراگیری پروسه صادرات به آن نیاز دارید. در این بسته تمامی مراحل صادرات از اولین اقدام که اخذ کارت بازرگانی می باشد تا مرحله آخر صادرات که دریافت وجه کالای صادراتی از خریدار خارجی است را خواهید آموخت. جهت مطالعه بیشتر در مورد این پکیج آموزشی کلیک کنید

لینک کوتاه این صفحه: ftce.ir/heeqk
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.