مهم ترین نکات برای شروع صادرات به عراق که باید بدانید

مهم ترین نکات برای شروع صادرات به عراق که باید بدانید، عدم آگاهی تولیدکنندگان و صادر کننده های ایرانی از قوانین گمرک ایران و عراق همیشه باعث گرفتاری، ضرر و زیان و ایجاد مشکلات فراوانی برای خودشان و ترخیص کنندگان ایرانی و عراقی شده است.
صادر کنندگان، تولید کننده ها و شرکت های ایرانی که برای اولین بار قصد صادرات کالایی را به عراق دارند، به خاطر عدم آشنایی با قوانین گمرکی عراق و مخصوصا قوانین جدیدی که طی شش سال اخیر در گمرک عراق به وجود آمده، تقریبا بیشتر از هشتاد تا نود درصد کالا های صادرکنندگان در گمرک عراق دچار مشکل شده و معمولا بارهایشان از مرز برگشت خورده است. در ادامه با مرکز بازرگانی فردوسی همراه باشید تا هر آنچه که برای شروع صادرات به عراق باید بدانید را بررسی نماییم.

مرکز بازرگانی فردوسی-ferdowsi trading center-صادرات به عراق

صادرات به عراق

مهم ترین نکات برای شروع صادرات به عراق که باید بدانید

آموزش قوانین گمرکی توسط اتاق های بازرگانی استان ها

به دلیل مشکلات زیادی که در خصوص صادرات محصولات ایرانی به کشور عراق در طی این سال ها به وجود آمده، این وظیفه ی اتاق های بازرگانی مرکز استان ها در کل کشور است که با اطلاع رسانی کامل به اعضای خودشان، آن ها را از قوانین و مقررات و مشکلات گمرکی آگاه کرده و با ارائه ی راهکار های مناسب در امر تجارت و مخصوصا صادرات به عراق به این افراد کمک کنند تا علاوه بر کاهش ضرر و زیان های صادرکننده ها، باعث افزایش صادرات شده و به افزایش تولید داخلی در ایران کمک کنند. پس از جمله کارهایی که هر فرد برای شروع صادرات باید انجام دهد این است که با مراجعه به اتاق بازرگانی شهری که در آن سکونت دارد می تواند از قوانین گمرکی جهت صادرات مطلع شود.

بررسی مجاز بودن کالا جهت صادرات

موضوعی که باید در نظر گرفت، مجاز بودن صادرات کالای مد نظر از ایران به کشور عراق است. درواقع صادرکننده باید بررسی نماید که آیا صادرات این کالا از ایران مجاز بوده و عوارض صادراتی از طرف گمرک ایران نداشته باشد و همچنین واردات این کالا به عراق نیز باید مجاز باشد و از طرف گمرک عراق حتما این موضوع بررسی شود.

بسته بندی

نوع بسته بندی کالا، تاریخ تولید و تاریخ انقضای محصول و همچنین مدت ماندگاری برای مصرف محصول نیز از جمله مواردی هستند که باید قبل از اقدام به صادرات مورد بررسی قرار بگیرند .

مجوزها

علاوه بر این موارد باید قبل از صادرات، به نکات مهمی مثل: دارا بودن مجوز ها، استاندارد های داخلی و بین المللی و اسناد لازم برای ترخیص کالا از گمرک های دو کشور نیز توجه نمود.

مهم ترین محصولات صادراتی به عراق

شایان ذکر است که بیشترین میزان صادرات از گمرک های خسروی، مهران، غرب تهران، باشماق، کرمانشاه و پیران شهر بوده است. مواد غذایی، معدنی و قطعات صنعتی در صدر کالاهای صادراتی از ایران بوده اند.

در حوزه های محصولات کشاورزی، محصولاتی مثل: گوجه فرنگی، سیب زمینی، خیار، پرتقال، هندوانه و سبزیجات هم نسبت به محصولات دیگر صادرات بیشتری داشته اند.

در میان لوازم خانگی هم می توان به کولر آبی و لوازم آشپزخانه اشاره کرد.

در زمینه مصالح ساختمانی و صنعت و معدن هم ، انواع کاشی ها، سنگ های معدنی، میله های آهنی و فولادی و سنگ های ساختمانی جزو مهم ترین اقلام صادراتی هستند . در واقع می توان گفت کشور ایران پتانسیل خوبی جهت صادرات به کشور عراق را دارا می باشد.

صادرات ریالی به عراق

از آن جایی که همواره بخشی از صادرات کالا های ایرانی به کشور هایی مثل افغانستان و عراق بوده، ممکن است برخی از معامله ها به صورت ریالی انجام شوند .
در واقع در این گونه معاملات ، ارز خارجی مبنای مبادله ی تجاری دو کشور قرار نمی گیرد! بعضی از صادر کنندگان به کشور های عراق و افغانستان، کالاهای صادراتی خود را به ازای دریافت ریال در کارخانه ها به تاجران عراقی و افغانی می فروشند و در نهایت تاجران این دو کشور، کالا ها را از کشور خارج می کنند.

از آنجایی که کاهش واسطه ها باعث افزایش ارز می شود پیشنهاد ما این است که در شرایط تحریمی صادر کننده های ایرانی می توانند در کشور عراق برای نگهداری از کالا های خود انباری تهیه کرده و بعد کالا های خود را به دلار بفروشند و ارز حاصل از آن را به چرخه ی اقتصادی کشور برگردانند.
با این اتفاق هم از ورود تجار عراقی به کشور برای خرید کالا از درب کارخانه جلوگیری می شود و هم به دنبال آن، واسطه های میان صادر کننده های ایرانی و مصرف کننده های عراقی کم می شوند.

به عنوان مثال، کالایی مثل میلگرد در مرز ایران با قیمت هشتاد دلار به فروش می رسد، شما می توانید با کاهش واسطه ها، مستقیما با خود تاجر ارتباط بگیرید وهمین میلگرد را در عراق با قیمت هشتاد و پنج دلار بفروشید.
تمامی مبادلات ارزی در عراق به دلار است و مشتریان کالای ایرانی ، در ازای خریدشان حتما دلار پرداخت می کنند.

در پایان می توان گفت که صادرات به عراق به شرط آنکه شما فرآیندی صادراتی را بدانید امری بسیار آسان است و طبق آماری که وجود دارد، در شش ماه نخست سال جاری صادرات به عراق تقریبا ۲۵ درصد افزایش یافته است. در حوزه ی فعالیت های صادراتی موضوعی که به شدت حائز اهمیت می باشد دانش لازم و کافی برای ورود به این حوزه است. به همین دلیل پیشنهاد ما به شما این است که قبل از آنکه فعالیت خود را برای صادرات آغاز کنید ابتدا مطالعاتی را در مورد صادرات داشته باشید تا بتوانید به درآمدهای دلاری خوب دست پیدا کنید. ما نیز در مرکز بازرگانی فردوسی در مسیر رشد و موفقیت شما تولیدکنندگان عزیز در کنارتان هستیم تا بتوانید کسب و کارتان را با صادرات توسعه دهید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد موضوع ”مهم ترین نکات برای شروع صادرات به عراق که باید بدانید“ با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

لینک کوتاه این مقاله: ftce.ir/wc9x5
2 پاسخ
  1. Avatar
    امانپور says:

    لطفا راجع به صادرات قطعات یدکی خودروهای ایرانی به عراق و افغانستان و… مطلب بگذارید. تشکر . عالی هستید🌹🌹✔

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.