محصولات ایران بیشتر به کجا صادر می شوند؟

محصولات ایران بیشتر به کجا صادر می شوند، به گزارش روابط عمومی مرکز بازرگانی فردوسی به نقل از خبرگزاری ایلنا به نقل از گمرک ایران؛ صادرات محصولات ایران (صادرات غیر نفتی) در هشت ماهه سال‌جاری از مرز ۳۱ میلیارد دلار گذشت و به ۳۱ میلیارد و ۴۹۱ میلیون دلار رسید.

مرکز بازرگانی فردوسی-ferdowsi trading center-محصولات ایران بیشتر به کجا صادر می شوند؟

محصولات ایران بیشتر به کجا صادر می شوند؟

براساس تازه‌ترین آمار گمرک از تجارت خارجی هشت ماهه سال‌جاری، در این مدت حجم صادرات کالاهای ایران (صادرات غیر نفتی) به ۷۵ میلیون و ۲۷۰ هزار تن رسیده است که ارزش آن رقمی برابر ۳۱ میلیارد و ۴۹۱ میلیون دلار می‌شود.

به این ترتیب مشاهده می‌شود که تا پایان آبان ماه سال‌جاری صادرات ایران نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش ۱۲ و ۹۶ صدم درصدی از نظر ارزش دلاری داشته است.

از سوی دیگر در همین مدت میزان واردات قطعی کالا به ایران ۲۱ میلیون و ۴۹۸ هزار تن به ارزش ۲۹ میلیارد و ۵۴۹ میلیون دلار بوده است.

واردات ایران در این مدت نسبت به هشت ماهه سال گذشته ۱۲ و ۵۸ صدم درصدی از نظر وزنی و ۱۴ و ۴ صدم درصدی از حیث ارزش دلاری کاهش داشته است.

 

اقلام عمده صادراتی

اقلام عمده صادراتی ایران در این مدت به ترتیب میعانات گازی به ارزش ۲ میلیارد و ۷۷۶ میلیون دلار و سهم ارزشی ۸ و ۸۱ صدم درصد، پروپان مایع شده به ارزش یک میلیارد و ۳۳۹ میلیون دلار و سهم ارزش ۴ و ۲۵ صدم درصد، سایر روغن‌های سبک و فرآورده‌ها به جز بنزین به ارزش یک میلیارد و ۱۰۱ میلیون دلار و سهم ارزشی ۳ و ۵۰ صدم درصد، متانول به ارزش یک میلیارد و ۶۷ میلیون دلار و سهم ارزشی ۳ و ۳۹ صدم درصد و گاز طبیعی مایع شده به ارزش ۹۸۶ میلیون دلار و سهم ارزشی ۳ و ۱۳ صدم درصد بوده است.

گزارش گمرک ایران حاکی از آن است که در مدت مذکور ۳۲ و ۹۳ صدم درصد از ارزش کل صادرات ایران مربوط به پتروشیمی‌ها، ۸ و ۸۱ صدم درصد مربوط به میعانات گازی و ۵۸ و ۲۵ صدم درصد مربوط به سایر کالاها بوده است.

 

اقلام عمده وارداتی به ایران

اقلام عمده وارداتی در این مدت، شامل ذرت دامی به ارزش یک میلیارد و ۲۸۲ میلیون دلار و سهم ارزشی ۴ و ۳۴ صدم درصد، قطعات منفصله جهت تولید اتومبیل سواری ردیف ۸۷۰۳ بنزینی با حجم سیلندر ۲۰۰۰ سی‌سی با ساخت داخل ۱۴ تا کمتر از ۳۰ به استثنای لاستیک به ارزش یک میلیارد و ۱۳۴ میلیون دلار و سهم ارزشی ۳ و ۸۴ صدم درصد، برنج به ارزش ۹۹۶ میلیون دلار و سهم ارزشی ۳ و ۳۷ صدم درصد، لوبیای سویا به ارزش ۹۳۲ میلیون دلار و سهم ارزشی ۳ و ۱۵ صدم درصد و الکترود زغالی برای کوره‌ها به ارزش ۳۷۷ میلیون دلار و سهم ارزشی ۱ و ۲۷ صدم درصد بوده است.

 

کالاهای ایران بیشتر به کجا صادر می شوند؟

در این مدت مهم‌ترین مقاصد صادراتی ایران به ترتیب پنج کشور عراق با ۶ میلیارد و ۷۵۷ میلیون دلار و سهم ارزشی ۲۱ و ۴۶ صدم درصد، چین با ۶ میلیارد و ۴۶۲ میلیون دلار و سهم ارزشی ۲۰ و ۵۲ صدم درصد، امارات متحده عربی با ۵ میلیارد و ۹۲ میلیون دلار و سهم ارزشی ۱۶ و ۱۷ صدم درصد، افغانستان با ۲ میلیارد و ۲۴۴ میلیون دلار و سهم ارزشی ۷ و ۱۳ صدم درصد و هند با یک میلیارد و ۵۷۰ میلیون دلار و سهم ارزشی ۴ و ۹۹ صدم درصد بوده‌اند.

قابل ذکر است کشور عراق طی این مدت با افزایش ۶۶ و ۵۹ صدم درصدی ارزشی نسبت به مدت مشابه سال گذشته رتبه اول را در بین کشورهای مقاصد صادراتی ایران کسب کرد.

 

کشورهای عمده صادرکننده کالا به ایران

در مقابل واردات عمده کالاها به ایران نیز در هشت ماهه سال‌جاری به ترتیب از پنج کشور چین با ۷ میلیارد و ۳۸۵ میلیون دلار و سهم ارزشی ۲۴ و ۹۹ صدم درصد، امارات متحده عربی با ۴ میلیارد و ۴۵۴ میلیون دلار و سهم ارزشی ۱۵ و ۸ صدم درصد، جمهوری کره با یک میلیارد و ۷۶۳ میلیون دلار و سهم ارزشی ۵ و ۹۷ صدم درصد، هند با یک میلیارد و ۶۱۵ میلیون دلار و سهم ارزشی ۵ و ۴۶ صدم درصد و آلمان با یک میلیارد و ۶۰۴ میلیون دلار و سهم ارزشی ۵ و ۴۳ صدم درصد انجام شده است.

 

مرکز بازرگانی فردوسی، نخستین شرکت بازرگانی دانش بنیان است که با رویکردی نوین در حوزه ی صادرات محصولات داخلی، سهولت در واردات مواد اولیه و تجهیزات تولید کارخانجات و همچنین ارائه ی پلن های کوتاه مدت و بلند مدت سرمایه گذاری برای اولین بار در ایران به کمک شما تجار و مدیران محترم آمده است.
مرکز بازرگانی فردوسی همواره در کنار شماست تا خدمات جامع بازرگانی و راهکارهای هوشمندانه و نوین سرمایه گذاری را در سریع ترین زمان ممکن و با مناسب ترین هزینه ارائه نماید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد موضوع ” محصولات ایران بیشتر به کجا صادر می شوند؟ ” با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

لینک کوتاه این مقاله: https://ftcenter.ir/WDE3y
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.