شرایط و قوانین صادرات سیب درختی به روسیه

شرایط و قوانین صادرات سیب درختی به روسیه، سیب میوه ای شناخته شده و محبوب در جهان میباشد و هزاران سال است که در آسیا و اروپا تولید و مصرف میشود. بیش از ۱۵۰۰ رقم سیب درجهان وجود دارد که بیشتر به رنگ های قرمز ، زرد و سبز دیده میشوند.

در ایران نیز به دلیل خاک حاصلخیز و چهار فصل بودن امکان تولید سیب درختی به خوبی فراهم می باشد و تولید سیب در ایران در گونه ها و انواع مختلف در تمامی فصول سال بسیار زیاد است و به وفور دیده می شود. ایران یکی از بزرگترین صادرکنندگان سیب مرغوب و با کیفیت بالا در کل دنیا میباشد یکی از بازارهای مناسب برای صادرات سیب ایران کشور روسیه است در ادامه با مرکز بازرگانی فردوسی همراه باشید تا شرایط و قوانین صادرات سیب درختی به روسیه را بررسی نماییم.

مرکز بازرگانی فردوسی-ferdowsi trading center-شرایط و قوانین صادرات سیب درختی به روسیه

شرایط و قوانین صادرات سیب درختی به روسیه

شرایط و قوانین صادرات سیب درختی به روسیه

تولید سیب در ایران

هر ساله در ایران شاهد پیشرفت تولید این محصول هستیم و ایران نیز با تولید سالانه ۳ میلیون تن از برترین تولید کننده های سیب در جهان میباشد و شهرهای شمال و شمال غربی ایران بیشترین تولید این محصول دارا میباشند .سیب تولید شده در شهرهای ارومیه ، اصفهان ، اشنویه و یزد نوع درجه یک و صادراتی سیب را دارا میباشند و سیب ارومیه به عنوان مناسب ترین سیب برای صادرات انتخاب شده و حجم زیادی از سیب تولید شده در این شهرستان به کشورهای روسیه ، ترکیه ، عراق و هند صادر میشود . میزان صادرات سیب درسال ۹۹ یک میلیون تن بوده است که حدود یک میلیارد دلار ارز آوری برای کشور داشته است.

صادرات سیب درختی به روسیه

در کشور روسیه ۱۰.۶ درصد از سبد غذایی به میوه و تره بار اختصاص دارد هر خانواده به طور متوسط در مسکو در حدود ۱۱۴ دلار و در سایر شهرها با جمعیت زیر ۵۰۰ هزار نفر ۸۹۹ دلار در هفته به محصولات غذایی اختصاص می‌دهد، این کشور به شدت به واردات میوه و تره بار وابسته می‌باشد واردات میوه این کشور در تابستان در پایین‌ترین سطح خود قرار می‌گیرند در تابستان صادرات محصولات کشاورزی به این کشور به خصوص صادرات میوه و تره بار از بازارهای منطقه از جمله اوکراین، مولداوی و خاورمیانه انجام می‌شود.

مشخصات سیب خوب برای صادرات به روسیه

میوه سیب جهت صادرات باید دارای پوستی صاف، روشن و با رنگی شفاف بوده همچنین باید سفت و بدون لکه باشد. در نظر داشته باشید که سیبی که نسبت به اندازه خود، دارای وزن بیشتری است، از مرغوبیت بالاتری برخوردار خواهد بود. عطر سیب هم به عنوان یکی از پارامترهای مهم در تعیین کیفیت سیب به کار می رود که البته در مورد گونه های مختلف نیاز به تجربه کافی دارد. همچنین زمان چیده شدن سیب درختی یکی از مهمترین پارامترهای تعیین کننده کیفیت سیب صادراتی است که باید به آن توجه کرد. صادرکنندگان باید به نوع چیدمان و نوع کیفیت و زمان آن توجه بسیاری داشته باشند زیرا تجار روس بسیار کاربلد و در این امر حاذق می باشند و خیلی راحت متوجه فریب دادن آنها می گردند .پس بهتر است برای جلوگیری از صدمه خوردن به تجارت خود و بدنام نشدن نام کشور از این امر جلوگیری کنیم .

دما و شرایط نگهداری برای ارسال سیب درختی به روسیه و سایر کشورها

همانطور که میدانید سیب یک محصول فرازگرا می باشد آیا با واژه فرازگر آشنا می باشید ،فرازگرا بودن یک محصول به این معنا می باشد که آن محصول خود به خودی هنگامی که از درخت جدا می گردد مرحله رشد و تکامل خود را ادامه می‌دهد یعنی اینکه هنگامی که شما سیب را می‌خواهید صادر کنید باید این میوه را از نظر اندازه رشد کافی یافته ولی هنوز کامل نرسیده است، برداشت کنید تا قابلیت تحمل شرایط در طول مسیر را داشته باشد اما از آنجایی که سیب میوه ای است، که در زمان چیده شدن رسیده خواهد شد، اگر برای این مدت طولانی در دمای محیط قرار بگیرد سریع رسیده می شود ،لذا در زمان صادرات باید به دمای نگهداری آن تا مقصد توجه ویژه‌ای شود.

هیچگاه سیب را با محصولات زراعی دیگر در یکجا قرار ندهید از همین رو برای نگهداری سیب در دمای مناسب همیشه آن را در یخچال های مجزای بزرگ برای صادرات نگهداری می‌کنند بهترین دمای نگهداری و انبارداری سیب بستگی به نوع و گونه آن دارد ولی برای تمامی، انواع سیب این دما در محدوده ۱- تا ۴+ درجه سانتیگراد است.

شرایط و ضوابط صادرات سیب درختی

سیب سالم صادراتی باید از لحاظ بسته بندی استاندارد نام و نشانه گذاری، سلامت سیب، کیفیت بالا، نداشتن عیوب سطحی و ظاهری، کیفیت و نگهداری و بسته بندی مناسب دارا باشد.

بسته بندی سیب صادراتی

بسته بندی صادراتی این محصول باید به گونه ای باشد که کارتن سوراخ ها یا محفظه هایی برای عبور هوا داشته باشد و همچنین با توجه به وزن سیب کارتن مناسب انتخاب گردد .

قیمت سیب در روسیه

قیمت سیب در روسیه و در هر کشوری، بر اساس معیارهای خود کشور اعلام می‌شود و به فروش می‌رسد و صادرات سیب درختی انواع کشورها و روسیه بر اساس بازار داخلی کشور و نوع استقبال مردم از آن محصول قیمت‌گذاری می‌گردد. سیب یکی از محصولاتی است که در بازار جهانی مصرف و خرید این میوه از تمامی محصولات باغی بیشتر است به این علت قیمت هایی که برای محصول در نظر گرفته می شود مناسب تر میباشد. قیمت های سیب صادراتی مانند تمامی اجناس و محصولات دیگر موجود در بازار بر اساس قیمت روز بازار ها تعیین می گردد.

چند نکته مهم جهت صادرات سیب درختی به روسیه

در صورتی که به دنبال صادرات سیب درختی به روسیه هستید علاوه بر توجه به نکات قانونی باید نکات دیگری را نیز مد نظر قرار دهید:

۱- انتخاب مناسب‌ترین مسیر برای ارسال

۲- توجه به استانداردهای بین المللی بسته بندی صادرات

۳- توجه به شرایط زمانی در انتخاب محصول

۴- استفاده از وسایل حمل و نقل مناسب با توجه به محموله

۵- مشاهده و تحلیل رفتار رقبا در بازار با در نظر گرفتن سود با توجه به سطح بالای رقابت

۶- دقت در شرایط نگهداری محصول پیش از ارسال و درج اطلاعات بر روی محصول به زبان روسی و انگلیسی

۷- توجه به ظاهر بسته بندی و استفاده از ایده های جذاب در بسته‌بندی

۸- پرهیز از ارسال محصول نامرغوب و درجه دو صادرات میوه و تره بار به روسیه

صادرات سیب درختی را از کجا باید شروع کرد؟

برای ورود به حوزه ی صادرات سیب درختی بعد از اینکه بهترین کشور به عنوان مقصد صادراتی انتخاب شد بایستی در مورد قوانین صادرات آن کشور، مجوزهای مربوطه جهت صادرات، هزینه های گمرکی و نحوه ی حمل و نقل و ارسال کالا به آن کشور و … اطلاعات جامعی بدست آورد. مرکز بازرگانی فردوسی در بسته های مشاوره مطالعه ی بازار آموزش کاربردی امور گمرکی، اطلاعات پایه کشورها، تحلیل اقتصاد کشورها، آمار صادرات ایران به آن کشورها و هر آنچه برای شروع صادرات نیاز است ارائه می دهد.

پس از مطالعه ی بازار صادراتی مرحله ی بعد آموزش صفر تا صد صادرات می باشد مرکز بازرگانی فردوسی جهت آموزش مراحل صادرات به صورت کاربردی و قدم به قدم با همکاری مشاوران زبده و با تجربه ی این مرکز اقدام به تهیه ی بسته جامع توانمندسازی صادرات نموده اند. در این بسته صفر تا صد مراحل صادرات به صورت گام به گام  آموزش داده می شود.

این بسته ویژه ی کسانی است که می خواهند برای اولین بار وارد کار صادرات سیب درختی شوند اما نمی دانند که باید از کجا شروع کنند. دسته دوم مخاطبان این بسته کسانی هستند که در حوزه صادرات سیب درختی فعالیت دارند اما به دلیل اطلاعات ناقص متحمل ضرر شده اند یا سود مناسبی در این زمینه کسب ننموده اند.

در بسته جامع توانمند سازی صادرات کلیه ی فرآیندهای مربوط به صادرات به صورت کاربردی از صفر تا صد، به صورت قدم قدم ارائه شده است. در واقع بعد از مطالعه ی این بسته سوالی برای شما در حوزه ی صادرات سیب درختی بی پاسخ نخواهد ماند.

بسته جامع توانمندسازی صادرات چکیده یک دوره ۳۶۰ ساعته ی آموزش صادرات است که شما با استفاده از محتویات آموزشی این بسته با دید روشن و آمادگی ۱۰۰ درصدی به حوزه پیچیده و تخصصی صادرات ورود میکنید. با توجه به تغییرات مربوط به قوانین و فرآیند های صادرات در طول زمان، اطلاعات این بسته به صورت دوره ای بروزرسانی می شود. ما در مرکز بازرگانی فردوسی امیدواریم که بتوانیم با ارائه های بسته های مشاوره کاربردی در حوزه ی صادرات در کنار تولیدکنندگان در مسیر رشد و بالندگی کشور عزیزمان نقش موثری ایفا نماییم.

لینک کوتاه این مقاله: ftce.ir/rptty
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.