چگونه برای تسهیلات واحدهای صادراتی اقدام کنیم؟

چگونه برای تسهیلات واحدهای صادراتی اقدام کنیم؟ از خرداد ماه سال ۱۳۹۹ طرحی با موضوع تسهیلات واحدهای صادراتی استارت خورد و بیش از ۴۰%، این تسهیلات را دریافت کردند. اما در این خبر میخواهیم شرایط و نحوه دریافت وام، و آمار دریافت کنندگان این تسهیلات را اعلام کنیم؛ پس تا انتها با مرکز بازرگانی فردوسی همراه باشید.

مرکز بازرگانی فردوسی-ferdowsi trading center-چگونه برای تسهیلات واحدهای صادراتی اقدام کنیم؟

چگونه برای تسهیلات واحدهای صادراتی اقدام کنیم؟

چگونه برای تسهیلات واحدهای صادراتی اقدام کنیم؟

در ابتدا متقاضی تسهیلات، باید در سامانه صمت تمام اطلاعات و درخواست خود را ثبت کند. سپس، این سامانه به طور خودکار، اطلاعات شما را بررسی و پردازش می کند. در صورت تایید، به یکی از بانک ها ارجاع می دهد تا توسط بانک تصویب شود و متقاضی بتواند تسهیلات خود را دریافت کند. بانک های عامل عبارتند از: پارسیان، رفاه کارگران، کشاورزی، صادرات، تجارت، ملی، توسعه صادرات، توسعه تعاون، خاورمیانه، صنعت و معدن، و بانک مشترک ایران و ونزوئلا.

لازم به ذکر است که دریافت تسهیلات نیز بر حسب اولویت هایی می باشد که در سامانه صمت ثبت شده است. این اولویت ها بر اساس نام کالا، اولویت های کشوری، اشخاص حقوقی، محصولات کشاورزی، واحدهای تولیدی صادراتی و … می باشد. همچنین نرخ سود این تسهیلات به طور میانگین نرخ سود تصویب شده شورای پول و اعتبار و صندوق توسعه ملی می باشد.

تعداد کل دریافت کنندگان تسهیلات

میزان تسهیلات به واحدهای صادراتی، از زمان آغاز این طرح یعنی خرداد ماه ۱۳۹۹ تا دی ماه ۱۴۰۰ مبلغی بالغ بر ۴۵۶۵ میلیارد تومان بود که برای ۲۴۹ فقره واحد صادراتی اعطا شد. در این مدت حدود ۶۸۰ ثبتنام کننده جهت دریافت تسهیلات وجود داشت که از این میزان ۳۵۴ مورد تایید نهایی شده و برای دریافت تسهیلاتشان، که به طور کلی مبلغ ۷۴۴۴ میلیارد تومان می باشد، به بانک های مختلف معرفی شدند. از این تعداد ۲۴۹ درخواست موفق به دریافت تسهیلات خود شدند. یعنی حدود ۳۶ درصد از کل درخواست کنندگان تسهیلات واحدهای صادراتی موفق به دریافت این تسهیلات شدند.

اما در خصوص امار تسهیلات صادراتی از آغاز سال ۱۴۰۰ تا دی ماه باید گفت که تعداد ۴۰۳ مورد متقاضی این طرح بودند. از این تعداد ۱۷۵ مورد، تایید شد و توانستند تسهیلات را دریافت کنند که جمع کل این تسهیلات مبلغی بالغ بر ۳۳۱۲ میلیارد تومان بود. در واقع حدود ۴۳ درصد موفق به دریافت تسهیلات صادراتی شدند.

اگر بخواهیم به طور استانی برای این ۹ ماه آمار بدهیم، باید گفت استان تهران بیشترین میزان تسهیلات را دریافت کرده و بعد از استان تهران، استان های آذربایجان شرقی و اصفهان استان های دوم و سوم دریافت کننده این تسهیلات بودند. این در حالیت که شش استان کشور موفق به دریافت این تسهیلات نشدند. این شش استان عبارتند از: مازندران، خراسان شمالی، اردبیل، ایلام، کهگیلویه و بویر احمد، و سیستان و بلوچستان.

لینک کوتاه این صفحه: ftce.ir/ka5hi
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.