صادرات زیره ، هر آنچه باید بدانید

صادرات زیره ؛ زیره یک گیاه دو ساله علفی خوراکی (گاهی چند ساله) با برگ‌هایی است که اغلب در سالاد، چای، خورش و سوپ استفاده می‌شود. و دانه هایی که برای طعم دادن به کلوچه ها، نان ها، سالادها و پنیرها استفاده می شود.

صادرات زیره

صادرات زیره

این گیاه پرکاربرد در پهنه وسیعی از مناطق آب و هوایی رشد می کند و در طبیعت اغلب در مراتع مرطوب، زمین های زراعی و مکان های زباله در سطح دریا و ارتفاعات بالاتر یافت می شود. در آب و هوای گرم در زمستان به صورت یکساله کاشته می شود. در آب و هوای معتدل به صورت تابستانی یکساله یا دوساله کاشته می شود. زیره گیاهی شناخته شده است که از زمان های قدیم برای مصارف آشپزی و دارویی کشت می شده است. زیره در خاک باغچه با زهکشی خوب و مرطوب در آفتاب کامل یا نیمه سایه بهترین رشد را دارد. PH در محدوده ۴٫۸ تا ۷٫۶ را تحمل می کند. گیاهانی که در آفتاب کامل رشد می کنند از نظر اسانس غنی تر و در نتیجه معطر تر هستند. گیاهان ازگیل ریشه عمیقی دارند و اختلال ریشه را تحمل نمی کنند، اما اغلب زمانی که در یک مکان مناسب هستند، آزادانه کاشت می کنند. گیاه خوبی برای شکستن زیر خاک در زمین های سنگین و مرطوب است. در نزدیکی رازیانه یا افسنطین رشد خوبی ندارد، اما همراه خوبی برای اکثر گیاهان، به ویژه گیاهانی است که ریشه کم عمق دارند.

میزان صادرات زیره سبز

حدود ۸۵ درصد زیره سبز کشور با ۲۵ هزار هکتار سطح زیرکشت در خراسان رضوی تولید می شود و این موضوع خراسان رضوی را به قطب تولید این محصول استراتژیک در کشور تبدیل کرده است.

هر چند در سال گذشته از این استان ، هزارو۲۶۰ تن زیره سبز از شهرستان‌های سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب و داورزن تولید و به کشورهای اروپایی و آسیایی صادر شد و درآمد ۱۲ میلیارد تومانی برای کشور به ارمغان آورد؛ اما این روزها این گنج نهان با روبرو شدن با مشکلاتی در حوزه صادرات، در رنجی بس دشوار بسر می برد.

صادرات زیره به امارات

صادرات زیره ایران هم زیره سبز و هم زیره سیاه به امارات و سایر کشور های عربی, به خصوص زیره سیاه که قیمت بالایی دارد بسیار پررونق می باشد.

زیره سیاه به خصوص زیره کوهی کرمانی از جمله ادویه های گران قیمت موجود در بازار می باشد. قیمت زیره سیاه صادراتی در بازار تهران گواه این ادعا است.

این محصول با دارا بودن قیمت بالی خود به صورت عمده در بازار های داخلی و برخی بازار ها خارجی همانند کشور های حاشیه خلیج فارس بفروش می رسد..

کشور های حاشیه خلیج فارس از وارد کنند گان این محصول می باشند.

صادرات زیره سبز

صادرات زیره سبز

این کشور با دارا بودن سرانه درآمدی بالا و مردمانی که قدرت خرید این محصول لوکس را ارند اقدام به واردات این محصول می کند.

از دیگر محصولاتی که می توان آن را به کشور امارات صادر کرد زیره سبز می باشد.

برای این منظور بیشتر از زیره سبز بوجار شده استفاده می کنند. همانطور که گفته شد مردمان این کشور به دنبال کیفیت می باشتد تا به دنبال ارزانی به همین دلیل از هر محصولی به دنبال با کیفیت ترین ها می گردند. ولی سفارش تناز سبب پایین تر آمدن قیمت زیره سبز می شود.

صادرات زیره ایران سالانه چه مقدار است؟

همانطور که می دانید زیره سبز و سیاه به خصوص زیره سبز از محصولات صادراتی ایران به حساب می آید. سالانه بیش از ۶۰ درصدر این محصول صادر می شود که در این کشور های عربی حاشیه خلیج فارس از مهمترین مشتریان این محصول می باشند.

صادرات زیره سیاه و سبز

زیره جزء گیاهان دارویی طبقه بندی می شود و ما در حال حاضر در کشور ۲ نوع زیره سبز و زیره سیاه داریم که تولید زیره سیاه به دلیل سختی آن از زیره سبز کمتر است.

صنایع تبدیلی در دنیا در ۲ کلاس فعالیت می کند که در کلاس اول گیاه را تولید، خشک و بسته بندی و استریل می کند و به بازار وارد می کند و در نوع دوم مواد موثر گیاه را خارج و به گیاه دارویی تبدیل می کنند که در ایران فقط در کلاس اول فعالیت های ذکر شده انجام می شود.

تجارت زیره سیاه که در ایران رشد یافته، تعیین کننده ی اصلی نرخ این محصول در برخی از بازار های دنیا در بین مشتریان آن می باشد. و بیشترین میزان اعتبار از لحاظ مرغوبیت بالا متعلق به زیره سیاه ایران است.

زیره دانه ای معطر و ضدنفخ است که در آشپزی و پزشکی کاربرد دارد. در دو نوع زیره سبز و زیره سیاه وجود دارد که دومی به زیره ایرانی معروف است.

این دانه به صورت خودرو در افغانستان، ایران، ازبکستان، تاجیکستان، ترکیه، مراکش، مصر، هند، کوبا، سوریه، مکزیک و شیلی رشد می کند.

زیره سیاه ایران بیشترین سهم را در بین رقبای خود برای صادرات در اختیارگرفته است. و این مهم را مدیون زیره سیاه کوهی می باشد که بیشترین تراکم آن در کوه های توابع کرمان یافت می شود. زیره سیاه کرمان مشهور ترین نوع این میوه در بین سایر هم نوعان کشوری و یا جهانی خود می باشد.

مشکل صادرات زیره مربوط به چه مسائلی است؟

در چند سال اخیر تولید زیره در کرمان دچار مشکلات فراوان شده که بر روی صادرات این محصول نیز تأثیر بسیار گذاشته است.

خشکسالی های پی در پی در کرمان سبب کاهش میزان برداشت زیره سیاه در این استان شده است. مشتریان زیره ایران کشورهای ژاپن، قطر، بوسنی هرزگوین، آلمان، جمهوری کره، ترکیه، کویت و آلمان می‌باشند.

بزرگ ترین تولید کنندگان زیره کدام کشورها هستند؟

امروزه بیشترین کشت به ترتیب در کشورهای هند، ایران٬ ازبکستان ٬تاجیکستان ٬ترکیه، مراکش، مصر٬ سوریه، مکزیک، شیلی و چین است.

زیره کوهی کرمان از ادویه های محبوب در سراسر جهان به حساب می آید. زیره ی سبز در ایران به صورت خودرو و یا کشت شده وجود دارد.

مهم ترین مناطق رشد و تکثیر زیره استان خراسان از جمله سبزوار، سرخس، تهران، سمنان، دامغان و بسیاری دیگر از نواحی ایران مستعد پرورش زیره می باشد.

خواص زیره سبز

ضد تشنج، مفید برای برطرف کردن بیماری صرع دفع گاز معده، قاعده آور و عرق آور است.

خواص زیره سیاه

زیره سیاه دارای خواص مدر، مقوی معده، بادشکن، تنگی نفس، مقوی، زیادکننده شیر، قاعده آور، نیرودهنده، ضد کرم، هضم کننده، ضد تشنج، قابض، معرق، زیره سیاه در موارد بلع هوا، نفخ شکم، دل پیچه کودکان، برطرف کردن سوءهاضمه و تسهیل هضم غذا است.

صادرات زیره سیاه

صادرات زیره سیاه

زیره (Caraway) در گمرک جهانی با کد تعرفه (HS Code) به شماره ۰۹۰۹ شناخته می شود.

لازم به ذکر است که همه ی محصولات را به طور دقیق و جزئی نمی توان بررسی کرد و به همین علت گروهی از کالا ها را که مرتبط به کالای مورد نظر شما است، تحلیل و بررسی میکنیم تا استعداد های بازار محصول منتخب را در مناطق مختلف دنیا بشناسیم.

تمام گزارشات زیر براساس آنچه تا پایان سال ۲۰۱۸ میلادی در گمرکات اظهار و ثبت شده، درج شده است.
تلاش بر این است که با مطالعه این گزارشات فضای تجاری محصول مدنظرتان را بهتر بشناسید و با آگاهی بیشتر اسباب نتیجه گیری قوی تر را برای تجارت خود فراهم آورید.

آمار صادرات زیره

هدف شناسایی رقبا در بازار جهانی است.
رقم کل صادرات: ۱,۰۲۰,۷۰۵,۰۰۰ دلار.
میزان رشد پنج ساله ارزش هر واحد: ۶ درصد.
میزان رشد یکساله ارزش هر واحد: ۱۱ درصد.
میانگین فاصله از کشور وارد کننده: ۴,۲۵۰ KM.

آمار واردات زیره

هدف شناخت متقاضیان و پتانسیل ها در بازار جهانی است.
رقم کل واردات: ۸۲۵,۴۴۸,۰۰۰ دلار.
میزان رشد پنج ساله ارزش هر واحد: ۵ درصد.
میزان رشد یکساله ارزش هر واحد: ۷ درصد.
میانگین فاصله از کشور صادر کننده: KM 5,009.
بیشترین ظرفیت و پتانسیل صادراتی برای صادرات این محصول از جمهوری اسلامی ایران را کشورهای هند، امارات و افغانستان دارا هستند.

جمهوری اسلامی ایران نزدیکترین ارتباط صادراتی را با عراق دارد. بازار آمریکا بیشترین ظرفیت تقاضا را برای کالای ذکر شده دارد.

هند بیشترین تفاوت بین پتانسیل صادرات و صادرات واقعی را از نظر ارزش نشان می دهد، ظرفیت باقیمانده صادرات به ارزش ۳۹۴٫۴ هزار دلار است.

خریدار زیره ایرانی

بزرگترین کشور خریدار زیره سبز ایرانی ژاپن می باشد. نکته قابل تامل این است که مقدار قابل توجهی از زیره ایران صادراتی به امارات و ژاپن به صورت مستقیم و به عنوان زیره امارات به کشور های قاره آمریکا صادر می شود که این خود یکی از دلایل خرید زیره سبز و سیاه به مقدار بالا توسط این کشور ها می باشد.

لینک کوتاه این صفحه: ftce.ir/fa33z
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.