صادرات توت فرنگی ، هرآنچه باید بدانید

صادرات توت فرنگی ؛ تخمین زده می شود که تا سال ۲۰۳۰، ۳۰ درصد افزایش انباشته تقاضای جهانی برای توت فرنگی وجود داشته باشد . این بدان معنی است که این محصول نه تنها اهمیت اقتصادی بیشتری پیدا می کند و فرصت های تجاری بیشتری را برای کشورهایی که در حال حاضر تولید و صادرات را رهبری می کنند، ایجاد می کند، بلکه فرصت هایی را برای کشورهایی که در تلاش هستند در تجارت جهانی توت فرنگی در آینده به دست آورند، ایجاد کند.

صادرات توت فرنگی

صادرات توت فرنگی

توجه به این نکته مهم است که جریان اصلی تجارت جهانی توت فرنگی در کشورهای همسایه اتفاق می افتد، زیرا توت فرنگی میوه ای بسیار فاسد شدنی است که در صورت عدم رعایت شرایط مناسب در حین توزیع، ماندگاری آن به شدت کاهش می یابد. در این زمینه، ۵ صادرکننده اصلی تجارت جهانی توت فرنگی، ۴۵٫۸ درصد از تجارت جهانی را تشکیل می دهند که معادل ۴۸٫۷ درصد از ارزش کل یا ۱٫۳۲۱ میلیارد دلار است.

در جدول زیر صادرکنندگان توت فرنگی در دنیا و ارزش صادرات توت فرنگی از هر کدام را مشاهده می نمایید.

کشور صادرکننده توت فرنگی ارزش صادرات (هزار دلار)
اسپانیا  ۸۵۳۱۰۰٫۹۷
مکزیک  ۷۴۷۴۷۸٫۰۹
ایالات متحده  ۵۷۳۹۰۰٫۸۲
هلند  ۳۶۶۴۴۸٫۰۸
اتحادیه اروپا  ۳۵۴۲۴۱٫۲۲
یونان  ۲۷۴۳۴۷٫۳۰
بلژیک  ۱۹۱۰۸۳٫۷۳
مصر، جمهوری عربی  ۱۱۰۰۲۴٫۵۹
مراکش  ۷۷۷۶۸٫۹۸
کره، نماینده  ۶۳۴۷۵٫۹۳
ایتالیا  ۴۹۲۴۴٫۸۸
بوقلمون  ۴۶۱۴۷٫۸۳
فرانسه  ۴۲۰۰۰٫۸۳
ژاپن  ۳۶۹۹۹٫۲۷
آلمان  ۲۷۷۵۸٫۴۹
لهستان  ۲۰۴۱۱٫۲۲
استرالیا  ۱۷۸۲۷٫۰۰
صربستان، FR (صربستان/مونته نگرو)  ۱۶۳۷۶٫۴۳
اردن  ۱۶۲۸۳٫۰۱
آفریقای جنوبی  ۱۳۷۶۳٫۵۶
ارمنستان  ۱۲۲۳۵٫۸۹
کشور پرتغال  ۱۱۸۸۴٫۶۰
چین  ۱۱۰۴۰٫۹۶
کانادا  ۱۰۹۸۱٫۹۸
آذربایجان  ۸۸۳۷٫۰۵
بلاروس  ۸۵۶۳٫۴۰
اتیوپی (به استثنای اریتره)  ۶۳۱۰٫۶۷
اتریش  ۶۰۹۱٫۸۳
بلغارستان  ۳۴۶۰٫۰۳
ایرلند ۲۹۰۱٫۵۲
نیوزلند  ۲۵۱۸٫۳۹
تونس  ۲۴۷۶٫۵۹
گواتمالا  ۲۴۵۹٫۳۲
مولداوی  ۲۳۳۴٫۵۷
سنگاپور  ۱۶۵۰٫۱۱
استونی  ۱۵۷۰٫۲۱
لوکزامبورگ  ۱۵۳۰٫۴۰
انگلستان  ۱۵۲۱٫۹۶
لتونی  ۱۴۷۱٫۸۶
دانمارک  ۱۴۱۵٫۵۵
جمهوری اسلواکی  ۱۱۸۸٫۳۲
کرواسی  ۱۰۹۱٫۲۹
ازبکستان  ۹۸۶٫۶۸
جمهوری چک  ۹۴۴٫۹۲
لیتوانی  ۸۷۲٫۶۷
پرو  ۸۲۳٫۷۰
کاستاریکا  ۶۳۷٫۶۷
فدراسیون روسیه  ۶۲۶٫۱۶
سوئد  ۴۶۳٫۸۲
عربستان سعودی  ۴۵۵٫۵۰
اوکراین  ۴۵۴٫۵۷
رومانی  ۴۱۸٫۸۳
اسلوونی  ۳۴۷٫۳۵
مجارستان  ۳۲۴٫۶۲
لبنان  ۳۲۴٫۲۱
جمهوری قرقیزستان  ۲۹۳٫۹۰
سری لانکا  ۲۹۳٫۴۲
مالزی  ۲۷۹٫۸۹
امارات متحده عربی  ۲۶۶٫۱۰
بوسنی و هرزگوین  ۲۵۳٫۹۳
هنگ کنگ، چین  ۲۵۰٫۴۰
ایسلند  ۱۷۲٫۸۷
تایلند  ۱۰۸٫۸۹
گرجستان  ۱۰۷٫۷۳
عمان  ۸۳٫۴۹
پاکستان  ۶۰٫۵۳
سوئیس ۵۸٫۲۸
فنلاند  ۵۲٫۸۸
مونته نگرو  ۴۱٫۸۰
کنیا  ۴۱٫۰۱
هند  ۴۰٫۵۱
اسرائيل  ۳۴٫۰۰
برزیل  ۳۲٫۰۳
کلمبیا  ۱۶٫۸۶
نروژ  ۱۵٫۷۷
اندونزی  ۹٫۱۱
اروگوئه  ۳٫۴۲
جمهوری دومینیکن  ۲٫۰۴
اکوادور  ۲٫۰۲
آسیای دیگر، نس  ۲٫۰۱
مقدونیه شمالی  ۱٫۹۴
آروبا  ۱٫۵۰
زامبیا  ۱٫۳۹
مالت  ۱٫۱۹
رواندا  ۰٫۶۳
بوتسوانا  ۰٫۱۷
ترینیداد و توباگو  ۰٫۱۵
موزامبیک  ۰٫۱۳
بولیوی  ۰٫۰۵
تانزانیا  ۰٫۰۱

صادرات توت فرنگی

توت فرنگی با کد گمرکی ۰۸۱۰۱۰۰۰ با توجه به قابلیت های بالایی که در فرآوری محصولات متنوع دارد، هم صادرات توت فرنگی به صورت تازه هم به صورت محصولات فرآوری شده می تواند سودآوری خوبی داشته باشد.

توت فرنگی میوه ای نسبتاً جدید است که تا ۲۵۰-۳۰۰ سال قبل به این شکل امروزی وجود نداشت و بیشتر موارد استفاده دارویی داشته است.

توت فرنگی گیاهی نهان دانه از تیره ی گل سرخ است. رشد این گیاه علفی پایا در آب و هوای معتدل گرم و در بستر غنی از گیاخاک و خاک اسیدی بسیار خوب است.

صادرات توت فرنگی از ایران

ایران از نظر صادرات توت فرنگی جایگاه مطلوبی ندارد، چرا که سرانه تولید این محصول نسبت به واحد سطح و بوته ها پایین است.

۷۵ درصد توت فرنگی کشور در کردستان تولید می شود. بعد از کردستان، استان های مازندران، گلستان و گیلان در جایگاه های بعدی تولید توت فرنگی در سطح کشور قرار دارند.

از مراکز عمده کشت گلخانه ای توت فرنگی در ایران می توان به شهرستان جیرفت در استان کرمان، استان البرز، تهران و قزوین نام برد. صادرات توت فرنگی به کشورهای روسیه، کردستان عراق و بازارهای عربی و بسیاری از کشورهای دیگر انجام می گیرد.

عوامل موثر در صادرات توت فرنگی

تداوم تولید و بهبود کیفیت، درصادرات و بازارهای جهانی بسیار حایز اهمیت است. برای صادرات بهینه توت فرنگی باید عواملی همچون بسته بندی، نگه داری تخصصی و برنامه ریزی برای روند تسهیل صادراتی در اولویت قرار بگیرد.

یکی از مهم ترین عوامل توسعه صادرات توت فرنگی صنایع تبدیلی مدرن است که باید به نحو مطلوب در امر صادرات درنظر گرفته شود.

ارزش غذایی هر میوه به شرایط اقلیمی، مدیریت و نحوه تغدیه آن بستگی دارد. پرورش توت فرنگی در فضای باز و بسته ( گلخانه) انجام می شود. بیشترین سطح زیر کشت توت فرنگی در فضای باز مربوط به استان کردستان و سپس مازندران و گلستان است.

توت فرنگی (Strawberry) در گمرک جهانی با کد تعرفه (HS Code) به شماره ۰۸۱۰۱۰ شناخته می شود.

صادرات توت فرنگی از ایران

صادرات توت فرنگی از ایران

آمار صادرات توت فرنگی

هدف شناسایی رقبا در بازار جهانی است.
رقم کل صادرات: ۲,۶۲۲,۱۵۰,۰۰۰ دلار.
میزان رشد پنج ساله ارزش هر واحد: ۳ درصد.
میزان رشد یکساله ارزش هر واحد: ۱ درصد.
میانگین فاصله از کشور وارد کننده: ۱,۶۹۶ KM.

صادرکنندگان توت فرنگی

اسپانیا بیشترین میزان صادرات توت فرنگی در جهان با ۲۷ درصد و ۶۹۳,۵۹۹ هزار دلار در بازار جهانی انجام می دهد. آمریکا، مکزیک، هلند و بلژیک به ترتیب در رتبه های بعدی صادرات این میوه قرار دارند.

در نمودار کشورهای واردکننده توت فرنگی آمریکا اولین رتبه در بازار جهانی را دارد. کانادا، آلمان، انگلستان و فرانسه در رتبه های بعدی قرار دارند.

میزان واردات امریکا ۲۱ درصد از سهم بازار جهانی و ۶۰۹,۵۷۵ هزار دلار است. البته این کشور در یک سال اخیر رشد منفی پنج در واردات تون فرنگی داشته است.

نرخ رشد کشورهای واردکننده توت فرنگی

روسیه بهترین بازار رو به رشد در یکسال اخیر را دارد. ایتالیا، آلمان، هنگ کنگ چین هم رشد مثبت یکساله و هم پنج ساله داشته اند.

آمریکا دارای بالاترین میزان رشد طی پنج سال گذشته است. بلژیک و کانادا در رتبه های بعدی قرار دارند.در بسته بندی توت فرنگی باید به سلیقه ی مشتری توجه زیادی داشت و هم چنین بسته بندی به نحوی باشد که طی صادرات این میوه آسیب دیده و له نشود. کشورهای مختلف سلایق متفاوتی دارند و باید بعد از شناسایی بازار هدف بسته بندی مورد نظر را اعمال کرد.

پتانسیل صادراتی توت فرنگی

عربستان، آلمان، عراق، امارات، هنگ کنگ چین و کویت ظرفیت باقیمانده ی زیادی برای صادرات توت فرنگی می باشند. روسیه و رومانی دارای بازار اشباع شده برای صادرات توت فرنگی هستند و صادرات به آن ها سودآوری خوبی ندارد.

بیشترین ظرفیت و پتانسیل صادراتی برای صادرات توت فرنگی با توجه به ظرفیت بازار و روابط تجاری آسان را کشورها بلاروس، عربستان و آلمان دارا هستند. ایران نزدیکترین ارتباط صادراتی را با عراق دارد.

مراحل صادرات توت فرنگی

تداوم تولید توت فرنگی در بازارهای جهانی اهمیت بسیار زیادی دارد و شما باید به عنوان بازرگان و تاجر به آن دقت داشته باشید. برای صادرات توت فرنگی به کشورهای خارجی بهتر است به خوبی در مورد مراحل صادرات آشنایی داشته باشید.

چنانچه برای نخستین بار است که به بازار صادرات وارد می شوید، پیشنهاد میشود جهت یادگیری صفرتاصد صادرات به صورت اصولی و آغاز تجارتی موفق، از پکیج جامع توانمندسازی صادرات استفاده کنید.

بسته جامع توانمند سازی صادرات کاملترین پکیج آموزش صفر تا صد صادرات در ایران به صورت کاربردی و قدم به قدم می باشد. شما با استفاده از محتویات آموزشی این بسته با دید روشن و آمادگی ۱۰۰ درصدی به حوزه پیچیده و تخصصی صادرات ورود می کنید.

برخی از مهمترین اطلاعاتی که در مورد صادرات این کالا به کشورهای متنوع وجود دارد و شما باید به آن دقت داشته باشید عبارت می باشد از:

۱- بازاریابی توت فرنگی صادراتی

یکی از مهمترین و اصلی ترین مراحلی که برای صادرات توت فرنگی باید به آن دقت داشته باشید بازاریابی کردن کالا می باشد. در واقع شما باید بدانید اینکه کالا به درستی بازاریابی صادراتی شود اهمیت زیادی دارد. مشتریان زیادی هستند که می خواهند حجم زیادی از توت فرنگی ها را وارد کشور خود نمایند. شما باید به خوبی این مشتریان را شناسایی کنید تا بتوانید بهترین آنها را انتخاب کنید. دقت داشته باشید که زمان انتخاب مشتری نسبت به رقبای خود قیمت کمتری را برای خرید به آنها ارائه دهید.در این صورت آنها مشتری شما می شوند و توت فرنگی های زیادی را از شما خریداری می کنند. در صورتی که به خوبی نمی توانید بازاریابی توت فرنگی های صادراتی خود را انجام دهید بهتر است با بازاریاب های که در شرکت الندری فعالیت دارند در این زمینه مشورت کنید تا شما را راهنمایی کنند. در این صورت می توانید بهترین مشتری را برای خرید توت فرنگی انتخاب کنید.

۲- بسته بندی و نگهداری تخصصی

از دیگر مراحل بسیار مهمی که برای صادرات توت فرنگی باید به آن دقت داشته باشید بسته بندی صادراتی توت فرنگی ها می باشد. اینکه نحوه بسته بندی آنها اصولی باشد اهمیت بسیار زیادی دارد و شما باید به خوبی این مورد را در نظر داشته باشید. در واقع شما باید بدانید که توت فرنگی از آن دسته میوه هایی می باشد که ماندگاری زیادی ندارد. بر همین اساس آنها را باید به بهترین نحو ممکن بسته بندی کنید. نگهداری از آنها امر تخصصی می باشد و شما باید به خوبی آن را در نظر داشته باشید.

۳- ارسال نمونه های توت فرنگی صادراتی

یکی از دیگر مراحلی که برای صادر کردن توت فرنگی به کشورهای دیگر اهمیت بسیار زیادی دارد و باید به آن دقت داشته باشید این است که نمونه های توت فرنگی صادراتی را به کشور مورد نظر ارسال کنید. شما باید نمونه های از این توت فرنگی ها را به مشتریان خود ارائه دهید تا از کیفیت آنها اطمینان خاطر داشته باشند. شما باید به خوبی بدانید که کیفیت از جمله مهمترین و اصلی ترین نکاتی می باشد که مشتریان به آن توجه زیادی دارند. البته که در کنار کیفیت آنها به خوبی قیمت را هم در نظر دارند.

مراحل صادرات توت فرنگی

مراحل صادرات توت فرنگی

۴- دریافت مجوزهای صادرات توت فرنگی

یکی از دیگر مراحلی که زمان صادرات توت فرنگی باید به آن دقت داشته باشید دریافت کردن مجوزهای مورد نیاز برای صادرات این کالا است. شما باید هر یک از مجوزهای مورد نیاز را از سازمان ها و ارگان های متنوعی دریافت کنید. سازمان بهداشت یکی از مهمترین ارگان هایی می باشد که شما باید از آن مجوز بهداشت کالای خود را دریافت کنید. دریافت کارت بازرگانی شما که مربوط به حوزه فعالیتی تان می باشد از دیگر موارد و مدارکی است که باید آماده سازید و آن را تهیه کنید.

۵- بیمه کردن بار

بیمه کردن توت فرنگی های صادراتی از دیگر مراحلی است که شما باید به خوبی آن را هم در نظر داشته باشید. شما در صورتی که بار صادراتی خود را بیمه می کنید خیالتان راحت است که اگر آسیبی به آن وارد شود می توانید از شرکت حمل و نقل مورد نظر خسارت آن را دریافت نمایید. برای صادرات کالاهایی که حساسیت زیادی دارند شما بهتر است که از بیمه نامه استفاده کنید. بنابراین باید برای صادرات توت فرنگی از بیمه نامه استفاده کنید، چرا که توت فرنگی امکان دارد در مسیر ارسال دچار خرابی شود که مشکل اصلی شاید از دیر رسیدن کالا و یا خرابی یخچال ها باشد. نه تنها برای صادرات این کالا بلکه برای بسیار یاز انواع دیگر کالاها باید به خوبی این مورد را در نظر داشته باشید.

لینک کوتاه این صفحه: ftce.ir/baf3x
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.