صادرات به کویت | بررسی بازار صادراتی و بهترین محصولات برای صادرات

صادرات به کویت، بررسی بازار صادراتی و بهترین محصولات برای صادرات. کشور کویت یکی از همسایگان ایران است که در جنوب غربی ایران واقع شده است و به دلیل شرایط اقلیمی که در کشور کویت حاکم می باشد پتانسیل بالایی جهت صادرات محصولات ایرانی وجود دارد.

صادرات به کویت همواره برای تجار ایرانی جذابیت داشته، اما در بسیاری از موارد نیز افراد تازه‌کار بدون شناخت و درک دقیق از این کشور، به آن ورود پیدا می‌کنند. پس بهتر است تا قبل از هر اقدامی اطلاعات کافی در این خصوص کسب کنید. ما در این مقاله در کنار شما هستیم تا بازار صادراتی کشور کویت را بررسی نماییم و بهترین محصولات ایرانی جهت صادرات به کویت را معرفی کنیم. تا انتهای مقاله با مرکز بازرگانی فردوسی همراه باشید.

مرکز بازرگانی فردوسی- ferdowsi trading center-صادرات به کویت

صادرات به کویت

صادرات به کویت | بررسی بازار صادراتی و بهترین محصولات برای صادرات

بررسی بازار صادراتی کشور کویت

شاید برای شما هم سوال باشد که چرا کشور کویت تا این حد مورد توجه تجار ایرانی قرار گرفته است؟ اگر بخواهیم دلایل اهمیت کشور کویت را به عنوان یک مقصد صادراتی مهم برای محصولات ایرانی بررسی نماییم می توان به مواردی من جمله نزدیک بودن کویت به کشور ایران از نظر همسایگی، موقعیت جغرافیایی عالی و دارای مرز دریایی با ایران، دارا بودن بنادر مختلف در سراسر این کشور، دارا بودن ارتباط با تاجرها در سراسر دنیا، ثبات اقتصادی در این کشور (کشوری ثروتمند و شیخ نشین)، دسترسی بالا به آدمهای بین المللی، حضور پررنگ جمعیت ایرانی در این کشور، دور بودن از حواشی و جنگ های خاورمیانه، تنوع ملیت و اینکه کویت یکی از امن ترین کشورهای خاورمیانه است اشاره کرد.

استانداردهای بازار صادراتی کشور کویت

اگر قصد صادرات به کشور کویت را دارید باید این مسئله را کاملا در نظر داشته باشید که در این کشور فقط محصولات با کیفیت باید صادر کرد. رعایت تمام استانداردهای لازم برای صادرات به منظور رقابت قوی و انجام تمامی امور صادرات توسط یک تبعه ی کویتی امری مهم در صادرات کالا به کویت است چراکه به طور کلی فقط شرکت های کویتی اجازه ی این امر را دارند. پس اگر شما اتباع خارجی محسوب می شوید نیاز است تا از این طریق اقدام کنید. صدور کارت بازرگانی در این کشور تنها برای اتباع آن و شرکت های کویتی امکان پذیر است قابل ذکر است که شرکت های کویتی از دادن مالیات معاف هستند اما شرکت های خارجی موظف به پرداخت ۱۵% مالیات هستند.

تمامی کالاهایی که قصد صادرات آنها را به کویت داریم باید دارای یک سری استانداردها باشند.

این استانداردها می تواند شامل اطلاعات زیر باشند:

  • کیفیت محصول
  • درج مشخصات محصول و ترکیبات محصول
  • اطلاعـات شـرکت تولیـد کننـده
  • تـذکرات ضـروری مربـوط بـه مـصرف و یـا نگهداری
  • استانداردهای سازمان غدایی
  • تاریخ تولید محصول به میلادی
  • تاریخ انقضا به میلادی و …
    تمامی این موارد الزاما باید به زبان عربی روی محصول چاپ شوند.

چه محصولاتی از ایران به کویت صادر می شود؟

حیوانات زنده، فرش و کف پوش، سیمان کلینکر، حلوا ماهی، پسته، سنگ گچ، گچ، مغز پسته، انواع بستنی، زعفران، پیاز، سیر،هندوانه و… از جمله محصولاتی هستند که به کشور کویت صادر می شوند. قابل ذکر است که در بین محصولات کشاورزی شیلات در این کشور در رتبه ی اول قرار دارند. در بین محصولات معدنی نیز سیمان بیشترین کاربرد را در این کشور دارد و صنعت کشتی سازی و مصالح ساختمان جزو صنایع پر کاربرد در کویت محسوب می شود.

شرایط صادرات به کویت چگونه است؟

براساس قانونی گمرکی متحدالشکل شورای همکاری خلیج فارس، تعرفه واردات عموم کالاها از سایر کـشورها %۵ است. کارت بازرگانی توسط وزارت بازرگانی و صنایع کویت و فقط برای اتباع و شرکت های کویتی صادر می شود. ارائه گواهی مبداء به همراه سایر اسناد تجاری برای ترخیص محمولات بسیار ضروری و لازم است. شرکتهای خارجی می توانند نسبت به ایجاد شعبه و یا شرکت مشترک با اتباع کویت اقدام نماینـد. در صـورت تمایل برای ایجاد شرکت مشترک، حداکثر سهم طرف غیر کویتی ۴۹درصد خواهد بود. اتباع خارجی مایل به انجام فعالیت های تجاری و صدور کالا به کویت باید حتماً از طریـق یـک تبعـه کـویتی اقـدام نمایند. به عبارت دیگر فقط شرکتهای کویتی و یا شرکتهایی که در کویت به ثبت رسیده اند اجازه واردات دارند.

کشورهای عربی و از جمله کشور کویت، در موضوع جذب و جلب صادرات، به امر کیفیت و نیز مقوله بسته بندی بسیار اهمیت می دهند. ذکر این نکته برای صادر کنندگان به کویت ضرورت دارد، که کشور کویت در زمینه امور تجارت و بازرگانی، تابع مواضع اتحادیه عرب و شرایط و ضوابط تجاری شورای همکاری خلیج فارس می باشد. بنابراین برای مشارکت و آگاهی در امر صادرات به کویت و شرایط صادرات به کویت، باید پیشاپیش با ضوابط و مقررات تجاری و حقوق بازرگانی تدوین شده و مصوب شورای همکاری خلیج فارس آشنا شد.

تعرفه واردات کالا به کویت

میزان تعرفه وارداتی کویت برای کلیه اجناس و کالاها به تبعیت از سایر کشورهای عربی عضو شورای همکاری خلیج فارس، حد اکثر ۵ درصد می باشد.

مجوز برای صنایع غذایی

برای کالا های خوراکی، مواد غذایی و صنایع تغذیه، که مد نظر تجار و صادرکنندگان قراردارد، بایستی حتما گواهی وزارت بهداشت کشور کویت که مجوز یک نهاد رسمی بهداشت و سلامت است، ارائه گردد، تا ترخیص مواد خوراکی و صنایع غذایی صادره به کویت، از گمرک آن کشور امکان پذیر گردد.

صدور کارت بازرگانی

وزارت صنعت و تجارت کویت، مسئول صدور کارت بازرگانی است. و صدور کارت بازرگانی صرفا برای اتباع کویتی، از جمله اصول صادرات به کویت و شرایط صادرات به کویت می باشد.

شریک شدن با اتباع کویت

برای تسهیل امر صادرات به کویت و تطبیق واحد های تجاری با شرایط صادرات به کویت، تجار و بازرگانان خارجی بایستی به عنوان شعبه ای از شرکت کویتی و یا شریک اتباع کویتی و شرکت های ثبت شده در کویت، راهبرد صادرات به کویت را پیش ببرند.

جمع بندی

به طور کلی بازار کویت از قابلیت بالایی برای صادرات کالا و خدمات برخوردار است؛ از ویژگی های اصلی بازار کشور کویت کیفیت بالای محصولات و استاندارد بودن آنهاست؛ اگر می‌خواهید به بازار کویت وارد شوید باید محصولاتی با کیفیت و با استانداردی بالا را ارائه دهید؛ بسته بندی مناسب و برچسب گذاری به زبان عربی نیز اهمیت زیادی دارد و در فروش محصولات شما تاثیر گذاراست. صادرات کالا از ایران به کویت بیشتر از طریق سنتی و توسط تجار خوزستانی و بوشهری انجام می‌شود، که با بهبود کیفیت و برنامه ریزی صحیح می‌توان مقدار این صادرات را به شدت افزایش داد.

 

لینک کوتاه این مقاله: ftce.ir/qwx2f
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.