صادرات به پاکستان ، غفلت بزرگ صادرکنندگان ایرانی

صادرات به پاکستان ، غفلت بزرگ صادرکنندگان ایرانی – پاکستان همسایه شرقی ایران که در طول سال بیش‌از ۶۰ میلیارد دلار واردات دارد؛ کمتر از یک‌درصد این نیاز خود را از طریق محصولات ایرانی پوشش می‌دهد.

صادرات به پاکستان ، غفلت بزرگ صادرکنندگان ایرانی

صادرات به پاکستان ، غفلت بزرگ صادرکنندگان ایرانی

براساس بررسی‌های انجام شده از سوی اتاق بازرگانی تهران؛ پاکستان در سال ۲۰۱۸، ۸۴ میلیارد دلار تجارت خارجی داشته که از این عدد ۲۴ میلیارد دلار مربوط به صادرات این کشور و ۶۰ میلیارد دلار به واردات این کشور اختصاص دارد.

با وجود مرز زمینی مشترک میان ایران و پاکستان و نزدیکی فرهنگی و اقتصادی، آمارهای تجارت میان دو کشور نشان می‌دهد که عدد بسیار محدودی صادرات و واردات میان این دو همسایه در جریان است.

براساس برآوردهای صندوق بین‌المللی پول، اقتصاد پاکستان در سال ۲۰۱۸ رشد ۵.۵ درصدی داشته و نرخ تورم نیز در آن ۵.۲ درصد بوده است. همچنین این کشور در سال‌های گذشته با افزایش میزان صادرات و واردات روبه‌رو بوده که در این بین سرعت بالا رفتن واردات بسیار بیشتر از صادرات بوده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهند در سال ۲۰۱۸ پاکستان در حوزه نفت خام و روغن حاصل از مواد معدنی قیری بیشترین واردات را داشته که ارزش آن حدودا پنج میلیارد دلار بوده است. بیشترین صادرات در این حوزه به پاکستان را امارات متحده عربی، عربستان سعودی و قطر انجام داده‌اند.

مهم‌ترین کالای صادراتی پاکستان نیز برنج نیمه سفید شده یا کامل سفید شده بوده که با ارزش ۱.۸ میلیارد دلار سهم ۷.۴ درصدی در صادرات این کشور داشته است.

عمده صادرات پاکستان به ایالات متحده آمریکا بوده که به تنهایی ۱۶ درصد از کل این آمار را به خود اختصاص داده است. چین، انگلستان، افغانستان، آلمان و امارات متحده عربی نیز دیگر کشورهایی هستند که بیشترین صادرات پاکستان به آنها انجام شده است.

صادرات به پاکستان ، بازار پاکستان در اختیار کیست؟

چین اصلی‌ترین کشور صادرکننده کالا به پاکستان بوده است و به تنهایی حدود ۲۴ درصد از بازار پاکستان را در اختیار خود گرفته است، پس از آن امارات متحده عربی و عربستان سعودی در رتبه‌های بعدی هستند.

بررسی اصلی‌ترین شرکای تجاری پاکستان نشان می‌دهد که ایران بین آنها، جایگاه قابل توجهی ندارد.

در سال ۲۰۱۸ پاکستان حدودا ۲۲۸ میلیون دلار به ایران صادرات داشته که حدود ۰.۱ درصد از ارزش کل صادرات این کشور را تشکیل می‌دهد. ایران نیز در این سال ۳۷۴ میلیون دلار به پاکستان صادرات داشته که تنها ۰.۶ درصد از کل واردات پاکستان را شامل می‌شود.

کاغذ و مقوا اصلی‌ترین کالاهای صادراتی پاکستان به ایران را شامل شده و برخی گازهای نفتی عمده‌ترین صادرات ایران به پاکستان را تشکیل داده‌اند.

چگونه صادرات به پاکستان را شروع کنیم؟

آموزش صحیح. قبل از هرگونه اقدام جهت صادرات بایستی آموزشهای لازم جهت صادرات را دریافت کنید. مرکز بازرگانی فردوسی آموزش صفر تا صد فرآیند صادرات را در بسته جامع توانمندسازی صادرات برای شما تدارک دیده است.

این بسته ویژه ی کسانی است که می خواهند برای اولین بار وارد کار صادرات شوند اما نمی دانند که باید از کجا شروع کنند.

دسته دوم مخاطبان این بسته کسانی هستند که در حوزه صادرات فعالیت دارند اما به دلیل اطلاعات ناقص متحمل ضرر شده اند یا سود مناسبی در این زمینه کسب ننموده اند.

دسته سوم مخاطبینی هستند که تمایل به داشتن شغل دوم و یا شغل به صورت دورکاری و کار از منزل دارند. چون در دنیای تجارت امروز اغلب امور به صورت غیرحضوری و از طریق اینترنت صورت می پذیرد. حتی اداراتی از قبیل گمرک و سازمان بازرگانی اغلب فعالیت های خود را به شکل غیرحضوری تبدیل کرده اند. با آموزشهای بسته جامع توانمندسازی صادرات شما با بروزترین و کارامدترین روشهای صادرات محصولات آشنا شده و تجارتی سودآور را شروع می کنید.

در بسته جامع توانمندسازی صادرات، آموزشها به طوری ارائه شده است که برای کسانی که هیچ اطلاعات بازرگانی ندارند قابل فراگیری باشد و حتی افراد فاقد هرگونه دانش تجاری، پس از مطالعه این بسته به صادرکنندگانی مسلط به امور تجاری تبدیل شوند.

در بسته جامع توانمند سازی صادرات کلیه ی فرآیندهای مربوط به صادرات به صورت کاربردی از صفر تا صد و به صورت قدم قدم ارائه شده است. در واقع بعد از مطالعه ی این بسته سوالی برای شما در حوزه ی صادرات بی پاسخ نخواهد ماند.

صادرات به پاکستان و فرصت سوزی ۷ ساله در حوزه گاز

ایران به عنوان دومین دارنده ذخایر گاز در جهان شناخته می‌شود اما در حال حاضر سهمی کمتر از ۲ درصد از بازار گاز جهانی را دارا است. این درحالی است که کشورهای دیگر همچون روسیه، قطر و ترکمنستان به ترتیب ۲۰، ۱۲ و ۴ درصد از صادرات گاز کل جهان را در انحصار خود دارند.

با توجه به نیاز گازی کشور پاکستان، صرفه اقتصادی واردات گاز از ایران، امنیت تأمین انرژی و مهم‌تر از آن درآمد صادرات گاز در دوران تحریم برای ایران، صادرات گاز به پاکستان را به اقدامی برد-برد برای دو طرف تبدیل کرده است.

سرگذشت قرارداد خط لوله صلح

مذاکرات صادرات گاز به پاکستان در اواخر دولت هشتم و در دور اول وزارت زنگنه در نفت آغاز شد. در ابتدای دولت نهم مذاکره ایران و پاکستان نتیجه داد و قرارداد ۲۵ ساله خط لوله صلح(IP) در سال ۸۸ به امضا رسید.

این خط لوله با هدف صادرات گاز به پاکستان کلید خورد تا در ادامه به بازارهای هند و حتی چین نیز از این طریق ورود کند. با این وجود از همان ابتدا ایالات متحده امریکا به منظور جلوگیری از توسعه روابط این کشورها با ایران با این خط لوله مخالفت و تلاش کرده مانع اجرای آن شود.

قرارگاه خاتم پای کار صادرات گاز به پاکستان

بدین طریق در همان ابتدا و پیش از انعقاد قرارداد، دولت هند از این خط لوله خارج و قرارداد نهایی بین ایران و پاکستان منعقد شد. با پیگیری‌ها و تلاش‌های دیپلماتیک در سال ۸۸ کار احداث بخش ایرانی خط لوله توسط قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا کلید خورد.

با وجود انعقاد رسمی قرارداد بین ایران و پاکستان، اما ایالات متحده آمریکا در یک جنگ گازی تمام عیار علیه ایران تلاش کرد مانع اجرای آن شود. در همین راستا از طریق مذاکره با ترکمنستان درصدد بود تا نیاز گاز هند و پاکستان را از طریق واردات از ترکمنستان به کمک خط لوله تاپی برطرف کند.

در صورت تعلل ایران در رفع نیاز گازی پاکستان، این کشور به دنبال رفع این نیاز از طریق واردات از ترکمنستان یا ال ان جی خواهد رفت و عملاً ایران از بازار گاز پاکستان حذف می‌شود. این بدان معنی است که در مسئله خط لوله صلح زمان مهم‌ترین فاکتور برای کشور است و مسئولین باید با اولویت قراردادن صادرات گاز فرصت را از دست ندهند.

بهترین محصولات برای صادرات به پاکستان چیست؟

تولیدات کشورمان در زمینه سیمان ، انواع مصالح ساختمانی و بهداشتی ازجمله کاشی و سرامیک، شیرآلات ، محصولات دارویی ، لوازم خانگی، انواع مواد شوینده و مواد غذایی ، میوه ( سیب، گلابی، خرما و…) بازار خوبی می‌توانند در حوزه صادرات به پاکستان داشته باشند. به طور کلی پاکستان به غیر از منسوجات، محصولات کشاورزی و دامپروری و چرم ،کلیه نیازمندی‌های خود در تمامی زمینه‌ها اعم از صنعتی و مصرفی را وارد می‌کند و زمینه بسیار مناسبی برای کلیه اقلام صادراتی ما به این کشور فراهم می‌باشد.از این رو  تجار کشورمان در هر سطحی در صورت رعایت موارد ذیل می‌توانند تجارت موفقی در بازار پر رونق ۲۰۰ میلیونی  پاکستان  داشته باشند:

۱- آگاهی از تقویم نمایشگاهی کشور پاکستان و حضور فعال در این نمایشگاهها و نیز نمایشگاههای اختصاصی کشورمان در پاکستان .

۲- حفظ کیفیت کالاهای صادراتی و ارائه قیمتهای رقابتی با توجه به حضور کشورهایی مانند چین که  به جهت داشتن موافقتنامه‌های تجارت آزاد با پاکستان از تعرفه‌های گمرکی پایین بهره می‌برند.

۳- تبیین راهکارهای حقوقی و دقت در تنظیم قراردادها برای دریافت وجه و یا محصول خریداری شده.

پاکستان به مثابه یک بازار مکمل برای ایران

از جمله دلایلی دیگری که صادرات به پاکستان را مقرون به صرفه می نماید این است که بازار پاکستان به ویژه با توجه به مشکلات فعلی در تامین برخی اقلام اساسی ،می‌تواند یکی از بازارهای مکمل ایران محسوب گردد. کشورمان در تامین بسیاری از نیازمندیهای پاکستان مانند گازمایع (ال پی جی) ، فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی (نفت، قیر، نفت سفید، گازوئیل، بنزین، کودهای شیمیایی، تولیدات پلیمری و….)، لبنیات، خشکبار، لوازم خانگی، لوازم بهداشتی، لوازم ساختمانی، سیمان، و بسیاری دیگر از کالاها این قابلیت را دارد که بخشی از بازار پاکستان را از آن خود کند ضمن اینکه در برخی دیگر از کالاها نیز ظرفیت ایجاد بازار و صادرات وجود دارد. متقابلاً کشورمان می‌تواند برخی محصولات وارداتی خود همچون گوشت، برنج، منسوجات، تجهیزات ورزشی و پزشکی و برخی اقلام کشاورزی را که در حال حاضر از دیگر کشورها وارد می‌گردد را از کشور پاکستان تأمین نماید تا به این ترتیب دو کشور از افزایش تعاملات تجاری با یکدیگر  بهره‌مند گردند.

مرکز بازرگانی فردوسی، نخستین مشاور جامع صادراتی است که با رویکردی نوین در حوزه ی صادرات محصولات داخلی، سهولت در واردات مواد اولیه و تجهیزات تولید کارخانجات و همچنین ارائه ی پلن های کوتاه مدت و بلند مدت سرمایه گذاری برای اولین بار در ایران به کمک شما تجار و مدیران محترم آمده است.
مرکز بازرگانی فردوسی همواره در کنار شماست تا خدمات جامع بازرگانی و راهکارهای هوشمندانه و نوین سرمایه گذاری را در سریع ترین زمان ممکن و با مناسب ترین هزینه ارائه نماید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد موضوع ”صادرات به پاکستان ، غفلت بزرگ صادرکنندگان ایرانی“ با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

لینک کوتاه این مقاله: ftce.ir/947yz
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.