بررسی مهم ترین نکات برای صادرات سیب زمینی

بررسی مهم ترین نکات برای صادرات سیب زمینی، صادرات سیب زمینی یکی از محصولات کشاورزی است که منبع در آمد برای بسیاری از کشورهاست و یکی از مهم ترین انواع صادرات های غیرنفتی محسوب می گردد.
صادرات سیب زمینی نه تنها به صورت خام بلکه به صورت سرخ شده، منجمد شده، یا سیب زمینی سرخ شده و آماده در قالب بسته بندی های استاندارد صورت می گیرد. با توجه به تنوع اقلیمی در کشورایران میزان تولید محصولات کشاورزی در کشور همه ساله حجم بالایی را شامل می شود
در این مقاله با مرکز بازرگانی فردوسی همراه باشید تا مراحل صادرات سیب زمینی، مهم ترین نکات صادراتی و بازارهای هدف جهت صادرات را با هم بررسی نماییم.

مرکز بازرگانی فردوسی-ferdowsi trading center-بررسی مهم ترین نکات برای صادرات سیب زمینی

بررسی مهم ترین نکات برای صادرات سیب زمینی

بررسی مهم ترین نکات برای صادرات سیب زمینی

دلایل اهمیت صادرات سیب زمینی

سیب‌زمینی از نظر ارزش غذایی در مقام چهارم پس از ذرت، گندم و برنج قرار دارد. با توجه به اهمیت سیب‌زمینی در امنیت غذایی صدها میلیون نفر از مردم دنیا به‌ویژه ساکنان کشورهای در حال توسعه که سرانه مصرف سالانه آن‌ها بیش از ۲۰ کیلوگرم است، سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد برای تاکید بر اهمیت این محصول و احیای آن سال ۲۰۰۸ میلادی را سال بین‌المللی سیب‌زمینی اعلام کرده بود.

همانطور که در پاراگراف بالا اشاره کردیم سیب زمینی از جمله محصولات پرمصرفی است که در ایران نیز کشت می‌شود. صادرات این محصول همواره می‌تواند سودآوری بالایی برای کشاورزان و بازرگانان داشته باشد. در تمام دنیا کشورهای زیادی در زمینه صادرات سیب زمینی فعالیت می‌کنند. هلند، آمریکا و بلغارستان از بزرگ‌ترین کشورهای صادرکننده سیب زمینی در دنیا هستند. ایران ظرفیت‌های مناسبی برای کشت و تولید این محصول دارد و با رعایت اصول و قوانین صادرات می‌تواند به قطب مهمی برای تولید این محصول در دنیا تبدیل شود.

صادرات سیب زمینی به عراق

طی چند سال گذشته افراد بسیاری در زمینه صادرات این محصول فعالیت کرده‌اند. یکی از کشورهای مقصد عراق است که سهم مهمی در خرید سیب زمینی ایران دارد. داشتن مرز مشترک با عراق و روابط مناسب بین دو کشور باعث شده بسیاری از افراد به دنبال صادرات سیب زمینی به این کشور باشند.
میزان صادرات سیب زمینی در کشورهای مختلف متفاوت است. سیب زمینی در شکل‌های مختلفی قابل صادر کردن است. برخی از کشورها از جمله ایران این محصول را به صورت خام صادر می‌کنند. برخی دیگر به صورت پخته، سرخ شده و یا منجمد درآورده و به کشورهای دیگر صادر می‌کنند.

میزان تولید سیب زمینی در ایران

ایران به دلیل داشتن شرایط آب و هوایی مناسب برای کاشت این محصول، همچنین نیروی انسانی فراوان و دسترسی به بازارهای جهانی از جمله امارات، عراق و … می‌تواند به یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان سیب زمینی تبدیل شود. بر اساس آمار صادرات سیب زمینی ایران حدود ۵ هزار تن سیب زمینی را در سال جاری به خارج از کشور صادر کرده است.

مراحل صادرات سیب زمینی

سیب زمینی نیز مانند تمام اقلام دیگر برای صادرات نیاز به دریافت مجوزهای مختلف خواهد داشت. برای صادرات محصول اگر حجم محصول مورد نظر پایین باشد می‌توانید از شرکت‌های واسطه یا افراد و بازرگانان فعال در این زمینه کمک بگیرید. به این صورت درصدی از سود حاصل از صادرات را به واسطه پرداخت کرده تا محصول شما را صادر کند. در صورتی که قصد داشته باشید برای صادرات محصول خود از روش مستقیم استفاده کنید، باید ابتدا برای دریافت کارت بازرگانی اقدام نمایید.
مراحل صادر کردن محصول نیز مشابه سایر اقلام صادراتی صورت می‌گیرد. این محصول علاوه بر دریافت مجوزهای لازم باید برخی از تأییدیه‌های بهداشتی را نیز دریافت کند. در صورتی که از روش مستقیم و بدون واسطه برای صادر کردن محصولات استفاده نمایید، وظیفه پیدا کردن بازار هدف جهت صادرات نیز به عهده خودتان می‌باشد. همچنین تمام مراحل ارسال کالا به گمرک و طی کردن روال قانونی آن نیز به عهده خود فرد می‌باشد.

نکات مهم صادرات سیب زمینی

قبل از اقدام به صادرات این محصول حتما باید موارد مهمی را در نظر گرفته و در صورت وجود شرایط مثبت برای این کار اقدام نمایید. در ادامه به برخی از نکات اشاره شده است:

تعیین میزان تولید محصول

صادرات محصول باعث افزایش میزان فروش می‌شود. با این کار شما باید بتوانید میزان تولید محصول خود را به طور مرتب افزایش دهید. اگر خود تولید کننده هستید باید ظرفیت تولید خود را در نظر داشته باشید. اگر تولید کننده نیستید باید بتوانید با کشاورزان قرارداد بسته و به میزان مورد نیاز از محصول آن‌ها را خریداری نمایید.

برنامه ریزی صادر کردن محصول

سیب زمینی یک محصول فصلی است اما قابلیت نگهداری و ذخیره در انبارها و سردخانه‌ها را دارد. از این رو می‌توانید در تمام طول سال برای صادرات این محصول اقدام نمایید

بررسی بازار هدف

سیب زمینی به شکل‌های مختلفی در کشورهای مختلف خریداری شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان مثال کارخانه‌های تولید کننده چیپس‌های سیب زمینی، فست فودها، رستوران‌ها، شرکت‌های تولید کننده نشاسته سیب زمینی و بسیاری دیگر از مصرف کنندگان سیب زمینی می‌توانند به عنوان بازار هدف شما در نظر گرفته شوند.

دریافت مجوز صادرات سیب زمینی

یکی از مراحل مهم در این زمینه دریافت مجوز صادرات سیب زمینی است. برای این کار باید از طریق مراجعه مربوطه و بر اساس قوانین کشور اقدام نمایید.

نگهداری و بسته بندی سیب زمینی برای صادرات:

میزان تولید سیب زمینی کشور حدود ۴/۸ میلیون تخمین زده شده است. سیب زمینی جایگاه مهمی در سبد غذایی افراد دارد و سرشار از مواد معدنی، پروتئین و کربوهیدرات است که قیمت مناسبی دارد و در اشکال مختلف به صورت کبابی، آب پز و سرخ کرده در محل کار، خانه و… قابل استفاده است.
و بالا‌ترین درصد پروتئین را در میان سبزی های غده دار دارد. یک دانه سیب زمینی نیمی از ویتامین cمورد نیاز روزانه فرد را تامین می کند.

اهمیت بسته بندی:

در حال حاضر انواع مختلف بسته بندی‌ها در جهان وجود دارد که برای بسته بندی سیب زمینی به منظور صادرات و استفاده در بازارهای داخلی مورد استفاده قرار می گیرد.

  • کیسه های پلاستیکی راشل یا توری راشل
  • سبدها
  • جعبه ها
  • کارتن های کاغذی
  • ظرف های مختلف پلاستیکی

انتخاب هر کدام از روش‌های بسته‌بندی بر جلب اعتماد مشتری و قیمت محصول تأثیر به سزایی دارد. در بازارهای جهانی خریداران توجه چندانی به نوع بسته‌بندی محصول دارند.

استفاده از بسته‌بندی‌ها به عنوان عاملی ارتباطی بین مشتری و فروشنده در حال افزایش است زیرا بسته‌بندی مانند دیگر عناصر بازاریابی دارای اهمیت بالایی است. بسته بندی در تصمیم گیری مشتری تأثیر زیادی دارد.

تنوع و کیفیت بسته‌بندی در صادرات سیب زمینی نقش با اهمیتی دارد و بازرگانان خارجی توجه خود را متمرکز بر بسته‌بندی محصولات صادراتی از کشور وارد کنند می کنند. به ویژه اگر شما صادر کننده سیب‌زمینی به کشور روسیه هستید حتما توجه به نوع بسته بندی و درج اطلاعات به دو زبان روسی و انگلیسی روی بسته‌ها توجه کنید.

نگهداری سیب زمینی صادراتی:

دمای نگهداری تأثیر به سزایی در طول عمر سیب زمینی دارد. تحقیقات نشان داده‌اند نگهداری سیب‌زمینی در یخچال و سیستم سرمایشی با دمای ۶ تا ۱۰ درجه سانتی گراد طول عمر محصول را افزایش می‌دهد. برای صادرات سیب زمینی سعی کنید این محدوده ی دمایی را در انبارها و وسایل حمل و نقل محصول فراهم آورید.

نکته مهم و قابل توجه برای صادرات سیب زمینی

در سال ۹۹ و به دلیل شیوع ویروس کرونا بسیاری از کشورها اقدام به بستن مرزهای خود نموده‌اند. این امر بر روی صادرات کالاهای مختلف از جمله سیب زمینی نیز تأثیرگذار بوده است. از جمله این که چندین بار کامیون‌های حمل محصولات کشاورزی مانند سیب زمینی در مرزها متوقف شده و قبل از باز شدن مرز به طور کامل از بین رفته‌اند. اگر قصد صادرات سیب زمینی را به خارج از کشور دارید، بهتر است قبل از بارگیری و ارسال محصول به مرز از باز بودن مرزها و امکان ورود به کشورهای مورد نظر اطمینان حاصل کنید. در غیر این صورت نه تنها صادرات باعث سوددهی نخواهد شد بلکه به دلیل توقف محصول در مرز تمام محصولات از بین می‌روند.

لینک کوتاه این صفحه: ftce.ir/lv0ek
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.