بررسی تاثیر جنگ روسیه و اوکراین در بازارهای جهانی

بررسی تاثیر جنگ روسیه و اوکراین در بازارهای جهانی، جنگ روسیه و اوکراین تاثیر زیادی در بازارهای مختلف جهان مانند بازار بیت کوین و نفت دارد. ایران نیز از این قانون مستثنا نیست و بازار بورس ایران نیز تحت تاثیر این حمله قرار دارد.

هفته گذشته، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور وقت روسیه، حمله به اوکراین را اعلام کرد، و حدود ۱۳۰ هزار سرباز روسی در مرز اوکراین مستقر شدند. با این اقدام پوتین، بازارهای جهانی نیز تحت تاثیر این عمل قرار گرفتند که به برخی از این تاثیرات اشاره خواهیم کرد تا پایان این خبر با مرکز بازرگانی فردوسی همراه باشید.

مرکز بازرگانی فردوسی-ferdowsi trading center-بررسی تاثیر جنگ روسیه و اوکراین در بازارهای جهانی

بررسی تاثیر جنگ روسیه و اوکراین در بازارهای جهانی

بررسی تاثیر جنگ روسیه و اوکراین در بازارهای جهانی

بازار مالی جهانی تحت تاثیر جنگ روسیه و اوکراین

قیمت نفت در بازارهای جهانی به شدت بالا رفت. روز ۲۴ فوریه که مصادف با پنجم اسفند ماه به تاریخ شمسی می باشد، قیمت نفت به بالای ۱۰۰ دلار در بازار جهانی رسید. این افزایش قیمت نفت در هفت سال اخیر بی سابقه بوده است. هر بشکه نفت خام برنت بیش از ۱۰۱ دلار قیمت خورد. علاوه بر نفت، قیمت گاز طبیعی نیز در بازارهای جهانی ۳٫۴ درصد افزایش پیدا کرده است.

بحران روسیه و اوکراین در بازارهای آسیا و اقیانوسیه نیز تاثیر داشته است. چرا که بورس سهام هنگ کنگ سقوط بیش از ۳ درصدی را تجربه کرد.بورس شانگهای و توکیو نیز سقوط آزاد را تجربه کرد. بازار بورس هندوستان نیز سیر نزولی خود را تجربه کرد و تمام شاخص های سهام این کشور به طور قابل توجهی، منفی و قرمز شد

بیت کوین، گران قیمت ترین ارز دیجیتال نیز تحت تاثیر این جنگ بود. چرا که پایین ترین قیمت خود در دو هفته اخیر، یعنی ۳۶٫۳۷۲ دلار را تجربه کرد.

بازار روسیه در پی اقدامات این کشور

در مورد خود بازارهای روسیه نیز، ارز ملی روسیه، روبل کاهش ۶ درصدی داشته است. همچنین، مسکو تمامی معاملات خود را به حالت تعویق درآورد و تمامی بازارهای مالی روسیه به شدت سقوط کردند. اما برخلاف تعویق بازارهای روسیه، این کشور که جزء اتحادیه اوراسیا می باشد، همچنان بالاترین سهم را در میان سایر اعضا دارا می باشد. در واقع، ۱۳۵ میلیون دلار از کل میزان صادرات اوراسیا را روسیه عهده دار بوده است. گفتنیست، پنج کشور ارمنستان، بلاروس، قرقیزستان، قزاقستان، و روسیه اعضای اتحادیه اوراسیا را تشکیل می دهند.

وضعیت بازارهای ایران تحت تاثیر جنگ روسیه

بورس ایران نیز مانند کل دنیا تحت تاثیر اقدامات روسیه قرار داشت. بورس ایران روز پنجشنبه رشد نسبی داشته است. گفتنیست این میزان رشد در هفته آینده به دلیل نزدیک شدن به آخر سال، امکان رشد بیشتری را دارد. اما جنگ روسیه و اوکراین که در بازارهای نفت جهانی تاثیر مثبت داشته و موجب رشد آن شده، ممکن است تاثیر مثبتی در بازار ایران، به خصوص بازار نفت ایران داشته باشد.

اما از سویی دیگر، این جنگ میتواند موجب گرانی قیمت گندم نیز باشد. چرا که ایران سالانه حدود ۲ تا ۴ میلیون تن گندم از کشورهای شرق اروپا خریداری میکند. در این میان، بیشترین میزان واردات گندم از کشور روسیه و قزاقستان، و سپس اوکراین و آلمان می باشد. زمانی که جنگ میان روسیه و اوکراین باشد، قیمت گندم برای ایران می تواند گران تر شود.

لینک کوتاه این صفحه: ftce.ir/4x8ki
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.