پیش بینی اقتصاد ایران در سال ۱۴۰۱

پیش بینی اقتصاد ایران در سال ۱۴۰۱، آیا تورم پایین می آید؟! با توجه به یکسری علائم، برخی پیشبینی می کنند که در سال جدید شاهد رشد اقتصاد و کاهش میزان تورم در ایران خواهیم بود. در این خبر علائم نشان دهنده این پیشبینی را بررسی خواهیم کرد. پس تا انتها با مرکز بازرگانی فردوسی همراه باشید.

مرکز بازرگانی فردوسی-ferdowsi trading center-پیش بینی اقتصاد ایران در سال 1401

پیش بینی اقتصاد ایران در سال ۱۴۰۱

پیش بینی اقتصاد ایران در سال ۱۴۰۱

عوامل موثر رشد اقتصاد ایران

طبق تحلیلی که توسط روزنامه دنیای اقتصاد انجام و منتشر شده، عوامل موثر بر کاهش نرخ تورم کشور عبارتند از:

  • احتمال احیای توافق هسته ای
  • تاثیر توافق هسته ای در لغو تحریم ها
  • اصلاح قیمت انرژی توسط دولت
  • تحولات و نحوه مدیریت کسری بودجه کشور توسط دولت
  • حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی ( ارز ترجیحی)
  • برخی سیاست های خارجی دولت

همچنین پیشبینی رشد اقتصادی به دلیل تاثیر مستقیم عوامل گفت شده در کیفیت و کمیت تولیدات به صورت رشد سرمایه گذاری می باشد.

علل اقتصاد ایران در گذشته و سال جدید

اما باید گفت به دلیل نااطمینانی اقتصاد ایران که ثمره چند سال اخیر بوده، رشد اقتصادی کشور کاری بس دشوار است. این نااطمینانی دلایل فراوانی داشت. یکی از این دلایل، خروج دولت آمریکا از برجام در سال ۹۷ بود. از دلایل دیگر رکود اقتصادی، میتوان به گسترش پاندمی در سراسر دنیا اشاره کرد. اما در حال حاضر، با مذاکراتی که انجام میشود، امکان احیای برجام وجود دارد که تاثیر مستقیم و واضحی بر اقتصاد ایران خواهد داشت. از سویی دیگر، با مهار جهانی پاندمی، میزان اقتصاد کشور به سرعت میتواند قدرت بگیرد و رشد کند.

در تمامی گزارشات و آمارها که توسط موسسات معتبر جهانی جمع آوری شده ایران شامل رشد اقتصادی مثبت می باشد. این موسسات معتبر عبارتند از بانک جهانی، موسسه مالی بین الملل، و صندوق بین المللی پول.

تاثیر بازار نفت در اقتصاد کشور

همچنین بازار نفت ایران هم از لحاظ قیمتی و هم از لحاظ میزان صادرات، در شرایط مناسبی قرار دارد که این موضوع از چندین جهت، بار مثبت در اقتصاد کشور ایجاد خواهد کرد. یکی از مهم ترین تاثیرات، افزایش درآمد و سود نفتی از ادرات نفت ایران می باشد. اما افزایش میزان سرمایه گذاری در کشور و تشکیل سرمایه به طور مستقیم در رشد اقتصاد کشور تاثیر خواهد داشت. با گسترش میزان صادرات نفتی، دولت وقت نیز راحت تر و بهتر میتواند کنترل قیمت ها را در بازار به دست بگیرد.

در خصوص کنترل تورم کشور نیز، باید گفت در سالی که گذشت، میزان تورم کشور ۴۰ درصد بود. اما کنترل و کاهش میزان تورم در سال جدید، به عملکرد و جدیت دولت سیزدهم بستگی دارد. برخی با توجه به حذف ارز ترجیحی، و رویکرد مثبت ایران در احیای برجام، معتقدند که در سال ۱۴۰۱ میزان تورم ممکن است تا ۲۰-۲۵ درصد کاهش یابد.

به طور کلی، با توجه به آنچه که گفته شد، انتظار می رود، در سال ۱۴۰۱ شاهد کاهش نرخ تورم و قدرت گرفتن اقتصاد ایران خواهیم بود. البته باید گف این رویکرد مثبت، نتیجه اصلاحات ساختاری و اساسی و برنامه ریزی دقیق در اقتصاد کشور خواهد بود.

لینک کوتاه این صفحه: ftce.ir/n9ipg
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.