بررسی موانع برای صادرات محصولات کشاورزی

بررسی موانع برای صادرات محصولات کشاورزی، در شرایط فعلی تحریم اگر موانع پیش رو برای صادرات غیر نفتی را برداریم دیگر نیازی به درآمد های نفتی نداریم.

به گزارش روابط عمومی مرکز بازرگانی فردوسی، با توجه به پتانسیل بالای بخش کشاورزی و تنوع اقلیم در ایران این امکان وجود دارد که در صورت استفاده حداکثری از مزیت های نسبی بتوان حضور خود در بازارهای هدف را پررنگ کرد.

در شرایط فعلی تحریم، توسعه صادرات غیر نفتی و کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی یکی از اهداف مورد توجه دولتمردان است که از حیث ایجاد اشتغال و ارز آوری از اهمیت بالایی برخوردار است. در ادامه با مرکز بازرگانی فردوسی همراه باشید.

مرکز بازرگانی فردوسی-ferdowsi trading center-صادرات محصولات کشاورزی

صادرات محصولات کشاورزی

بررسی موانع برای صادرات محصولات کشاورزی

بسیاری از مسئولان بر این باورند که موانع و مشکلات متعددی همچون کمبود کانتینرهای یخچالی، گرانی حمل و نقل جاده ای و ترانزیت، افزایش قیمت سوخت، عدم بیمه فساد پذیری کالا و تعهد بازگشت ارز سد راه صادرات کالاهای کشاورزی به عنوان مهم ترین بخش صادرات غیر نفتی است که در شرایط فعلی تحریم با رفع بحران های پیش رو دیگر نیازی به درآمدهای نفتی و مشتقات آن نداریم.

حال به سراغ مسئولان ذی ربط می رویم‌تا از دلایل و موانع پیش روی صادرات محصولات کشاورزی با خبر شویم:

نقل و انتقال ارز در شرایط تحریم‌ مانعی سد راه توسعه صادرات/رونق صادرات محصولات کشاورزی راهی برای بی نیازی از درآمدهای نفتی

سید جعفر حسینی مشاور ارشد نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی در خصوص موانع پیش روی صادرات محصولات کشاورزی اظهار کرد: اولین چالش پیش روی صادرات محصولات کشاورزی بحث سیاست خارجه ما با کشورهای دیگر است که بخشی از آن مربوط به نظام و بخش دیگر چالش بحث تحریم هاست.

وی افزود: شرایط تحریم و مشکلات نقل و انتقال ارز بر تمامی بخش های اقتصادی از جمله صادرات اثر می گذارد که برای گذر از بحران فعلی و ثبات تولید، الگوی کشت باید اجرا شود.

حسینی یکی دیگر از چالش های پیش روی صادرات را نبود الگوی کشت و برنامه ریزی مدون تولید اعلام کرد و افزود: عدم اجرای الگوی کشت و مازاد یا کاهش تولید محصولات کشاورزی همگی دست به دست یکدیگر داده تا صادرات رونق چندانی نداشته باشد.

مشاور ارشد نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی ادامه داد: کشورهای همسایه با برنامه ریزی مدون بازارهای محصولات کشاورزی کشورهای اطراف را بدست آوردند که با این وجود جایی برای بی برنامگی ما در این کشور ها نیست.

به گفته وی، علی رغم پتانسیل تولید و اقلیم ۴ فصل نتوانستیم به درستی از ظرفیت موجود در کشور استفاده کنیم.

حسینی ادامه داد: با وجود اراضی مستعد و اقلیم متنوع نه تنها هیچ کشوری قدرت رقابت با ما را ندارد، بلکه در صورت استفاده حداکثری از ظرفیت های تولید نیازی به درآمدهای نفتی نداریم.

اطمینان خاطر تجار خارجی راهی برای توسعه صادرات محصولات کشاورزی

علی خان محمدی مدیر عامل مجمع ملی نخبگان کشاورزی، با اشاره به راهکارهای توسعه صادرات محصولات کشاورزی اظهار کرد: اگر زیرساخت های تولید و محصولات تولیدی مطابق با استانداردهای صادراتی باشد، بدون تردید شاهد رونق صادرات خواهیم بود.

وی افزود: تجار کشورهای دیگر برای واردات محصولات در زمان مقرر به کشورشان نیازمند تعهد از کشور صادرکننده هستند که متاسفانه چنین امکانی در کشور ما وجود ندارد.

خان محمدی ادامه داد: با ایجاد قوانین مدون باید شرایطی را فراهم کنیم تا تجار طرف خارجی به ما اطمینان کامل را داشته باشند.

مدیر عامل مجمع ملی نخبگان کشاورزی با تاکید بر ایجاد زیرساخت های صادراتی بیان کرد: اگر موانع پیش روی صادرات همچون مواد اولیه، کمبود کانتینرهای یخچالی، نقل و انتقال ارز مرتفع شود، بدون تردید صادرات رونق می یابد.

وی در پایان تصریح کرد: با توجه به ظرفیت های بالقوه و خدادادی کشور در بخش کشاورزی پیش بینی می شود که در صورت استفاده حداکثری از ظرفیت ها و فراهم کردن زیرساخت های صادرات دیگر نیازی به درآمدهای نفتی نداریم.

مشکلات بانکی مانعی دیگر برای صادرات محصولات کشاورزیست!

رضا نورانی رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی با اشاره به اینکه موانع و مشکلات متعددی سد راه توسعه صادرات محصولات کشاورزی است، اظهار کرد: با توجه به شرایط مساعد اقلیمی و رشد ۲ برابری تولید، انتظار می رفت ‌که صادرات در سال گذشته نسبت به سال ماقبل خود ۲ برابر افزایش یابد که متاسفانه این امر محقق نشد.

وی افزود: اگرچه میزان صادرات در سال گذشته نسبت به سال ما قبل از نظر وزنی چند درصد افزایش یافت، اما این میزان نسبت به سال ۹۷ که سرمازدگی و تولید داشتیم، بسیار ناچیز است.

نورانی گرانی حمل و نقل جاده ای، ترانزیت و کشتیرانی، کمبود کانیترهای یخچالی، افزایش قیمت سوخت، عدم بیمه فساد پذیری کالا و تعهد بازگشت ارز از صادرکنندگان را دلیل کاهش صادرات محصولات کشاورزی اعلام کرد.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی با اشاره به راهکارهای توسعه صادرات کالاهای کشاورزی گفت: اگر تمامی نهادهای دخیل در صادرات زیر یک سقف به عنوان کمیته صادرات تصمیم گیری کنند و مشکلات بانکی را حل و فصل نمایند، صادرات محصولات کشاورزی توسعه می یابد.

وی ادامه داد: علی رغم پتانسیل بالای بخش کشاورزی، اما صادرات محصولات به سبب کمبود کانتینرهای یخچالی و حمل و نقل ریلی ضعیف تعریفی ندارد.

نورانی با اشاره به اینکه بعد از نفت، محصولات کشاورزی از اهمیت بالایی برخوردار است، بیان کرد: با توجه به آنکه محصولات کشاورزی از خاک و آب تولید می شود، از این رو به سبب اقلیم متنوع و چهار فصل پتانسیل بالایی در صادرات غیرنفتی وجود دارد.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی سطح زیر کشت فعلی محصولات کشاورزی را ۱۶ میلیون هکتار اعلام کرد و گفت: این در حالی است که ۳۸ میلیون هکتار اراضی کشور قابل کشت است و هم اکنون کمتر از نصف این رقم را استفاده می کنیم.

برای صادرات محصولات کشاورزی از کجا باید شروع کنید؟

اگر شما نیز میخواهید برای اولین بار وارد حوزه ی صادرات محصولات کشاورزی شوید حتما با سوال های زیر روبرو می شوید:

بهترین و سودآورترین محصولات کشاورزی جهت صادرات کدامند؟
کدام کشورها بهترین مقاصد صادراتی برای هریک از این محصولات هستند؟
صادرات محصولات معرفی شده چند درصد سود دارد؟
هزینه های صادرات و تعرفه این محصولات در کشورهای مقصد صادرات چه میزان است؟

پاسخ به کلیه این سوالات در بسته جامع پتانسیل های صادراتی ایران – گروه محصولات کشاورزی، میوه، سبزی و صیفی جات ارائه می گردد. این بسته مشاوره ویژه ی کسانی است که می خواهند در حوزه صادرات محصولات کشاورزی وارد شوند اما نمی دانند که در گروه محصولات کشاورزی چه محصولی را باید به کجا صادر کنند.

در این بسته ی مشاوره اطلاعات جامع در مورد کلیه محصولات گروه کشاورزی، میوه، سبزی و صیفی جات که دارای پتانسیل صادراتی بالا هستند، به شما ارائه می شود. با توجه به تغییرات محصولات دارای پتانسیل صادراتی در طول زمان، اطلاعات این بسته به صورت دوره ای بروزرسانی می شود.

هنگامی که شما با استفاده از بسته جامع پتانسیل های صادراتی ایران – گروه محصولات کشاورزی، میوه، سبزی و صیفی جات، بهترین محصول را برای شروع فعالیت خود انتخاب کردید وارد مرحله ی آموزش صادرات می شوید. شما حال باید بدانید مراحل صادرات چیست و چگونه می توانید محصول خود را صادر کنید؟ قیمت محصولتان در بازارهای جهانی چقدر است؟ جهت صادرات محصولتان چه مجوزهایی مورد نیاز است؟ مراحل در یافت کارت بازرگانی چگونه است و چه مدارکی برای دریافت آن مورد نیاز است؟ چگونه با مشتری خارجی مذاکره کنید؟ چگونه محصول صادراتی خود را به کشور مقصد صادر کنید؟ چگونه پول حاصل از صادرات محصولتان را وارد ایران کنید؟

پاسخ به کلیه این سوالات و صدها سوال دیگر در بسته جامع توانمند سازی صادرات ارائه می گردد. این بسته ی مشاوره چکیده ی دوره آموزشی حضوری ۳۶۰ ساعته است که هرساله توسط مرکز بازرگانی فردوسی و اتاق بازرگانی با هزینه قابل توجهی برگذار میگردد. جهت رفاه حال کلیه علاقه مندان به حوزه صادرات، بسته جامع توانمند سازی صادرات با هزینه بسیار مقرون به صرفه (حدود یک بیستم دوره حضوری) در اختیار شماست.

شما با استفاده از محتویات آموزشی بسته جامع توانمند سازی صادرات با دید روشن و آمادگی ۱۰۰ درصدی به حوزه پیچیده و تخصصی صادرات محصولات کشاورزی وارد می شوید.

مرکز بازرگانی فردوسی، نخستین شرکت بازرگانی دانشگاهی است که با رویکردی نوین در حوزه ی صادرات محصولات داخلی، سهولت در واردات مواد اولیه و تجهیزات تولید کارخانجات و همچنین ارائه ی پلن های کوتاه مدت و بلند مدت سرمایه گذاری برای اولین بار در ایران به کمک شما تجار و مدیران محترم آمده است.
مرکز بازرگانی فردوسی همواره در کنار شماست تا خدمات جامع بازرگانی و راهکارهای هوشمندانه و نوین سرمایه گذاری را در سریع ترین زمان ممکن و با مناسب ترین هزینه ارائه نماید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد موضوع ”بررسی موانع برای صادرات محصولات کشاورزی“ با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

لینک کوتاه این مقاله: https://ftcenter.ir/ge41y
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.