بررسی صادرات سنگ های قیمتی

بررسی صادرات سنگ های قیمتی، سنگ های قیمتی جزو مهم ترین منابع مالی هر کشور هستند که در هر زمان و هر جایی قابلیت فروش و تبدیل به نرخ رایج را دارند. مجموعه کانی های عجیب و غریب و ناخالصی ها باعث به وجود آمدن سنگ های زیبا و چشمگیر زینتی می شوند که در کل دنیا از ارزش اقتصادی بسیار بالایی برخوردارند. تا پایان این مقاله با مرکز بازرگانی فردوسی همراه باشید تا به بررسی صادرات سنگ های قیمتی بپردازیم.

مرکز بازرگانی فردوسی-ferdowsi trading center-بررسی صادرات سنگ های قیمتی

بررسی صادرات سنگ های قیمتی

بررسی صادرات سنگ های قیمتی

انواع سنگ ها

پرکاربردترین آنها زمرد ، زمرد کبود ، فیروزه ، عقیق سلیمانی ، مروارید و الماس هستند.

سنگهای قیمتی ایران بیشتر عقیق ، فیروزه ، کریستال ، گارنت ، یاقوت و جاسپر هستند.

یاقوت و فیروزه ایران بهترین کیفیت را در کل دنیا دارند ، البته به خاطر بی توجهی دولت و نداشتن برنامه مناسب و همچنین بی اطلاعی مردم از میزان ذخایر زیاد و با کیفیت ایران باعث شده ایرانی که از نظر میزان ذخایر و کیفیت سنگ ها جزو ۱۰ کشور برتر دنیا است به یک کلکسیون ارزشمند سنگ‌ های قیمتی به حساب می آید ، فقط استخراج ا را داشته باشد.

سنگ های قیمتی در کجاها یافت می شوند؟

بیشترین معادن سنگ های قیمتی در ایران ، در خراسان ، اصفهان ، آذربایجان شرقی ، همدان و زنجان می باشد.
قدرتمند ترین تولیدکنندگان سنگ های قیمتی در دنیا : برزیل ، هند ، ترکیه ، روسیه ، ایتالیا ، آلمان و چین هستند.

چرا صادرات سنگ ها در ایران ثبت نمی شود؟

حجم استخراج سالانه این سنگ ها در ایران ، در مقابل میزان منابع عظیم موجود ، بسیار ناچیز است.

به دلیل نداشتن یک برنامه جامع هیچ جا ، حجم و پول میزان صادر شده ثبت نمی شود.

هیچ مدرکی برای تجارت آن وجود ندارد و تاجرهایش به صورت چمدانی صادر می‌ کنند یعنی خود تاجر فیروزه یا عقیق را در چمدانش می‌ گذارد ، به کشور مقصد می ‌رود و تلاش به فروش آن می کند.

گردش مالی تجارت سنگ های قیمتی به چه صورت است؟

گردش مالی بخش سنگ های زینتی در جهان ۸۰۰ میلیارد دلار می باشد.

بزرگترین وارد کنندگان سنگ های قیمتی : سوئیس ، چین ، انگلستان ، هنگ کنگ ، امارات ، هند ، ایتالیا و آلمان هستند.
تاجران کشور ترکیه تا سال های قبل سنگ های فیروزه نیشابور را در حجم بالا و قیمت پایین خریداری می ‌کردند و در کشور خودشان تراش می‌ دادند و جواهرات می ساختند و آن‌ها را به قیمت بسیار بالاتر به کشورهای دیگر صادر می کردند.

تا اینکه قانونی بر مبنای اینکه سنگ خام فیروزه نیشابور حداقل برای صادرات باید یک بار تراش بخورد گذاشته شد.

آیا تجارت سنگ های قیمتی در ایران آینده روشنی دارد؟

کشور ما قابلیت این را دارد که یک برند قوی و بزرگ در این رابطه داشته باشد ، چون منابعی هست که سود بسیار بالایی دارد در حدی که اگر در ایران سنگی راه ۵۰ هزار تومان خریداری کنید می توانید با قیمت ۵۰ دلار در کشورهای دیگر به فروش برسانید.
البته این سنگ ها قیمت مشخصی در جهان ندارند و بسته به کشور مورد نظر متفاوت است.

چون میزان سودش زیاد است از طریق پست هوایی هم می فرستند و به صرفه است.

اما مشکل این است که در این صورت باید فرد صادر کننده در هر جای ایران هم که باشد گوهر سنگ هایش را با هزینه شخصی به بانک مرکزی تهران ببرد و در آنجا ارزش گذاری بشود. برای همین هم بیشتر صادرات به صورت چمدانی است و ثبت نمی شود.

صادرات سنگ های را از کجا باید شروع کرد؟

برای ورود به حوزه ی صادرات سنگ های قیمتی بعد از اینکه بهترین کشور به عنوان مقصد صادراتی انتخاب شد بایستی در مورد قوانین صادرات آن کشور، مجوزهای مربوطه جهت صادرات، هزینه های گمرکی و نحوه ی حمل و نقل و ارسال به آن کشور و … اطلاعات جامعی بدست آورد. مرکز بازرگانی فردوسی در بسته های مشاوره مطالعه ی بازار آموزش کاربردی امور گمرکی، اطلاعات پایه کشورها، تحلیل اقتصاد کشورها، آمار صادرات ایران به آن کشورها و هر آنچه برای شروع صادرات نیاز است ارائه می شود.

پس از مطالعه ی بازار صادراتی مرحله ی بعد آموزش صفر تا صد صادرات می باشد مرکز بازرگانی فردوسی جهت آموزش مراحل صادرات سنگ های قیمتی به صورت کاربردی و قدم به قدم با همکاری مشاوران زبده و با تجربه ی این مرکز اقدام به تهیه ی بسته جامع توانمندسازی صادرات نموده اند. در این بسته صفر تا صد مراحل صادرات سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی ایران به صورت گام به گام آموزش داده می شود.

این بسته ویژه ی کسانی است که می خواهند برای اولین بار وارد کار صادرات سنگ های قیمتی شوند اما نمی دانند که باید از کجا شروع کنند. دسته دوم مخاطبان این بسته کسانی هستند که در حوزه صادرات سنگ های قیمتی فعالیت دارند اما به دلیل اطلاعات ناقص متحمل ضرر شده اند یا سود مناسبی در این زمینه کسب ننموده اند.

در بسته جامع توانمند سازی صادرات کلیه ی فرآیندهای مربوط به صادرات به صورت کاربردی از صفر تا صد، به صورت قدم قدم ارائه شده است. در واقع بعد از مطالعه ی این بسته سوالی برای شما در حوزه ی صادرات سنگ های قیمتی بی پاسخ نخواهد ماند.

بسته جامع توانمندسازی صادرات چکیده یک دوره ۳۶۰ ساعته ی آموزش صادرات است که شما با استفاده از محتویات آموزشی این بسته با دید روشن و آمادگی ۱۰۰ درصدی به حوزه پیچیده و تخصصی صادرات ورود میکنید. با توجه به تغییرات مربوط به قوانین و فرآیند های صادرات در طول زمان، اطلاعات این بسته به صورت دوره ای بروزرسانی می شود. ما در مرکز بازرگانی فردوسی امیدواریم که بتوانیم با ارائه های بسته های مشاوره کاربردی در حوزه ی صادرات در کنار تولیدکنندگان در مسیر رشد و بالندگی کشور عزیزمان نقش موثری ایفا نماییم.

لینک کوتاه این صفحه: ftce.ir/n6qc6
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.