آموزش صادرات پسته به همراه معرفی بهترین کشورها برای صادرات

آموزش صادرات پسته به همراه معرفی بهترین کشورها برای صادرات. پسته‌ی ایران از دیرباز مشتریان زیادی در سراسر دنیا داشته است و در حال حاضر هم طرفداران زیادی در کشورهای مختلف دارد، صادرات پسته ایران یکی از مهم‌ترین و ارز آورترین محصولات خشکبار ایران است.

محبوبیت پسته ایران در میان کشورهای عربی و حتی اروپایی زبان زد عام و خاص است و امروزه صادرات پسته ایران سهم قابل توجهی از ارز آوری را برای کشور ما به ارمغان آورده است؛ اما کشورهایی دیگری مانند آمریکا و ترکیه توانسته‌اند سهم قابل توجهی از تولید و صادرات پسته را در جهان به دست آورند. در ادامه با مرکز بازرگانی فردوسی همراه باشید تا در این مقاله آموزش صادرات پسته به همراه معرفی بهترین کشورها برای صادرات را ارائه نماییم.

مرکز بازرگانی فردوسی-ferdowsi trading center-آموزش صادرات پسته

آموزش صادرات پسته

آموزش صادرات پسته به همراه معرفی بهترین کشورها برای صادرات

در چندین سال گذشته کشورهای آمریکا و ترکیه پیشرفت بسیار قابل توجهی در تولید و صادرات پسته داشته‌اند. کشور آمریکا توانسته در یک دهه گذشته سطح کشت پسته‌ی خود را به طرز قابل توجهی گسترش دهد، همین امر باعث شده که میزان تولید پسته آمریکا با رشد قابل توجهی روبرو شود و با تحریم‌های به وجود آمده برای کشور ما، مشکلاتی در زمینه صادرات پسته به سایر کشورها به وجود آید.

البته می‌بایست به این نکته هم توجه داشت که حجم قابل توجهی از تولید پسته در آمریکا صرف مصارف داخلی می‌شود و ایران همچنان جایگاه برتر در صادرات را داشته و می‌تواند داشته باشد، از دیگر رقبای جدی ایران در صادرات پسته کشور ترکیه است که البته با توجه به حجم کشت و تولید، این کشور رقیب جدی همانند آمریکا به حساب نمی‌آید.

با وجود تحریم ها و رقبایی همچون آمریکا و ترکیه، ایران سالیانه حدود ۱.۲ میلیارد دلار پسته به کشورهای دنیا صادر می‌کند، در ادامه شرایط صادرات، محبوب‌ترین پسته‌های صادراتی و سایر موارد مربوط به صادرات پسته را ذکر خواهیم کرد.

انواع پسته صادراتی

پسته بادامی

پسته بادامی یا پسته سفید در شهرهای کرمان، یزد و خراسان تولید می‌شود. تولید این نوع پسته بیشتر در شهر خراسان است و دلیل نام‌گذاری آن شکل بادامی شکل و کشیده‌ی آن است. پسته بادامی ظاهری سفید، پوسته‌ی کدر و کشیده دارد.

سایز این نوع پسته از ۲۶ شروع شده و تا ۳۸ هم در بازار موجود است.

این نوع ژن زود گل است و در اوایل مرداد ماه امکان برداشت آن وجود دارد.

بیشترین مشتریان این نوع پسته کشورهای روسیه، افغانستان و چین است.

پسته صادراتی کله قوچی

به دلیل مغز درشت و فندقی شکل و ثمردهی بالای آن، این نوع پسته یکی از پرطرفدارترین پسته‌های صادراتی ایران در کشورهای اروپایی به حساب می‌آید. نام تجاری این پسته جامبو (Jumbo) است.

پسته کله قوچی صادراتی از سایزهای ۲۰ تا ۲۸ قابل دسترس است و به دلیل حجم کشت بالا، زود گل ده و خندان بودنش، یکی ازمناسب‌ترین پسته‌ها برای صادرات به حساب می‌آید.

پسته کله قوچی زیر مجموعه پسته فندقی به حساب می‌آید؛ اما به خاطر انس پایین‌تر و درشت‌تر بودنش محبوبیت بالایی در صادرات به کشورهای اروپایی دارد.

پسته کله قوچی در کشورهای اروپایی همچون آلمان طرفداران بیشتری دارد و این پسته برای صادرات به کشورهای حوزه‌ي خلیج فارس، هند و کانادا مناسب نمی‌باشد.

پسته صادراتی فندقی یا اوحدی

به جرأت  می‌توان گفت که یکی از مهم‌ترین پسته‌های صادراتی پسته اوحدی یا فندقی است، این پسته در اکثر مناطق کشور قابل کشت و تولید است.

میزان محبوبیت این پسته به گونه‌ای است که حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد از باغات رفسنجان را این نوع پسته تشکیل می‌دهد.

شکل این پسته، فندقی و مغز آن سبز رنگ و خندان است و در سایزهای ۳۰-۲۸، ۳۲-۳۰، ۳۴-۳۲ یافت می‌شود.

پسته صادراتی اکبری

پسته اکبری یکی از شناخته شده‌ترین پسته‌های ایران در جهان است این پسته را با نام پسته ایرانی در سایر کشورها می‌شناسند.

نژاد این پسته از نوع پسته‌های خندان است و این نوع پسته در سایزهای ۲۰ تا ۲۸ به فروش می‌رسد.

شکل و شمایل پسته به صورت کشیده بادامی شکل و درشت است.

پسته اکبری دیررس ترین پسته کشور است و بیش از همه‌ی پسته‌ها بر روی درخت می‌ماند. کشت و تولید این محصول در شهرهای کرمان، یزد، سمنان و خراسان رضوی است اما بیشترین کشت و برداشت در کرمان انجام میگیرد.

این نوع پسته با توجه به کشیدگی و درشت بودنش برای میهمانی‌های لاکچری مناسب است و بیشتر مشتریان این نوع پسته را هم کشورهای حاشیه خلیج فارس مانند قطر، امارات و کویت تشکیل می‌دهند.

پسته صادراتی احمد آقایی

این نوع پسته را می‌توان جدیدترین پسته تجاری ایران دانست زیرا عمل‌آوری این پسته به مدت زمان کمی نیاز دارد؛ این پسته همانند اکبری کشیده است و رنگ پوسته‌ی آن سفید و مغز آن به قرمزی می‌زند.

پسته‌ی احمد آقایی در سایزهای ۲۳ تا ۳۲ موجود است. خریداران این نوع پسته بیشتر کشورهای اروپایی مانند یونان و ایتالیا هستند و بیشترین کشت آن همانند سایر پسته‌ها در کرمان است.

در بالا بخش عمده‌ای از مهم ترین پسته‌های صادراتی را ذکر کردیم اما پسته‌های صادراتی دیگری هم هستند که در ادامه فقط به نام بردن آن‌ها بسنده می‌کنیم.

  • پسته شاه پسند دامغان
  • پسته خنجری
  • پسته عباسعلی
  • پسته قزوینی
  • پسته سفید نوق

صادرات کدام نوع پسته بیشتر است؟

با توجه به صادرات پسته ایران به کشورهای مختلف امکان پاسخ کلی به این سوال وجود ندارد، اما در ادامه پرطرفداراترین نوع یا رقم پسته را بر اساس منطقه و کشور را ذکر خواهیم کرد.

صادرات پسته به اروپا

از آنجا که کشورهایی اروپایی رعایت استانداردهای بهداشتی را کاملا جدی و مهم می‌دانند. پسته هایی که گواهی افلاتکسین (نوعی آفت) را بتوانند بگیرند امکان صادرات به این کشورها برای آن‌ها وجود دارد و از آنجایی که پسته‌هایی مانند اکبری به علت دیر رس بودن و احتمال افت زدگی به آفت افلاتکسین را دارند امکان صادرات این رقم پسته به این کشورها غیر ممکن یا سخت است.

اما مناسب‌ترین پسته برای صادرات به اروپا فندقی و کله قوچی است که پسته فندقی به علت ریزتر بودن برای کشورهای اروپایی مناسب تر است.

صادرات پسته به کشورهای عربی و حاشیه خلیج فارس

کشورهای حاشیه خلیج فارس یکی از مهم‌ترین مناطق برای صادرات انواع محصولات غذایی و کشاورزی هستند که صادرات پسته هم جزو مهم‌ترین آن‌ها به حساب می‌آید.

در این کشورها به دلیل آب و هوای خشک و منابع نفتی بالا، تولید محصولات کشاورزی بسیار کم‌ است و اکثر محصولات کشاورزی از طریق سایر کشورها تامین می شود.

صادرات پسته به کشورهای عربی بر خلاف کشورهای اروپایی دارای قوانین خاص و سخت گیرانه‌ای نیست.

کشورهای عربی به خصوص حوزه خلیج فارس (قطر، کویت و امارات) تمایل بیشتری به ظاهرا درشت و بلندتر پسته ها دارند و پسته‌های صادارتی اکبری و احمد آقایی مناسب‌ترین گزینه برای صادرات به این کشورها هستند.

صادرات پسته به کشورهای CIS همانند روسیه

صادرات در این کشورها متفاوت‌تر از دو مورد بالایی است، این کشورها قیمت تمام شده برایشان اهمیت بیشتری نسبت به اندازه و سایز دارد البته از لحاظ استانداردهای بهداشتی هم گزینه‌هایی را دارند اما مهم‌ترین گزینه برای آن‌ها قیمت تمام شده ارزان‌تر است.

از آنجایی که پسته‌های آبخندان هم از لحاظ رعایت استانداردهای بهداشتی و هم از لحاظ قیمت مناسب‌تر هستند این نوع پسته‌ها در این کشورها به خصوص روسیه طرفداران بیشتری دارد.

پسته آبخندان احمد آقایی و مکانیک خندان فندقی می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای صادرات پسته به این کشورها به حساب آید.

صاردات پسته به آمریکا

به دلیل اینکه آمریکای شمالی خود تولید کننده عمده در پسته‌ است کشورهای آمریکای شمالی مقصد پسته‌های ایران نخواهند بود اما برخی کشورهای آمریکای جنوبی خریدار پسته ایران هستند.

به طور دقیق نمی‌توان گفت که کدام نوع پسته برای کشورهای آمریکای جنوبی مانند برزیل مناسب است و به دلیل تنوع بالا در صادرات پسته‌های منتخب و معروف اکبری، احمد آقایی، فندقی، کله قوچی و بادامی می‌تواند مقصد این کشورها باشد.

لینک کوتاه این مقاله: ftce.ir/87gdm
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.