آموزش بازاریابی صادراتی | همه چیز در مورد یافتن مشتری خارجی

آموزش بازاریابی صادراتی، همه چیز در مورد یافتن مشتری خارجی. بازاریابی صادراتی مهمترین اقدام در فرآیند صادرات یک کالا محسوب می شود. در این مقاله قصد داریم که به شما آموزش دهیم که مشتریان خارجی محصولات شما در کجا بوده و چه ویژگی هایی دارند، پس در ادامه با مرکز بازرگانی فردوسی همراه باشید.

مرکز بازرگانی فردوسی-ferdowsi trading center-بازاریابی صادراتی

بازاریابی صادراتی

آموزش بازاریابی صادراتی | همه چیز در مورد یافتن مشتری خارجی

۱- وب سایت اتاق های بازرگانی:

در همۀ شهرها و کشورها معتبرترین شرکت ها و برندها در اتاق های بازرگانی آن کشور یا شهر عضو هستند و همین دلیل کافی است تا در صورتی که میخواهید شرکای تجاری معتبری بیابید از دایرکتوری اتاق های بازرگانی بازار هدف خود استفاده نمایید. معمولا تمام اتاق های بازرگانی لیست اعضای خود و اطلاعات تماس آنها را بر حسب زمینۀ فعالیت درج میکنند و به این ترتیب میتوانید با فعالان بازرگانی در بازار هدف خود به این طریق شروع به ایجاد رابطۀ تجاری کنید. برای پیدا کردن اتاق های بازرگانی در هر شهر یا کشور میتوانید به این صورت “uzbekistan chamber of commerce” در گوگل جستجو نمایید

۲- شرکت در نمایشگاه ها (چه به عنوان غرفه دار و چه به عنوان بازدیدکننده)

به جرات میتوان گفت نمایشگاه ها مهم ترین روش برای بازاریابی خارجی و یافتن شرکای تجاری قدرتمند هستند. از آنجایی که شرکت در نمایشگاه ها به ویژه نمایشگاه هایی که از درجۀ اعتبار بالایی برخوردار هستند، هزینه های سنگینی دارد، به همین خاطر معمولا شرکت های قوی و معتبر در آنها شرکت میکنند و از آنجایی که در نمایشگاه ها ارتباطات گرم و رو دررو وجود دارد و معمولا دیدارهای هیئت های تجاری کشورهای مختلف در حاشیۀ نمایشگاه ها شکل میگیرد، فرصت های تجاری بسیاری در نمایشگاه ها نهفته است. به همین خاطر اگر به طور جدی در فکر توسعۀ کسب و کار صادراتی خود هستید حتما شرکت در نمایشگاه های بین المللی مربوط به کسب و کار خود را چه به عنوان غرفه دار و چه به عنوان بازدیدکننده در دستور کار خود قرار دهید.

۳- وب سایت های نمایشگاهی

در صورتی که بخواهید به اطلاعات شرکت کنندگان(غرفه داران) در یک نمایشگاه دست پیدا کنید میتوانید به وب سایت آن نمایشگاه مراجعه کرده و از این اطلاعات استفاده کنید. البته این اطلاعات همیشه و در وب سایت همۀ نمایشگاه ها قرار نمیگیرد اما بسیاری از نمایشگاه های معتبر جهان این اطلاعات را در وب سایت خود قرار میدهند و برای مشتری یابی صادراتی میتوانید از آنها استفاده کنید.

۴- وب سایت شرکت های واردکننده:

همانگونه که گفتیم، شرکت های بازرگانی معتبر دنیا همه دارای وب سایت اختصاصی هستند و در وب سایت خود اقدام به معرفی محصولات خود نموده و راه های ارتباطی اعم از ایمیل، شماره تلفن، نشانی فیزیکی و سایر اطلاعات مرتبط را در اختیار مشتریان قرار میدهند. بنابراین شما با دسترسی به این وب سایت ها میتوانید مستقیما با بازار هدف صادراتی خود در تماس باشید.

۵- وب سایت linkedin و وب سایت های مشابه:

رسانۀ اجتماعی لینکدین معروف ترین رسانۀ اجتماعی B2B جهان است و حضور در این شبکۀ اجتماعی برای هر صادرکننده ای یک باید محسوب میشود. علاوه بر اینکه هر کسب و کار باید در این وب سایت یک صفحۀ اختصاصی داشته باشد، کارمندان شرکت هم باید صفحۀ خود را داشته و اقدام به ارتباط با سایر کسب و کارهای مرتبط در این شبکۀ اجتماعی نمایند. در این رسانۀ اجتماعی میتوانید مشتری های بالقوۀ زیادی را پیدا نمایید که این امر مستلزم داشتن صفحه ای قوی است. علاوه بر معرفی شرکت و محصولات، کلیۀ اخبار شرکت نیز باید در این رسانۀ اجتماعی درج گردد. وب سایت هایی مانند opportunity هم هستند که مشابه لینکدین بوده و حضور در آنها هم بسیار مهم هست.

۶- بازارهای عمده فروشی جهانی (B2B Marketplaces)

این وب سایت ها، نقش بسیار مهمی را در مشتری یابی بازی میکنند و سریع ترین راه برای یافتن مشتری های صادراتی هستند. در این بازارها تعداد زیادی واردکننده و صادرکننده عضو هستند و درخواست های خرید و فروش خود را اعلام میکنند. با عضویت در این وب سایت ها میتوانید محصولات خود را برای فروش و صادرات اعلام کرده تا خریداران به شما مراجعه کنند. عضویت در این وب سایت ها معمولا مستلزم پرداخت هزینه میباشد. معروف ترین نمونه از بازارهای اینترنتی عمده فروشی جهان وب سایت چینی علی بابا میباشد.

۷- وب سایت های خرده فروشی مانند آمازون (B2C Marketplaces):

مهم ترین کاربردی که این وب سایت ها دارند کشف قیمت خرده فروشی در بازارهای هدف است. اگر میخواهید از قیمت کالایی خاص در بازار هدف خود آگاه شوید با جستجوی وب سایت های خرده فروشی آن کشور میتوانید به این هدف دست یابید. همچنین اگر در کشور دیگری شرکت دارید میتوانید اقدام به فروش در این وب سایت ها کرده و بازار فروش خود را گسترش دهید.

۸- سایت های یلوپیج (کتاب زرد)

کتاب های زرد، دایرکتوری مشاغل یک شهر، کشور یا صنف خاص هستند که در ایران هم این کتاب در تهران و بعضی شهرهای دیگر وجود دارد و هم به صورت چاپی و هم به صورت اینترنتی موجود هستند. البته ممکن است چند یلوپیج برای یک شهر یا کشور موجود باشد. ضمن اینکه در بعضی کشورها این دایرکتوری ها ممکن است به اسامی دیگری مانند کتابسفید یا وایت پیج موجود باشند. برای دسترسی به وب سایت این کتاب های زرد با یک جستجوی ساده در گوگل میتوانید به وب سایت آنها دسترسی یابید در واقع به این شکل “Dubai yellow pages” ، “Muscat yellow pages” و “Qatar yellow pages” می توانید در گوگل جستجو نمایید.

۹- وب سایت های آگهی (Classified ads)

در این وب سایت ها آگهی تمام کسب و کارها به صورت دسته بندی شده وجود دارد و بهترین استفاده ای که یک بازرگان از این وب سایت ها میتواند داشته باشد دسترسی به قیمت خرده فروشی کالاها و خدمات در کشورهای مختلف میباشد. برای پیدا کردن این وب سایت ها در هر کشوری میتوانید به شکل زیر عمل کنید:
Pakistan classified ads ، Russia classified ads

نمونه وب سایت های معروف آگهی: opensooq.com” یکی از معروف ترین وب سایت های آگهی در تمام کشورهای عرب”

۱۰- جستجو در گوگل

جستجو در گوگل را همه بلدند اما خیلی مهم است که این جستجو به شکل صحیحی انجام گیرد. زمانی که بتوانید این جستجو را به شکل صحیح انجام دهید، به آنچه که میخواهید، خواهید رسید و این امر به مشتری یابی صادراتی کمک شایانی خواهد کرد. در مورد نحوۀ جستجوی صحیح در گوگل مقالات زیادی به پارسی و انگلیسی وجود دارد که با استفاده از آنها میتوانید به این مهم دست یابید اما نکتۀ بسیار مهمی که در این زمینه وجود دارد اهمیت”جستجوی معکوس” در گوگل است. به این معنی که شما باید خود را جای واردکننده گذاشته و اقدام به جستجوی کلیدواژه هایی نمایید که فکر میکنید یک واردکننده با استفاده از آنها اقدام به جستجو در مورد محصول شما می نماید و به این ترتیب علاوه بر شناخت رقبای خود و اقداماتی که آنها برای بازاریابی اینترنتی انجام داده اند به نتایج بسیار جالب دیگری خواهید رسید که به نحوۀ حضور شما در اینترنت کمک شایانی خواهد کرد.

۱۱- وب سایت الکسا برای یافتن وب سایت های مشابه

“Alexa.com “یکی از مهم ترین و معتبرترین وب سایت ها برای تحلیل کارایی یک وب سایت و استفاده ها و کاربردهای زیادی برای مدیران وب سایت ها دارد. اما استفادۀ بسیار مهمی که بازرگانان میتوانند از یکی از خدمات این وب سایت داشته باشند، یافتن وب سایت های مشابه با یک وب سایت دیگر است. در بسیاری از موارد شما نیاز دارید که برای دستیابی به منابع بیشتر، وب سایت های مشابه با وب سایتی که آدرس آن را در اختیار دارید، بیابید و این وب سایت به سادگی این امکان را در اختیار شما قرار میدهد.

۱۲- وب سایت های دایرکتوری

دایرکتوریها معمولا وب سایت هایی هستند که اطلاعات فعالان یک رشتۀ کاری یا یک کشور و منطقۀ خاص را درج میکنند و زمینۀ ارتباط آنها را فراهم مینمایند. به همین دلیل کلیۀ مشتریانی که قصد خرید محصولی از یک کشور یا دستۀ کاری خاص را داشته باشند به چنین وب سایت هایی مراجعه کرده و با شرکت هایی که در این دایرکتوری ها حضور دارند ارتباط برقرار میکنند. نمونۀ وب سایت دایرکتوری برای صنعت آبزیان:

sea-ex.com
seafooddemand.com
seafoodexpo.com
seafoodsource.com
trade-seafood.com

۱۳- رسانه های اجتماعی و نرم افزارهای پیام رسان:

حضور در شبکه های اجتماعی بسیار مهم است زیرا علاوه بر اینکه اعتبار کسب و کار شما را بالا میبرد، سرنخ های فروش زیادی در اختیار شما قرار میدهد و احتمال یافتن شما در محیط اینترنت توسط مشتری های احتمالی را افزایش میدهد. همچنین نرم افزارهای پیام رسان نقش بسیار مهمی را در ارتباطات بازرگانی دارند و داشتن کانال و گروه در این اپلیکیشن ها کمک شایانی به کسب و کار شما خواهد کرد. استفاده و بازاریابی در هر کدام از رسانه های اجتماعی قواعد خاص خود را دارد که با جستجو در اینترنت میتوانید به آنها دست یابید.

۱۴- گوگل مپ و Google My Business

حتما کسب و کار خود را در گوگل مپ و گوگل مای بیزینس ثبت کنید ( قابل ذکر است که گوگل مای بیزینس برای کسب و کارهای ایرانی غیرفعال است) زیرا باعث میشود هم در موتور جستجوی گوگل رتبۀ خوبی بدست آورید و در معرض دید مشتریان قرار گیرید و هم باعث کسب اعتبار برای کسب و کارتان میشود.

لینک کوتاه این مقاله: ftce.ir/7ib6h
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.